Nyáron lazítottam, ezért ősszel kétségbeesetten keresem a párom

Forrás: Shutterstock -
hüvelygomba micovag2021 egészség
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Kata nyári kalandozásainak nem lett meg az eredménye, legalábbis semmiképpen nem azt kapta, amit egyébként szeretett volna: ahelyett, hogy megtalálta volna az „igazit", a gyakori partnercsere csak kellemetlen, égő érzést okozott neki az intim tájékán. Ráébredt, hogy ideje változtatnia pár dolgon, beleértve az intim higiéniát és a partnerkeresési szokásait. 

A nyár sokak számára a felszabadultságról szólt, és ez alól Kata sem volt kivétel. A 30 éves egyedülálló nő nagy elánnal vetette bele magát a párkeresésbe, és

nem vetette meg az egyéjszakás kalandokat sem. Ezek kétségkívül izgalmasak voltak, de az eredményük nem az lett, amit Kata várt volna:

az igazit nem sikerült megtalálnia, a kérészéletű románcok viszont kellemetlen emlékeket hagytak maguk után. A nyári kalandozások egyetlen hozadéka valójában nem más volt, mint az égő, viszkető intim tájék, amit a hüvelygomba okozott. Katának azonban nemcsak a párkeresési szokásain, hanem az intim higiéniáján sem árt változtatnia, hogy a történetének semmilyen szempontból ne legyen fájdalmas vége.

A kérészéletű románcok kellemetlen emlékeket hagytak maguk után Forrás: Shutterstock

Most Katának az a feladata, hogy sokkal elővigyázatosabban próbálja megtalálni az igazit, és természetesen odalent is rendbe kell tennie a dolgokat. Összeszedtük, mire kell figyelnie!

Mitől alakulhat ki intim fertőzés?

Az intim terület természetes egyensúlyának felborulásáért külső és belső hatások egyaránt felelősek. A hüvelyflórában nagy létszámban jelen lévő tejsavbaktériumoknak (Lactobacillusok) a fertőzésekkel szemben védelmet biztosító savas közeg fenntartása a feladatuk, ám ha lecsökken a számuk, akkor gyengül a védelem is. Ennek oka lehet valamilyen gyógyszeres, pl. antibiotikumos kezelés, az elhanyagolt, vagy akár a túlzásba vitt intimhigiénia, de a szénhidrátdús táplálkozás vagy a gyakori partnercsere is.

Mit tehetünk a hüvelygomba elkerülése érdekében?

Ne használjunk túl sok, pláne illatosított mosakodószert!

Tévhit, hogy azzal teszünk jót az intim területünknek, ha minél alaposabban megtisztítjuk. A külső nemi szervek lemosásához is inkább csak olyan készítményt használjunk, amely nem tartalmaz illatanyagot, a hüvely belső tisztítása pedig tilos. A vagina ugyanis öntisztuló, így a különböző szerek használatával csak a saját védelmi rendszerét borítjuk fel. A kialakult intim fertőzések esetén különösen sokat árthat a hüvely kimosása, ráadásul ezáltal a probléma visszatérésének esélyét is növeljük.

Nem mindegy, mit viselünk

A műszálas és szűk fehérneműk akadályozzák a megfelelő szellőzést és kitűnő táptalajt biztosítanak a baktériumok, gombák elszaporodásának. A legjobb, ha mindig pamutból készült alsóneműt választunk.

A pamutból készült alsóneműt preferáljuk Forrás: Shutterstock

Étkezés

A magas szénhidrát- és cukorbevitel szintén nem tesz jót, ugyanis hosszú távon a védekező rendszerünket károsítja, ezáltal pedig fogékonyabbá válunk az intim fertőzésekre is. Ezért fontos, hogy minimalizáljuk a szénhidráttartalmú ételek-italok fogyasztását csakúgy, mint az alkoholos italokét.

Megfelelő védekezés, és kevesebb partnercsere

Mivel férfiak esetében a gombás fertőzés többnyire tünetmentes marad, így észrevétlenül és tudtuk nélkül fertőzhetik meg a szintén gyanútlan és védelen nőket. Éppen ezért az óvszer használata mellett fontos a megfelelő szexuális higiéniára való törekvés, emellett időnként, illetve a bakteriális és gombás fertőzésre hajlamos nőknél akár rendszeresen is, szükség lehet hüvelyflóra-regeneráló készítmények használatára.

Ugyan nem minden esetben indokolt a partner kezelése, ám ha társunk gombás fertőzés tüneteit tapasztalja a hímvesszőn, akkor mindenképp forduljon orvoshoz ő is, mert így elkerülhető a hosszú ideig fennálló kényelmetlenség. Felejtsük el az otthoni praktikákat – ez a férfiakra és nőkre egyaránt vonatkozik! –, intim tünetek esetén mindig kérjük szakember segítségét!

Betétek használata

Az intim betétek illatosított változatait érdemes kerülni. Menstruáció idején fontos a tampon vagy a betét gyakori cseréje, valamint fokozottan ügyeljünk az intim higiéniára.

Csökkentsd a stresszt

A fertőzések kialakulásának lelki okai is lehetnek, hiszen az állandó stressz gyengítheti az immunrendszert. Az idegeskedést és aggódást persze nehéz elkerülni, de rendszeres testmozgással levezethetjük a felgyülemlett feszültséget, ezzel pedig nemcsak a testünknek, hanem a lelkünknek is jót teszünk.

A rendszeres testmozgással levezethetjük a felgyülemlett feszültséget Forrás: Shutterstock

Gyógyszeres kezelések

Antibiotikum szedésekor fontos, hogy gondoskodjunk a hüvelyflóra védelméről is, ugyanis ezek a gyógyszerek a jótékony baktériumokat is kiirthatják a szervezetből. Emiatt csökkenhet a saját védelmi rendszer erőssége, és könnyebben kaphatjuk el a különböző intim fertőzéseket.


A nők háromnegyede élete során átesik valamilyen intim fertőzésen, például hüvelygombán. Fontos, hogy mielőbb forduljunk orvoshoz, mert a téves öndiagnózis csak késlelteti a gyógyulást. Ugyanakkor léteznek olyan krémek és kúpok, amelyekkel elkezdhetjük a kezelést addig is, amíg eljutunk a szakemberhez.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.