Hólyaghurutnak a húgyhólyag akut gyulladását nevezzük, amely leginkább nőknél fordul elő. Tünetei közé tartozik a gyakori vizelési inger, az égő érzés vizelés közben, valamint az alhasi fájdalom. A történelem során a gyógyítók és füvesasszonyok főként gyógynövényeket alkalmaztak a kezelésére.
Bár a modern orvoslásnak köszönhetően ma egyéb készítmények, például antibiotikumok is állnak rendelkezésre, a napjainkban világszerte egyre nagyobb problémát jelentő antibiotikumrezisztencia miatt ezekkel takarékoskodnunk kellene. Így az első lépés továbbra is sok esetben a természetes gyógymódok alkalmazása lehet.
Az ókori egyiptomiak, ahogyan az Ebers-papirusz is tanúsítja, gyógynövényeket alkalmaztak a húgyúti tünetek enyhítésére, bár a betegség pontos mechanizmusát nem ismerték. Hippokratész szerint a betegségeket a testnedvek egyensúlyának felborulása okozta, így a hólyaghurutot is ezen az elméleten alapulva diagnosztizálták és kezelték. A római orvoslás továbbfejlesztette a görögök konzervatív megközelítését: a betegágyban töltött idő, diétás előírások, fájdalomcsillapítók és gyógynövények használata mellett sebészeti beavatkozásokat is alkalmaztak.
A hólyaghurut esetén alkalmazott gyógynövények közül legismertebb a csalán és a medveszőlőlevél volt, utóbbit az észak-amerikai őslakosok, különösen a cree, innu és inuit törzsek, szintén használták a húgyúti fertőzések kezelésére.
A csalán közismerten vízhajtó, a medveszőlőlevél gyulladáscsökkentő hatású, napjaink kutatásai pedig a gyógynövény antibakteriális tulajdonságát is igazolták. A gyógyítás részeként a gyógynövényekből készített főzet mellett a további bőséges folyadékfogyasztást is szorgalmazták, valamint különböző gyógynövényes fürdőket, borogatásokat alkalmaztak a tünetek enyhítésére.
A hólyaghurut kezelése az idők során sokat változott, de az alapelvek – a természetes gyógymódok és a bőséges folyadékfogyasztás ma is az alkalmazott terápia alapját képezik. A modern orvostudomány lehetővé tette, hogy a korábban alkalmazott gyógynövények hatékonyabb és kényelmesebb formában kerüljenek forgalomba. Az időben elkezdett kezelés és a megfelelő életmódbeli változtatások ma is kulcsfontosságúak a gyors gyógyulás érdekében.
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.
Hirdetés
Az Urzinol tabletta medveszőlőlevélkivonat-tartalmú, vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer.
HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.