Kifordulsz önmagadból, ha megjön? Tippek a PMS leküzdésére

Forrás: Shutterstock -
PMS premenstruációs szindróma menstruáció premens2021
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A PMS-nek, azaz premenstruális szindrómának nevezzük azon tünetek összességét, amelyek a menstruáció előtt 7-10 nappal jelentkeznek és a vérzés kezdete után 1-2 nappal maguktól megszűnnek. Számítunk rá, mégis váratlanul ér, hiszen ennek következtében szinte teljesen kifordulunk magunkból. Cikkünkben a PMS lelki tüneteiről, és azok feloldásáról olvashatsz.

Sok nő tapasztalta már élete során, hogy a menstruációt megelőző napokban nem érzi jól magát. Ilyenkor sokszor azt mondják ránk, hogy hisztisek vagyunk, pedig a PMS sokkal több, mint női hiszti. A premenstruális szindróma tünetei szerteágazóak, eddig már több mint 150 válfaját írták le.
Ha te is kifordulsz magadból ilyenkor, ez azért van, mert a szervezetedben megbomlik a menstruációs ciklust vezérlő hormonok egyensúlya. Ezeken a napokon jellemző tünet lehet a mellfeszülés, a fejfájás, az alhasi görcs, a labilis hangulat, a túlérzékenység, az ingerlékenység, a koncentrációs nehézség, a tartós rosszkedv, de gyakori a farkaséhség és a szexuális vágy csökkenése is.

Cikkünkben összeszedtünk néhány tuti tippet, amikkel te is tehetsz a PMS kellemetlen tünetei ellen:

1. Hatékony stresszoldás

A stresszt nem mindig lehet elkerülni, azonban törekedni kell arra, hogy csökkentsük a belső feszültséget. Találd meg a te is a stresszoldás tökéletes módját: sportolj, sétálj, aludj, meditálj, vagy csinálj bármit, a lényeg, hogy jobban érezd magad a bőrödben!

2. Mozogj rendszeresen!

Próbálj meg egy kicsit mozogni minden nap, de legalább heti háromszor. Már napi 15-20 perc mozgás is sokat segíthet: nem kell, hogy rögtön maratont fuss, elég, ha sétálsz egy nagyot. A testmozgás endorfint, azaz boldogsághormont termel, így búcsút inthetsz a lehangoltságnak.

A mozgás enyhíti a PMS tüneteit. Forrás: Shutterstock

3. Szokj le a cigiről és a kávéról!

Egyes kutatások szerint a koffein erősítheti a PMS tüneteit, így a menstruáció előtti napokon érdemes csökkentened a kávéadagodat. Ugyanez a helyzet a cigarettával is, a dohányzás ugyanis hozzájárulhat a PMS-tünetek erősödéséhez. Ennek két oka van: egyrészt a cigi befolyásolja bizonyos hormonok működését, másrészt csökkenti a D-vitamin jelenlétét a szervezetben.

4. Kerüld az alkoholt!

Kerüld az alkoholfogyasztást, a pia ugyanis hullámzó kedélyállapotot okozhat és erősítheti a lehangoltság érzését.

5. Csökkentsd a sófogyasztást!

A menstruáció előtti héten érdemes kevesebb sót fogyasztani, a nátrium ugyanis fokozza a folyadék-visszatartást, és kellemetlen puffadáshoz vezethet. Tehát ha megkívánsz egy tányér finom, meleg levest, ne a zacskós verziót válaszd: az előre csomagolt készételekben ugyanis rengeteg a só!

6. Étkezz egészségesen!

A menstruációt megelőző napokban leginkább szénhidrátot és édességet kívánunk, de a jóllétünk érdekében érdemes egy kis önfegyelmet gyakorolni, és egészségesebben étkezni. Kerüld ilyenkor a gyorsan felszívódó szénhidrátok és cukrok fogyasztását, a zsírban gazdag ételeket szintúgy.

Ha lehet, egyél minél több rostban gazdag élelmiszert, zöldséget, gyümölcsöt, valamint teljes kiőrlésű gabonát. Növeld a folyadékbevitelt, továbbá szedhetsz magnéziumot, kalciumot, E- és B-vitamint is, ezek együttese ugyanis segít leküzdeni a kellemetlen érzelmi tüneteket.

Próbálj meg olyan ételeket enni, amelyek kielégítik a vitaminszükségleted:

B-vitamin és a magnézium
A spenót és más levélzöldségek vitamin- és ásványianyag-tartalma magas, ezért fontos sok zöldséget fogyasztani ebben az időszakban. A teljes kiőrlésű pékáruk szintén gazdagok B6-vitaminban és magnéziumban.
E-vitamin és vas
A tojás és a diófélék sok E-vitamint tartalmaznak, így ezeket is érdemes fogyasztanod. A vörös húsokban, szárnyasokban és belsőségekben nagy mennyiségben található B6-vitamin és vas: utóbbi rendkívül fontos a menstruációs problémák megelőzésében.
C-vitamin
A citrusfélék a magas C-vitamin-tartalmuk, az olívaolaj pedig E-vitamin-tartalma miatt nagy segítség lehet a PMS tüneteinek enyhítésében. A kagyló és a rák magnéziumban és más ásványi anyagokban is gazdag, de ha ezeket kevésbé szereted, az aszalt gyümölcs ugyancsak jó választás.

+1 A fenti tippeken kívül keress a patikában olyan vény nélkül kapható, gyógynövényalapú készítményt, illetve vitaminkomplexet, amely segíti a PMS tüneteinek csökkentését.

Győzd le a PMS tüneteit! Forrás: Shutterstock
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.