Babát szeretnél? Gyógynövény is segíthet!

Forrás: Shutterstock -
terhesség babát szeretnék termékenységfokozók gyógynövények premens2021 várandósság
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Van, hogy a gyermekáldás varázsütésszerűen érkezik meg egy család életébe, de hidd el, sokaknál ez a folyamat nem megy ilyen egyszerűen. A fogantatást ugyanis több külső, valamint belső tényező is befolyásolja.

Amikor megérik az elhatározás, hogy jöhet a baba, a legtöbben úgy hiszik, a következő hónapban már ott is lesz a pocakban. Holott egyetlen menstruációs ciklus alatt a teherbeesés esélye még hormonműködés szempontjából egészséges nők esetén is mindössze 20-30 százalék. Ha tehát el is hagyjátok a fogamzásgátló eszközöket, nem várható el, hogy egyből megfoganjon a babátok. Sőt! A fogamzásgátlást elhagyók csupán 80-85 százaléka esik teherbe egy éven belül.

Természetesen a babaprojekt előtt érdemes elmenned egy alapos, általános egészségügyi kivizsgálásra - ami nem keverendő össze a meddőségi vizsgálattal. Egy ilyen szűrővizsgálat során mindössze pontos képet kaphatsz szervezeted vitamin-, nyomelem- és ásványianyag-szintjéről, a reprodukcióért felelős szerveid állapotáról, a hormonszintjeidről, továbbá arról is, nem lappang-e benned valamilyen rejtett gyulladás vagy kórokozó, ami akadályozhatja a fogantatást. Ne feledd, egy egészséges nő mindig könnyebben esik teherbe.

A babaprojekt előtt érdemes elmenned egy alapos, általános egészségügyi kivizsgálásra. Forrás: Shutterstock

A cikluszavar is könnyen eredményezheti, hogy hónapról hónapra csalódottan tekints a terhességi teszt egyetlen árva csíkjára. Bár a megérett petesejt csupán 12-24 órán át képes megtermékenyülni, akár több nap is rendelkezésre áll, hogy a baba megfoganjon, hiszen a hímivarsejtek a méhben, méhnyak területén megtapadva napokon át életképesek maradnak, méghozzá tettre készen. Amennyiben tehát rendszertelen a ciklusod, érdemes ezt helyre tenni a babaprojekt előtt, vagy legalább kiismerni, melyek a legtermékenyebb napjaid – akár hőmérőzéssel vagy hüvelyváladék-vizsgálattal.

Már említettük, hogy az egészséges nők nagyobb eséllyel esnek teherbe. Az elhúzódó, állandó stressz például a lelki gátló tényezőkön túl a magas prolaktin-szintért is felelhet, ami viszont akadályozza a teherbeesést, mivel ennek a tejelválasztásért felelős anyasági hormonnak a szintje normál esetben csak a terhesség és a szoptatás alatt emelkedik meg.

A rendszeres testmozgás, a megfelelő táplálkozás is sokat számít. Étkezés terén érdemes kerülnöd a magas glikémiás indexű, cukorral, édesítővel dúsított, valamint mesterséges anyagokat és a transzzsírokat tartalmazó ételeket. Ezek mind negatívan hatnak a vércukorszintre, gyulladást okozhatnak, ami közvetve kihat a hormonháztartás működésére is.

Az egészséges nők nagyobb eséllyel esnek teherbe. Forrás: Shutterstock

Amennyiben úgy érzed, külső segítségre lenne szükséged a várt terhesség elérésében, elsőként próbálkozz különböző gyógynövényes teákkal és más természetes termékenységfokozókkal.

Méhpempő – Immunrendszer- és termékenységserkentő hatású, köszönhetően többek között annak a rengeteg vitaminnak, ásványi anyagnak, nyomelemnek, aminosavnak és más biológiailag aktív anyagnak, amik a méhpempőben megtalálhatók. Ezek segítenek stabilizálni a hormonháztartást és a vércukorszintet.

A méhpempő immunrendszer- és termékenységserkentő hatású. Forrás: Shutterstock

Barátcserje – A legjobban dokumentált gyógynövény, bizonyítottan csökkenti a prolaktinszintet, ugyanakkor pozitív hatású a progeszteronszintre, ami a méhet bélelő hám (endometrium) minőségi átalakulási folyamatát serkenti, hogy az készen álljon a megtermékenyült petesejt befogadására és táplálására.

Fehér fagyöngy – Kiváló keringésjavító, hormonháztartás-szabályozó, továbbá erősíti a méhfalat, így növelve a beágyazódás esélyét.

A fehér fagyöngy kiváló keringésjavító, hormonháztartás-szabályozó. Forrás: Shutterstock

Málnalevél – Méregtelenítő hatása mellett a peteérést és a beágyazódást is segíti.

Palástfű – Nemcsak a ciklus rendezésében, hanem a teherbeesésben is segít, mivel növeli a medence vérellátását, valamint jó hatással van a progeszteron-termelésre is.

Cickafarkfű – Az ösztrogéntermelésre hat pozitívan, így segítve elő a tüszőérést. Csak az ovulációt megelőző időszakban szabad fogyasztani!

A cickafarkfű az ösztrogéntermelésre hat pozitívan Forrás: Shutterstock

A sikeres teherbeesés érdekében érdemes tehát a szintetikus hormontartalmú készítmények előtt a természetes módszerekhez fordulni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.