Ezek a szürkehályog tünetei - Így ismerheted fel a betegséget

Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Marijan Murat -
betegség egészség látás szürkehályog szem
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A szürkehályog a szemlencse elszürkülésével járó betegség. Jelenléte megakadályozza, hogy elegendő fény jusson a retinára. A látás homályos lesz, súlyos esetben teljes vakság is kialakulhat. De hogyan veheti észre valaki, hogy érintett?

A szürkehályog betegség latin neve a cataracta, ami annyit tesz: vízesés. Nevét onnan kapta, hogy a szürkehályogtól a látás úgy homályosul el, mintha egy vízfüggönyön keresztül látnánk a világot. A homályosság a lencse szélein kezdődik, ilyenkor még nem befolyásolja jelentősen a látást a betegség. A szürkehályog nem jár fajdalommal, kialakulásához hónapok vagy évek kellenek. Eleinte látható elváltozásokkal sem jár, akkor lesz a pupilla szürkés, majd gyöngyházszínű, ha már teljesen kialakult a betegség. A szürkehályog kialakulhat csak az egyik, vagy mindkét szemen is. Nincs rá gyógyszer vagy kezelés, csak műtéti úton kaphatnak segítséget az érintettek.

Illusztráció Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Marijan Murat

Mitől alakulhat ki?

A szürkehályog kialakulásához több dolog vezethet. Általában idős korban jelentkezik a betegség, ennek oka pedig a szervezet vízvesztése. A cukorbetegeknél is előbb alakulhat ki szürkehályog, mint másoknál, és bizonyos genetikai betegségek is hajlamosíthatnak erre. Létezik veleszületett szürkehályog is, ez például terhesség alatti rózsahimlő, vagy Down-kór esetén alakulhat ki. A dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás is hajlamosíthat szürkehályog kialakulására, de különböző, a szemet ért traumák, sérülések is okozhatják a betegséget.

Mik a tünetek?

A szürkehályogtól szenvedő betegek először azt vehetik észre, hogy sötétben vagy szürkületben a korábbihoz képest rosszabbul látnak, viszont lámpafényre vagy napfényre érzékenyen reagálnak. Többször fárad el a szem, a túl sok pislogás is utalhat a kór kezdeti kialakulására. Homályossá válhat a betegek látása, a színeket egyre halványabbnak látják. Kialakulhat náluk kettőslátás, amit az egyik szemet eltakarva is tapasztalnak, és a térlátás romlása is jelentkezhet.

Hogyan előzhetjük meg a szürkehályog kialakulását?

• Ne dohányozzunk! Ahogy fentebb írtuk, a dohányzás hajlamosító tényező.
• Táplálkozzunk egészségesen, fontos a sok zöldség, gyümölcs fogyasztása.
• Védjük a szemünket, hordjunk napszemüveget!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.