Stroke esetén azonnal cselekedni kell: a segítségnyújtás fontosságára hívják fel a figyelmet

Forrás: VSC / Science Photo Library via AFP -
veszély stroke sztrók
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Elkészült a Médiaunió Alapítvány Mentés másként - Merj segíteni! elnevezésű kampányának harmadik kisfilmje, amellyel a stroke veszélyeire és a segítségnyújtás fontosságára hívják fel a figyelmet.

Az MTI-hez kedden eljuttatott közleményükben azt írták: Magyarországon évente csaknem 40 ezer ember kap stroke-ot. A stroke az agyat érintő, elégtelen vérellátásból vagy hirtelen fellépő vérzésből adódó vérellátási zavar. A laikus segítségnyújtás fontosságát hangsúlyozva azt írták: a tünetek észlelésekor azonnal, de maximum négy órán belül orvosi segítséget kell kapnia a betegnek, ugyanis minél hosszabban áll fenn a vérellátási zavar, annál nagyobb a maradandó károsodás vagy a halál kockázata.

A kampány harmadik kisfilmjében Pásztor Zsolt történetét mutatják be, akinek testvére mentette meg az életét 2015-ben, amikor egy vérzéses stroke miatt a teljes bal oldala lebénult. Az ő története szerencsésen zárult, mivel az időben érkező orvosi segítségnek, kitartásának és a hosszas rehabilitációnak köszönhetően felépült - írták.

Stroke számítógépes illusztrációja Forrás: VSC / Science Photo Library via AFP

A kisfilmben a túlélő a stroke egyes tüneteiről elmondta, hogy "hasonlíthatnak olyan állapotra, mintha be lennél rúgva: beszédzavar, egyensúlyzavar, gyengébb végtagok." A lakossági segítségnyújtás életmentő szerepét kiemelve a közleményben jelezték: az emberek bátor és cselekvő hozzáállása az alapvető segítségnyújtáshoz és az újraélesztéshez életeket menthet.

Arról is beszámoltak, hogy a Magyar Bankszövetség, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Médiaunió Alapítvány tavaly meghirdetett Adj vért! című, véradásra buzdító plakáttervezői pályázatának díjnyertes alkotásaival februárban a 2-es metró megállóiban találkozhatnak az utazók.

Közölték: a magyar egészségügyi intézményeknek évente mintegy 390 ezer véradásra lenne szükségük, ez napi 1600-1800 véradást jelent. Azonban az ország arra alkalmas lakosságának csak mintegy négy százaléka rendszeres véradó, holott szinte minden 18 és 65 év közötti, egészséges ember, akinek a testsúlya eléri az 50 kilogrammot, szerepet vállalhat a stabil vérkészlet biztosításában.

A Médiaunió Alapítvány kampányának második kisfilmjében Szabó Sipos Barnabás, az Országos Vérellátó Szolgálat vérnagykövete beszélt a véradás fontosságáról - jegyezték meg. Szakértő partnerként a kampányt az Egy Csepp Figyelem Alapítvány, a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Vöröskereszt, az Országos Mentőszolgálat, az Országos Mentőszolgálat Alapítvány, az Országos Vérellátó Szolgálat, a Strokeinfó Alapítvány, az UNICEF Magyarország és a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata segíti - áll a közleményben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.