Rendezők, akik utálták a saját filmjüket

rendező David Lynch David Fincher Tony Kaye Josh Trank
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Mire egy film a nézők elé kerül, rengeteg ember kezén megy át. Több százan dolgoznak összehangoltan azon, hogy a produkció létrejöhessen, és ha sikeres lesz, rengeteg ember melle dagad a büszkeségtől, köztük a rendezőé is. Olykor azonban mindegy, hogy milyen a film fogadtatása, a direktor sehogyan sem elégedett, és ennek egyszer-kétszer hangot is ad. Íme, azok a rendezők, akik nem titkolták el, hogy utálták a saját filmjüket.

Josh Trank - Fantasztikus négyes

Mielőtt Josh Trank nevet szerzett volna magának Az erő krónikája című filmmel, ő is egyike volt azoknak a filmkészítőknek, akik hol felbukkannak, hol eltűnnek Hollywoodban. Ezután a dráma után azonban Trank egyik napról a másikra vált tiszteletreméltó fiatal filmkészítővé. A hirtelen jelentkező siker azonban azt is jelentette, hogy a vele szemben támasztott elvárások is megnőttek. A rendezőnek tehetségét a Fantasztikus négyessel kellett volna bizonyítania, erre azonban nem került sor.

Egyes jelentések szerint határozatlan és összeszedetlen volt a forgatás alatt,

és végül eltávolították a csapatból. A film premierjének előestéjén pedig Trank vágott vissza, és azt a nyilatkozatot tette, hogy csodálatos változatot csinált ebből a történetből, de valószínűleg ezt a nézők soha nem fogják látni.

Josh Trank határozatlan és összeszedetlen volt a forgatás alatt, ezért végül eltávolították a csapatból Forrás: Northfoto, Alan Markfield/Twentieth Century Fox Film Corporation

David Fincher - Alien 3

A kilencvenes években kevés olyan alkotó volt, akit jobban tiszteltek volna David Finchernél. Olyan filmeket jegyez, mint a Hetedik, a Harcosok klubja, a Zodiákus és a sort még sokáig lehetne folytatni. A rendező hírneve manapság megkérdőjelezhetetlen Hollywoodban, de az Alien 3 után sokan azon tűnődtek, hogy vajon kap-e egyáltalán lehetőséget a bizonyításra David Fincher. A rendező azután került a film stábjába, miután számos profi direktor hagyta ott a produkciót a gyártó és a köztük lévő kreatív nézeteltérések miatt. A helyzet azonban az ő érkezésével sem lett jobb:

a Fox és Fincher között szinte folyamatosak voltak az egyet nem értések

kezdve a forgatókönyvtől a film végső vágásáig. A helyzet odáig fajult, hogy a Fox végül kizárta a rendezőt a vágószobából, újravágták a filmet, amelynek végeredménye nem győzte meg sem a kritikusokat, sem a nézőket. Noha az elmúlt években számos rajongót szerzett a produkció, akkoriban katasztrófának tartották, és Fincher is a kritizálók közé tartozott. „Sokan gyűlölték az Alien 3-at, de nálam senki sem gyűlölte jobban" – nyilatkozta.

David Finchert végül kizárta a Fox a vágószobából, újravágták a filmet, ami nem nyerte el a kritikusok tetszését Forrás: AFP

David Lynch – Dűne

Vannak olyan produkciók, amelyek már eleve kudarcra vannak ítélve, és ilyen volt a Dűne is. A munkálatok során szinte nem volt olyan terület, amely gördülékenyen tudott volna haladni. Az 1984-ben bemutatott tudományos-fantasztikus film elkészítése - amely Frank Herbert 1965‑ös azonos című regényén alapul – egy epikus küzdelem volt, amely meg is látszik a végeredményen. A legnagyobb baja talán az, hogy a stúdió 137 percben maximalizálta a film hosszát, és ebből nem engedtek.

A regény összetett cselekményszálai azonban ilyen rövid idő alatt egyszerűen nem bonthatóak ki.

David Lynch ennek ellenére nem hagyta ott a produkciót és igyekezett kihozni a legtöbbet a lehetőségekből, az elkészült művel azonban sokan nem voltak elégedettek, köztük Roger Ebert neves filmkritikus sem, aki valóságos káosznak nevezte az elkészült művet. Ennek ellenére a film mára kultikussá vált, bár David Lynch azt nyilatkozta, valószínűleg ezt a művet nem szabadott volna elkészítenie.

David Lynch azt nyilatkozta, valószínűleg ezt a művet nem szabadott volna elkészítenie Forrás: Northfoto

Tony Kaye – Amerikai história X


A filmkészítés történetében talán nincs még egy olyan rendező, aki annyira utálta volna a saját művét, mint amennyire Tony Kaye gyűlölte az Amerikai história X-et, pedig a filmnek meleg fogadtatása volt a kritikusok és a nézők körében is. A film főszereplőjét, Edward Nortont még Oscar-díjra is jelölték alakítása miatt, ám

Kaye finoman szólva sem volt elégedett az elkészült művel, amely elégedetlenséghez nagyban hozzájárult Edward Norton.

A film elkészítése után Kaye egy nyers változatot adott át először minden probléma nélkül, ám ezután több mint egy évet töltött el a vágás finomításával, a New Line Cinema főnökeinek pedig annyira elegük lett a rendezőből, hogy kizárták őt a vágóhelyiségből, és Edward Nortont kérték meg, fejezze be a filmet. Kaye válaszként lejárató kampányt indított a színész ellen, és megpróbálta eltávolíttatni nevét a stáblistáról, de egyik akciója sem sikerült. A Norton által befejezett film került a mozikba, és ő továbbra is szerepel az alkotók között.

Tony Kayet kizárták a vágóhelyiségből, és Edward Nortont kérték meg, fejezze be a filmet Forrás: AFP, Getty Images
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.