Tutanhamon sírjának egy rejtélye megoldódott

Forrás: Wikimedia Commons/Carsten Frenzl -
sírhely Tutanhamon rejtély fáraó
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Tutanhamon sírját több rejtély is övezte, ennek egyikére találtak most választ.

Tutanhamon sírját 1922-ben tárták fel, ez az egyetlen épségben megmaradt fáraósír. A fáraó uralkodása nem volt történelmileg izgalmas, neve kizárólag a sírja és a hozzá kapcsolódó rejtély miatt maradt fent.

Tutanhamon világhíres színarany halotti maszkja Forrás: Wikimedia Commons/Carsten Frenzl


A fiatal fáraó uralkodásának tizedik évében hunyt el, sokáig azt hitték, a múmián található sérülések miatt, hogy gyilkosság áldozata lett, de az elvégzett vizsgálatok alapján halálát csonttörés következményei okozták. Mások szerint maláriában szenvedett, míg a német tudósok szerint vérszegénységben hunyt el. Nincs tehát konszenzus a fiatal fáraó halálának okáról, és a sírja is rejtett titkokat – legalábbis eddig.
A sírt 1922. november 4-én a brit Howard Carter találta meg, a munkálatokban részt vett Lord Carnarvon is, aki egy évvel a sír felfedezése után meghalt. Ekkortól kezdett el terjedni a legenda a fáraó átkáról, amely szerint a halál meglegyinti azt, aki megzavarja a fáraó álmát. A sírhelyet teljesen helyreállították, és fény derült egy rejtélyre is, de nem a fáraó átkának rejtélyére. A falon található titokzatos barna foltok eredetére találtak választ. Kiderült, hogy a foltokat mikrobák okozták, amelyek már nem jelentenek veszélyt, de eltávolítani sem lehetett őket – írja a Mirror.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.