Mitől számít kórosnak a hajhullás? - Ha ezt tapasztalod, fordulj orvoshoz

hajhullás terápia haj
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Férfiak és nők életét egyaránt megkeserítheti a hajhullás, melynek hátterében nagyon változatos okok állhatnak. A napi 100-150 hajszál elveszítése még normálisnak számít, de efölött már érdemes szakemberhez fordulni, ugyanis a baj a legtöbbször orvosolható. 

Mikortól beszélhetünk hajhullásról?

„Hogy megértsük, mikortól nevezünk egy hajhullást kórosnak, fontos tisztában lennünk a hajszálak növekedési ciklusával. „Egy hajszál 3-5 éven keresztül növekszik, majd egy rövd átmeneti fázis után nyugalmi fázisba kerül, ami néhány hónapig tart. Ezt követően a hajszál kihullik, és a ciklus kezdődik elölről, új hajszál kezd növekedni a korábbi helyén. A folyamat az embereknél aszinkronizált, vagyis a hajszálak eltérő fázisban vannak jelen egyidőben. A hajszálak 85-90%-a növekedési stádiumban van, a fennmaradó 10-15% pedig átmeneti és nyugalmi fázisban. Ennek következtében tehát naponta kb. 100-150 hajszál elveszítése még normálisnak számít, a természetes hajváltás része, és efölött beszélünk kóros hajvesztésről" – magyarázza Dr. Gál Brigitta hajspecialista.

Hozzátette, hogy mivel minden egyes elvesztett hajszál megszámolása nehézkes lenne, mind férfiak, mind nők esetében javasolt bőrgyógyász felkeresése, ha az átlagoshoz képest fokozottabb hajhullást, vagy jelentősebb ritkulást vesznek észre. A köztudatban a hajhullást legtöbbször valamilyen góc (pl. gyulladt fog, mandulagyulladás) fennállásához társítják, de ez nem mindig állja meg a helyét.

Napi 100-150 hajszál elveszítése még normálisnak számít, de efölött már érdemes szakemberhez fordulni Forrás: Shutterstock

Ezek állhatnak a háttérben

„Nem beszélve arról, hogy a hajhullás csak egy összefoglaló elnevezés, így többféle betegséget foglal magába. Ezek hátterében pedig más-más okot feltételezünk, így a kivizsgálás sem egységes. A férfias típusú (androgén) hajhullás mögött például örökletes tényezők állhatnak, vagy hormonális eltérés okozhatja, góckutatást ezért ilyenkor felesleges végezni. Diffúz (teljes fejbőrön egyenletesen történő) hajhullást kialakíthat pajzsmirigy betegség, bizonyos gyógyszerek, pszichés stressz, vashiányos vérszegénység, a szervezetben zajló gyulladásos betegség, vitamin- és ásványianyaghiány is. A foltos hajhullást pedig autoimmun betegségnek tekintjük" - magyarázta az orvos.

Modern kezelések a hajhullás megszűntetésére

Drakulaterápia
Bizonyos esetekben, mint például a férfias típusú hajhullás, a folyamat végleges megállítása nem lehetséges, viszont vannak olyan eljárások, melyekkel jelentősen lelassítható a folyamat, illetve a hajszálak vastagítása révén esztétikailag megfelelő eredményt érhető el.

Ilyen kezelés a vérlemezkékben gazdag vérplazma terápia, vagy más néven Drakula
terápia, melyet sikeresen alkalmaznak már évek óta az ortopédiában, esztétikai vagy fogászati beavatkozások során.

Mezoterápia
Egy másik eljárás, a mezoterápia során a fejbőrbe olyan hatóanyagokat juttatnak tűszúrások segítségével, melyek serkentik a hajnövekedést. Emellett a keletkező tűszúrásoknak is jótékony hatása van, a kialakult mikrosérülések nyomán beindulnak a sebgyógyulási folyamatok, melyek hatására a
kollagéntermelés fokozódik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.