"A nő soha nem lehet elég sovány és elég gazdag" - 50 éve halt meg Coco Canel

Forrás: AFP -
portré Coco Chanel évforduló
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ötven éve, 1971. január 10-én halt meg Coco Chanel, a modern nő egyik megteremtője, akinek neve egyet jelent a divattal, és akinek divatháza immár egy évszázada működik Párizsban. Portré.

Gabrielle Bonheur Chasnel 1883. augusztus 19-én született a Loire völgyében fekvő Saumurben. Nevéből az anyakönyvezéskor kimaradt az s betű, így született meg a későbbi márkanév. A korán árvaságra jutott kislányt két nagynénje nevelte, ők avatták be a varrás és az illedelmes viselkedés művészetébe és ők adták neki a Coco becenevet is. Próbálkozott kávéházi énekesnőként, kalaptervezőként, a nyomorból gazdag, nős "barátai" támogatása révén emelkedett ki. Huszonöt évesen vidéken nyitott divatkereskedést, majd Párizsban is megvetette lábát, a Chanel divatház 1920-ben nyílt a Rue Cambonon.

Chanel úgy vélte, az igazi elegancia feltétele mindig az akadálytalan mozgás lehetősége, ezért már az első világháború alatt szakított a kényelmetlen, merev fűzős ruhákkal, és csak olyan ruhát kreált, amit maga is szívesen hordott. Elsőként dolgozott a párizsi haute couture (exkluzív, egyedi gyártású ruhák) tervezői közül a konfekcióiparnak is, modelljeit az egyszerűség, a kényelem és a praktikum jellemezte.
Egy mondása szerint a nő soha nem lehet elég sovány és elég gazdag - ő mindkét maga támasztotta "követelménynek" eleget tett. Nevéhez fűződik a "kis fekete ruha" bevezetése, az ingruha és az estélyi stóla divatba hozása, sőt a rövid női frizura is. Ő tette szalonképessé a korábban férfi viseletnek számító kardigánt és pulóvert a női divatban, s általa nyert polgárjogot a nadrágviselet a nők körében. Megszelídítette az izgalmas, markáns tweedeket és kedvelte a jersey anyagot, amelyet korábban szinte kizárólag fehérnemű alapanyagként használtak.
Ő tette a divatékszert, a bizsut (kitűző, nyakláncok, fülbevalók, láncöv) a női ruházat meghatározó kiegészítőjévé. A fogalommá lett Chanel-kosztümhöz aranygomb, arany- és fémlánc, gyöngy, illetve steppelt kis női kézitáska illik, valamint középmagas sarkú cipő sötétkék, fekete vagy drapp orrbetéttel. Maga is gyakran járt nadrágban, sötét autóval utazott és olyan barátokra tett szert a művészvilágban, mint a zeneszerző Stravinsky, az író-képzőművész Jean Cocteau és a festő Picasso.

Coco Chanel Forrás: AFP

Az általa tervezett, egymásba kapaszkodó CC monogrammal ellátott termékek világszerte keresettek. Chanel a parfümiparba is kirándult, így született meg a híres Chanel No. 5 parfüm. A kölni azért kapta az ötös számot, mert ez volt Coco szerencseszáma, piacra is 1921. május 5-én, az év ötödik hónapjának ötödik napján dobták a Chanel-ruhákhoz hasonló egyszerű csomagolásban. Az illatszert az (is) híressé tette, hogy Marilyn Monroe arra a kérdésre, mit visel éjszaka az ágyban, azt felelte: egy csepp Chanel No. 5-öt. (2013-ban a parfüm újabb reklámkampányához a színésznő egy addig ismeretlen interjúrészletét használták fel.)
A Chanel kölnik évtizedekig számjelöléssel kerültek forgalomba, a hagyománnyal csak 1977-ben a Cristalle megjelenésekor szakítottak. Az illatszerek reklámarca volt már Catherine Deneuve, Nicole Kidman, Vanessa Paradis, Kate Moss, Keira Knightley és Audrey Tautou - sőt a "parfümök parfümjének" nevezett Chanel No. 5-öt 2012-ben egy férfi, az amerikai filmszínész Brad Pitt is népszerűsítette. Ma a Chanel-divatházhoz egész kozmetikai birodalom tartozik, a többi közt ékszereket és órákat, sőt - mivel a cégalapító szenvedélyes sportbarát volt - formatervezett biciklit is piacra dobtak.

Chanel 1938-ban visszavonult. A II. világháborúban ápolónő volt, de ideje nagy részét Párizsban töltötte, majd 1945-ben nem teljesen önszántából Svájcba költözött egy náci tiszttel folytatott kapcsolata miatt. Csak tíz év múlva tért vissza diadalmasan a francia fővárosba új, gallér nélküli, szegéllyel díszített kötött kosztümjével. Férjhez soha nem ment, a westminsteri herceg házassági ajánlatát öntudatosan e szavakkal utasította vissza: "hercegné sok van, de Coco Chanel csak egy". Voltak viszont híres és gazdag barátai, akik értékes ajándékokkal halmozták el, melyeket ő gyakorlatias módon lemásolt és eladott.

Forrás: AFP

A társasági és művészeti élet nagyjai egymás sarkát taposták, hogy Chanel ruhát viselhessenek. Ügyfele volt egyebek között Grace Kelly, a filmsztárból lett monacói hercegné, Fabiola belga királyné, Marlene Dietrich, Ingrid Bergman, az összes Rotschild és Rockefeller. Chanel a divat nagyjai közül egyetlenként került fel a Time magazinnak a múlt század száz legnagyobb hatású személyiségét összegző listájára. Igazi divatdiktátor volt: főként női munkatársak sokasága vette körül, akik azonnal teljesítették parancsait. A "Kisasszonynak" számos hóbortja volt, így többek között bár lakása csak néhány utcányira volt - 35 éven át bérelte a párizsi Ritz Szálló egyik lakosztályát, itt is halt meg 1971. január 10-én. Divatháza ma is működik, művészeti vezetője 1983-tól haláláig a német Karl Lagerfeld volt, az ő helyét 2019-ben Virginie Viard vette át.

Kevesen gyakoroltak akkora hatást a divatra és a nők életmódjára, mint Chanel. Élete számos könyvet, filmet ihletett, a róla készült musicalben alakját Katharine Hepburn formálta meg, a róla forgatott francia film címszereplője a bájos Audrey Tautou, az amerikaié Shirley MacLaine volt. Tavaly Budapesten először volt látható Douglas Kirkland világhírű amerikai fotográfus Chanelről készült fotósorozata.

A Chanel divatház 2018-ban elsőként jelentette be, hogy nem használ többet krokodil-, kígyó- és gyíkbőrt termékeihez. A koronavírus-járvány kitörését követően a divatház tavaly tavasszal bejelentette, hogy orvosi köpenyeket és más védőfelszereléseket is készít.

Forrás: MTVA Sajtóarchívum

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.