Koronavírus: A különböző felületekről is elkaphatjuk a vírust?

Forrás: Shutterstock -
kézmosás felület Maszk koronavírus fertőzés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Sokakban felvetődik a kérdés, hogy vajon elegendő-e a maszk viselése, a kézmosás és a kellő távolság megtartása annak érdekében, hogy ne kapjuk el a koronavírust. Ha megérintjük a különböző felületeket a boltban, a tömegközlekedési eszközökön nem jelent veszélyt számunkra? Ezekre a kérdésekre válaszoltak a szakértők. 

A koronavírus első hullámjának megjelenésével, tavasszal az emberek megrohamozták a boltokat és kifosztottak minden fertőtlenítőszerrrel felpakolt polcot azt gondolva, hogy így meg tudják előzni, hogy ők is elkapják a koronavírust. Persze, nem tettek vele rosszat, de azóta már kiderült, hogy a Covid-19 elsősorban a levegőben lévő légzőcseppek útján terjed. Ezután jön a kérdés, hogy oké, ez világos, de mi történik, ha megértinjük a tejes dobozt a boltban vagy a villamoson a kapaszkodót, elkaphatjuk így is a fertőzést?

Szakértők válaszolnak: Vajon elkapható a koronavírus felületekről is? Fotó: Csudai Sándor - Origo

„Egyedülálló eseménysorozatra lenne szükség ahhoz, hogy ez így megtörténjen. Előszöris, valakinek elég nagy mennyiségű vírust kell a felszínre juttatnia ahhoz, hogy fertőzést okozzon, s a vírusnak igen hosszú ideig életben kellene maradnia, hogy egy másik kézre juthasson. Ezt követően, kézmosás nélkül meg kéne érintenünk a szemünket, orrunkat vagy a szánkat"

- mondta Dean Blumberg, az UC Davis Gyermekkórház fertőző betegségekkel foglalkozó osztályának vezetője.

Korábban szó esett arról, hogy kutatók az egyik tanulmányban 2020 áprilisában felfedezték, hogy az új koronavírus képes túlélni 3 napig a műanyag és rozsdamentes acél felületeken, kartonon pedig akár 1 napig, egy kínai tanulmány szerint pedig a cipőtalopon is képes megmaradni - írja a Napi Doktor.

„Úgy gondolom, annak esélye, hogy a vírus élettelen felületeken terjedjen, meglehetősen kicsi és csak olyan esetekben fordulhat elő, amikor egy fertőzött személy az adott felszínre köhög vagy tüsszent, valaki más pedig ezt követően hamar, 1-2 órán belül megérinti a felületet"

- jelentette ki Emanuel Goldman, PhD, a New Jersey-i Rutgers Egyetem Orvostudományi Karának mikrobiológiai, biokémiai és molekuláris genetikai professzora.

A professzor elmondása szerint a korábbi tanulmányok csak azt bizonyították, hogy a vírus életben marad a felületeken és nem azt, hogy aki megérinti ezeket a felületeket, biztosan elkapja a fertőzést, eszerint nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy valaki, aki megérinti a különböző felületeket, biztosan elkapja a fertőzést.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.