újévi fogadalom Újév fogadalom változás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Új év, új szokások. Az újévi fogadalmak sorában az első helyen a fogyással, fittséggel és káros szenvedéllyel kapcsolatosak vannak, de mit érnek az újév első perceiben elhangzó szavak, ha pár nap után feladjuk? Utánajártunk, mi az újévi fogadalmak betartásának titka.

Érdemes pár dolgot végig gondolni, mielőtt újévi fogadalmat teszel:

  1. Sose fogalmazzunk meg megvalósíthatatlan célokat! A legjobb, ha maradunk csak egynél. Ne akarjunk egyszerre leszokni a dohányzásról, ráállni a bio ételekre, mellette pedig konditerembe járni heti ötször.
  2. Fontos, hogy a megfelelő fogadalmat tegyük. Mérlegeljük az épp magunk mögött hagyott évet, és ismerjük fel, hogy miben kellene változnunk, változtatnunk.
  3. Fejtsd meg a változni akarás valós okát! Nem mindegy, hogy milyen a fogadalom típusa, mi az oka annak, hogy változtatni akarunk, és mennyire támogat ebben a környezetünk.

A témában megkérdeztük Vépy Viktória pszichológust, aki most beavat minket abba, hogy miként tudjuk betartani az újévi fogadalmunkat.

"Fogadalom kapcsán meg kell érteni az időzítés hátterében álló okot. Legtöbbször ilyenkor ugyanis olyasmit tűzünk ki célként, melyet már korábban is szükségesnek éreztünk, valami miatt azonban halogattuk.

Vajon mi tartott vissza eddig, hogy ezt a valamit megtegyük, elkezdjük? Kényelmetlenséggel jár? Elváráshoz köthető? Hosszú ideig tart, míg eredményt hoz?

Ha sikerül megérteni a valós okot, csökkenthetjük annak a veszélyét, hogy idővel megszegve a fogadalmat visszatérjünk a komfortzónákba.

Az is lényeges, hogy a fogadalom által valami hozzáadódik az életünkhöz, vagy épp elvételre kerül. Nem mindegy ugyanis, hogy új viselkedési formát kezdünk gyakorolni, és azt megkíséreljük szokássá tenni, vagy egy már meglévő, ámde negatív viselkedést, káros szenvedélyt, vagy rossz szokást igyekszünk minimalizálni, vagy teljesen megszüntetni.

Forrás: giphy.com

Fontos megvizsgálni ilyenkor, hogy mit nyer vagy veszít az egyén az új viselkedéssel, s az hogyan hat a környezetére. Gyakran a közvetlen környezet az, ami a sikeres változás legnagyobb akadályaként gátolja az új viselkedési forma megszilárdulását. A támogatás a részükről kiemelten fontos.

Mivel az új viselkedés lemondással, erőfeszítéssel, nehézséggel járhat, pozitívan hathat valamilyen önjutalmazási rendszer kiépítése, mellyel magunkat folyamatosan motiválni tudjuk. Később, amikor már érezni lehet a változás jótékony hatását, erre a külső motivációra talán már nem is lesz szükség, hiszen a megélt sikerélmény lesz az, mely a folytatásra ösztönöz."

Forrás: Youtube
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.