Pörgesd fel magad! Indul a nyári időszámítás – Vasárnap óraátállítás

Forrás: Thinkstock -
spórolás nyári időszámítás óraátállítás téli időszámítás bűncselekmény baleset
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Légy résen és állítsd maximumra a bioritmusod! Szükséged is lesz rá, ugyanis vasárnap újra itt az idő, hogy előreállítsd az órádat.

Vasárnap éjjel az órákat 2 óráról 3 órára állítják át, ezért a vasárnapi lustálkodásod biztos, hogy tovább fog tartani a megszokottnál. Hétfőn pedig egy órával előbb csörög majd az órád és a reggeli kávédat vagy teádat hamarabb szürcsölgetheted el. Cserébe később fog sötétedni, nyitnak a borozós, lazulós teraszok és tovább lehet bandázni a barátnőkkel, barátokkal.

Forrás: Thinkstock

Eleinte azért javasolták az időátállítást, mert a napfényes órák magasabb száma miatt, energiát lehet vele megtakarítani. Az viszont naiv elképzelés, hogy a közvilágítással spórolunk, ez azért nem igaz, mert átállítás ide vagy oda, a sötét órák száma nem csökken. Pozitívum lehet viszont, hogy mivel később sötétedik, jobb az emberek közérzete és csökken a szürkületben elkövetett bűncselekmények és a balesetek számát.

A laza olaszok úgy gondolták, nem macerálnak tovább az idővel, és 2011-ben abbahagyták az óraátállítást és a nyári álláson hagyták az óra mutatóit. Magyarországon még folyik az érvek ellenérvek vitája, de egyelőre március utolsó vasárnapjától nálunk még ugranak egyet a mutatók, és ha tetszik, ha nem, kevesebb lustálkodásban lehet részünk hétfőtől, egészen október utolsó vasárnapjáig, amikor is kezdődik a téli időszámítás.

Időátállítási kisokos

A mesterséges világítás helyettesítésére (és ezzel az üzemanyag háborús célokra való megtakarítására) elsőként Németország alkalmazta a nyári időszámítást, amit 1916. április 30-án 23:00-kor vezettek be. Ezt akkor, az első világháború alatt gyorsan átvette Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, de a háború végével az országok visszaálltak a normál időszámításra. A második világháború kitöréséig nem is merült fel a használata. Akkor ismét a háborús erőforrásokkal való spórolás miatt vezették be.
Magyarországon 1954-57-ben még a munkanapok esti elektromos csúcsterhelésekor jelentkező nehézségek enyhítésére alkalmazták. 1958 és 1979 között a nyári időszámítás használata szünetelt, 1980-ban újra bevezették villamosenergia-megtakarítási céllal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.