Ami nem öl meg: 20 érdekesség A tetovált lány-filmekről

film érdekesség mozi A tetovált lány
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Lisbeth Salander bőrébe új színésznő bújt egy új film kedvéért, ami egyszerre folytatása is meg nem is a korábbi felvonásoknak. Összegyűjtöttünk egy nagy adag érdekességet a november óta a hazai mozikban futó Ami nem öl című film meg kapcsán.

1. Ez az ötödik olyan film, amelyben szerepel Lisbeth Salander karaktere.

2. A tragikus múltú, hackerként tevékenykedő, vad természetű és külsejű, biszexuális Lisbeth Salandert a svéd író, Stieg Larsson teremtette meg a Millennium-regénytrilógiában.

3. A regénysorozatot tízkötetesre tervezte Larsson, de a harmadik könyv megírása után tragikusan elhunyt.

4. A jegyzetei készen álltak már egy negyedik kötethez is, ám a halála után az örökösök nem tudtak megegyezni ezek felhasználásáról.

5. Így Larsson apja és fivére felkérte David Lagercrantz írót, hogy alkosson egy teljesen új történetet a korábbi könyvek nyomán: ez lett az Ami nem öl meg.

6. A regényt ily módon akkora érdeklődés övezte, hogy Lagercrantz csak olyan számítógépen írta, aminek nem volt netkapcsolata — nehogy lelophassák a kéziratot.

Az Ami nem öl meg hivatalosan a Fincher-féle filmnek a folytatása Forrás: MGM, New Regency Pictures

7. A megjelenése után hatalmas siker lett, sok millió példányban kelt el világszerte, és 38 nyelvre fordították le. Magyarul már az eredeti kiadása éve, 2015 óta olvasható.

8. Az eredeti Millennium-regénytrilógia mindegyik könyvéből készült 2009-ben egy-egy hazai, svéd mozifeldolgozás (sorrendben: A tetovált lány, A lány, aki tűzzel játszik, A kártyavár összedől). Majd az első, legsikeresebb könyvből-filmből egy hollywoodi remake is 2011-ben, David Fincher rendezésében.

9. A november közepe óta a hazai mozikban látható Ami nem öl meg hivatalosan ennek a Fincher-féle filmnek a folytatása, és hiába játszódik Svédországban, de hollywoodi produkció.

10. Sőt új színésznő alakítja benne a főhősnőt: a svéd filmekben Noomi Rapace, a Fincher-féle változatban Rooney Mara volt Lisbeth Salander, most pedig Claire Foy kapta meg a stafétabotot.

Új színésznő alakítja a filmben a főhősnőt, Claire Foy kapta meg a stafétabotot Forrás: MGM, New Regency Pictures

11. A 24 éves brit színésznő, Claire Foy épp a karrierje csúcsán jár, ezzel a filmmel együtt pedig pláne: idén elnyerte a The Crown című sorozat főszerepéért az Emmy-díjat, nemrég pedig Az első emberben is láthattuk őt Ryan Gosling feleségeként.

13. Szokatlan módon a folytatás kevesebb pénzből készült, mint az előd: míg A tetovált lány 90 milliós, addig az Ami nem öl meg 43 millió dolláros költségvetéssel dolgozott.

14. Noha hollywoodi produkcióról van szó, a rendezője uruguayi: Fede Alvarez a Gonosz halott remake-je révén lett nemzetközileg ismert, a Vaksötét című (Magyarországon forgatott) remek thrillere pedig végképp meghozta számára a belépőt a legfelső mozis ligába.

15. A rendező belecsempészett egy kis hazai utalást is azért a filmjébe: az egyik jelenetben láthatjuk egy uruguayi focicsapat, a Penarol egy szurkolói matricáját.

16. Alvarez úgy képzelte el Lisbeth Salander figuráját, mint egy szuperhőst, egy feminista Batmant.

17. Aki ebben a filmben kivételesen női ellenfélre akad, ráadásul olyanra, akivel a családi múltjuk is összeköti őket. A Lisbeth negatív alteregóját játszó, gyönyörű Sylvia Hoekset pedig legutóbb a Szárnyas fejvadász 2049-ben láthattunk.

18. Claire Foy ugyan angolul játszik a filmben, de a történet Svédországban játszódik, és ő svéd karaktert alakít, így svéd akcentussal is beszél, amit hónapok kemény munkájával sajátított el a forgatás előtt.

19. A film forgatása is nagyrészt Svédországban zajlott, de emellett Berlinben és Lipcsében is dolgozott a stáb.

20. Az Ami nem öl meg világpremierjét október 24-én, a római filmfesztiválon tartották.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.