Erotika, ami már az ősember fantáziáját is foglalkoztatta

Forrás: AFP/Helmut Fohringer -
művészet őskor magazin ősember erotika barlangrajz
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha az őskori művészetről beszélünk, akkor először a vadászattal kapcsolatos állatábrázolások, barlangfestmények jutnak az eszünkbe. Azonban el kell árulnunk egy titkot: az ősember képzelőereje ennél jóval merészebb volt, és erre mi sem nagyobb bizonyíték, mint a feltárt, erotikától túlfűtött barlangrajzok.

Az ősemberek olyan barlangrajzokat készítettek, melyek zömmel a vadászattal vagy a termékenységkultusszal voltak összefüggésben. A két legismertebb hely, ahol a régészek őskorból származó festményekre bukkantak, a Lascaux-i és az Altamira-barlang.

Lascaux-i barlang

1940 szeptemberében négy gyerek fedezte fel a közel 18 000 éves francia barlangot, amikor a kutyájuk egy szakadékba esett. A kamaszok megsegítésére tanáruk, Léon Laval sietett, aki megállapította, hogy a barlang falán látható festmények a Paleolitikumból, azaz a pattintott kőkorszakból származnak. A barlang falain főleg állatábrázolások – bölény, bika, rénszarvas és medve – találhatóak, és feltételezhetően szintén vadászati céllal készültek. 1979 óta szerepel az UNESCO világörökségi listáján, és mivel hosszú ideig tömegesen látogatták, így a turisták napjainkban csak a reprodukciós másolatot tekinthetik meg.

Altamira-barlang

Spanyolországban található a szintén világörökséggé nyilvánított Altalmira-barlang. Még 1868-ban fedezték fel, és hatalmas bölény-, valamint bikafestményeiről ismert. Az ábrázolások életnagyságúak, színesek, de a vájat más érdekességet is rejt magában. Néhány évvel ezelőtt egy „Handpas. A múlt kezei" nevű projektben paleolitikumi tenyérlenyomatokra bukkantak, melyek feltehetően több mint 20 000 évesek. A felnőtt nyomatok mellett a kutatók mást is észrevettek, ugyanis a tenyérformákból arra a következtetésre jutottak, hogy ezeket gyerekek készíthették. Azért is nagy ennek a jelentősége, mert ehhez hasonló lelet csekély számban maradt meg az utókornak.

Erotika az őskorban

A történeti áttekintés után fontos megemlíten: az őskori szobrászat szintén bizonyítja, hogy az ősembert foglalkoztatták a nemi szervek, az erotika és a termékenység is. A legjelentősebb szobrászati alkotásként a Willendorfi Vénusznak elnevezett aprócska szobrot tartják.. A kisplasztikán különösen nagy hangsúlyt kapott a telt keblek és idomok ábrázolása.

A Willendorfi Vénusz szobrocska. Forrás: AFP/Helmut Fohringer

Ám, ha maradunk a barlangrajzoknál, akkor stilizált, női nemiszerv-ábrázolásokat már találtak az angliai Creswell Crags barlangban, de valószínűsíthetően ezek inkább vallási céllal készülhettek. 2005 áprilisában német régészek hasonló felfedezést tettek, amikor egy több mint 7000 éves festményre bukkantak: olyan ábrázolásokat találtak, amelyek a szexuális aktust juttatják az ember eszébe, sőt a férfialakot Zschernitzi Adonisznak nevezték el. Egyes tudósok azt vallják, hogy a paleolitikum kori festményeket sokkal inkább ihlette a szexualitás és a nemiség, semmint a vadászatok.

Chauvet-barlang

A Franciaországban található barlangot még sosem nyitották meg a nagyközönségnek. Itt látott napvilágot egy félreérthetetlen barlangfestmény, melyből egyértelműen egy női vagina rajzolódik ki. A kutatók szándékosnak találják az ábrázolás helyét és körülményeit, ugyanis a művet egy pénisz alakú kiálló sziklára festették, amely a férfi-nő közösülést szimbolizálja. Egyébként Ausztráliában később szintén találtak erotikus barlangrajzokat, tehát az ősembert egyértelműen foglalkoztatta a szexualitás kérdése.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.