Fröccs pénz nélkül - Hasznos tanácsok a fesztiváli paypass fizetéshez

fesztivál kártya fizetés rendezvény
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Egyre több fesztivál és rendezvény szervezői vezetik be, hogy nem fogadnak el készpénzt a program területén, csakis az általuk kibocsátott kártya használható fizetőeszközként. A Life.hu összegyűjtötte a fizetési mód előnyeit, hátrányait és azt is, hogy mire ügyelj a tranzakciókkal kapcsolatban.

Újabb bulihét kezdődött meg. A fesztiválkártyát a kibocsátók különösen biztonságosnak tartják, mondván akkor nem kell a pénztárcádat és az összes készpénzedet magadnál hordanod. Ez azonban meggondolandó, ugyanis ha igazi sziget- vagy fesztivállakó vagy, azaz napokon keresztül a rendezvény területén laksz, tudnod kell, hogy mit hagyhatsz a sátradban őrizetlenül. Biztonságosabb lehet, ha a kártya ellenére mégis inkább magadnál tartod az értékeidet.

Tipp! A magyar modell megtépte a híres divatfotóst! Kattints a képekért!


Igényléstől a letiltásig

A fesztivál területén és a beléptetést megelőzően azon kívül is találhatsz éjjel-nappali kártyapontokat, ahol közvetlenül tudsz kártyát igényelni és arra pénzt feltölteni. Készpénzt egyszerűen és díjmentesen befizethetsz a kártyádra, azonban ha a bankkártyádról szeretnél bármekkora összeget áttetetni, akkor bizony a szolgáltató kényelmi díjat számolhat fel. Ez az összeg minden fesztiválon és banknál eltérő lehet, ezért mindenképpen kérdezz rá, mielőtt átnyújtod a hitelkártyádat. Kártyahasználati díj, egyösszegű kártyadíj, kaució, vagy éppen visszaváltáskori levonás is előfordulhat, ezért érdemes ezekről is érdeklődnöd.

Fotó: Hajdú D. András [origo]
Fotó: Hajdú D. András [origo]

Ha a kártyakiadásnál semmilyen adatodat nem kérik el, egyszerűen csak aktiválják a plasztikkártyát és jóváírják az új egyenleged, akkor ha elhagyod a kártyád, bizony bottal ütheted a nyomát. Ugyanis csak regisztrált, pin-kóddal rendelkező kártyát tilthatsz le. Ha elveszíted a nem regisztrált kártyádat, a rajta lévő összegnek is búcsút inthetsz. Ha te találsz egyet a földön, juttasd vissza az egyik kártyapontba, hogyha esetleg te kerülnél ilyen helyzetbe, hozzád is visszajuthasson a pénzed.

Vagyis a regisztrációt 100 000 forint alatt például neked kell indítványoznod. Ekkora összeg esetében már kötelező a regisztráció, legalábbis a Sziget által kiadott Metapay kártyák esetében. Ugyanitt a maximálisan feltölthető összeg 240 000 Ft, de máshol ez is eltérő lehet.

Kényelem és gördülékeny kiszolgálás

Igaz, hogy ez a fizetési mód kényelmesebb, mint a készpénzes megoldás, mert nem kell sem aprót cipelned magaddal, sem pedig a papírpénzre vigyáznod. Épp ezért azonban nem tudsz borravalót adni (csak akkor, ha előre szólsz, hogy a fizetendő összegen felül mennyit üssenek be a gépbe), ha éppen elégedett vagy az igénybevett szolgáltatással, illetve bármilyen tévedéskor vagy elütéskor is nehezebb korrigálni. A kereskedők semmilyen esetben nem fogadhatnak el tőled készpénzt. Ha ezt mégis megteszik, az számukra súlyos büntetést vonhat maga után.

A kiszolgálás valóban felgyorsul azáltal, hogy az eladóknak nem kell a kasszázással és a visszaadással bajlódniuk. Amint a kártyádat a terminálhoz érinted, a tranzakció létrejön. Akkor van probléma, ha az adott kiszolgáló egységnél nincs elegendő terminál. Fennakadást okozhat, ha a személyzet egymás kezébe adja a gépet, te pedig addig nem indulhatsz utadra, amíg sorra nem kerültél, hiába van már a kezedben a megvásárolt termék.

Azzal, hogy nincs készpénzforgalom, védve vagy attól, hogy esetleg rosszul adjanak vissza, vagy visszaéljenek a helyzeteddel. Érdemes azonban minden tranzakciót követően megvárnod a vásárlásról szóló nyugtát és ellenőrizni, hogy mennyi egység maradt a számládon. Ha nem tudod biztosan, mennyi kredited van még, akkor egyrészt bármelyik kártyapontban lekérdezheted, másrészt pedig a kiszolgálóegységeknél is megnézheted az aktuális egyenleged, ha a kártyádat a terminálhoz érinted, mielőtt még az eladók beállítanák rajta a vásárlást. Ha valamit nem értesz, vagy bármilyen eltérést tapasztalsz, keresd fel a legközelebbi kártyapontot! Számlatörténetet vagy éppen tranzakciós listát is egész biztosan csak a regisztrált kártyák esetén tudnak visszanézni.

Fotó: Hajdú D. András [origo]
Fotó: Hajdú D. András [origo]

Jó tanácsok a visszaváltáshoz

Természetesen minden fesztivállakó az utolsó napon fog a konténerekhez zarándokolni, hogy beváltsa a kártyáját és visszakapja a rajta maradt összeget. Érdemes lehet az utolsó esti buli végén, akár a hajnali órákban felkeresni egy kártyapontot, ugyanis a rendezvény zárása előtt egész biztosan kígyózni fog előttük a sor. Előfordult már olyan is, hogy nem volt elegendő apró a beváltóhelyeken, és a kártyákon való alacsony összeg visszaváltása okozott problémát a szervezőknek.

Érdemes tehát annyi pénzt tölteni rá, amennyit az adott napon vagy a fesztiválon való tartózkodásod idején fogyasztani szeretnél. Ha nincs sem kártyahasználati díj, sem pedig utólagos levonás, akkor megteheted, hogy levásárolod a feltöltött összeget és hazaviszed a kártyát. Sok esetben csak a fesztiválon van lehetőség a kártyák visszaváltására, így elképzelhető, hogy nem kerülheted ki a sorban állást. Érdemes tehát azt is megkérdezni, hogy a rendezvényt követő pár napban az adott bank fiókjaiban leadható-e a kártya.

Tipp! Hónaljmustra az olimpián. Kattints a képekért!


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.