Múmiavilág - a Természettudományi Múzeumban szembejön a múlt

múlt rejtély Magyar Természettudományi Múzeum kiállítás múmia
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A múmiák halottak, de biztos, hogy nem beszélnek? - teszi fel a kérdést a Magyar Természettudományi Múzeum. És biztos lehetsz abban, hogy választ is kapsz, ha ellátogtsz az izgalmas vándorkiállításra, amely most Budapestre érkezett.

A Múmiavilág című nagyszabású vándorkiállítás öt kontinens, évezredes vagy épp a közelmúltból
származó múmiáit mutatja be. A leleteka világ különböző részeiről származnak, és eddig mintegy 1,7 millió ember látta Európában és Amerikában. A Life.hu szerkesztőség képviseletében Krász Móni látogatta meg a kiállítást.

Fotó: Hugo Maertens

Találkozás egy 4000 éves gyermekkel

Ezelőtt még sosem láttam múmiát.Sok ilyen témájú film és dokumentumfilm van a hátam mögött, tudom, mi az a mumifikálás és van fogalmam ennek szakrális hátteréről. Mégis olyan megfoghatatlan számomra, ahogy szembekerülök egy több ezer éves chinchorrói gyerekmúmiával a kiállításon. Kicsit tartok tőle, hiszen általában megrendülést és felháborodást érzek, ha gyermekek haláláról van szó. - de most mégsem fog el az iszonyat, inkább kíváncsi vagyok rá. Alaposan megnézem a ruháját, az arcát takaró agyagmaszkot, emberi hajból készült parókáját, szemügyre veszek minden részletet törékeny, aprócska testén… Vajon elmondja végül halála történetét?

Forrás: Magyar Természettudományi Múzeum

Egy 300 éves rejtély

Egy következő tárlóban Sándor Terézia, "a szív nélküli apáca" nyugszik. Halála körül számos legenda kering. A 18. században halt meg, teste pedig a környezeti hatások egyedülálló összjátéka miatt mumifikálódott – azonban a szívét kivágták. Mégis miért? Talán attól tartott, hogy élve temetik el? Egy másik elmélet szerint átutazóban volt Magyarországon és itt érte a halál, de mivel a testét nem tudták elszállítani, csak a szívét küldték haza…

Forrás: Magyar Természettudományi Múzeum

Mit rejt a csomag?

A kiállítás egyik legtitokzatosabb darabja egy - a Wari (huari) kultúrából fennmaradt - tűkkel és kagylókkal rögzített batyu, amely körülbelül 1000 éves lehet. Október 1-én fellebben a fátyol, a kiállítás látogatói egy CT-felvétel segítségével betekintést nyerhetnek a batyuba. Érdemes lesz tehát eltölteni néhány órát a Természettudományi Múzeumban, ahol ezen kívül még számos titokra derül fény!

Fotó: Hugo Maertens

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.