Unod a nyugis kirándulásokat? Irány a Madár-szirt és a Nyakas-kő! - Felejthetetlen túra Biatorbágyon

Forrás: Life.hu -
Madárszirt Biatorbágy Nyakas-kő túra túrázás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Bár Biatorbágy nem túlhype-olt, ismert turistacélpont, de a déli határa bőven megér egy (vagy akár több) kirándulást. Ott helyezkedik el ugyanis - a  Tétényi-fennsík nyugati letörésénél - az úgynevezett Nyakas-kő és az ahhoz vezető Madárszirt. Ezek a sziklafomációk - bár kevésbé híresek - simán felérnek a Vadálló-kövek szépségével, tehát, aki azokat szerette, annak ide is el kell látogatnia. 

Mivel csak ezen a nyáron lettem aktív túrázó, a Biatorbágyi Nyakas-kőről és annak környezetéről soha életemben nem hallottam. Úgy bukkantam rá, hogy idő szűkében és autó hiányában Budapesthez közeli kirándulóhelyet kerestem. Nos, a képek meggyőztek, és az is vonzó volt, hogy Kelenföldtől mindössze negyed órát kell vonatozni, hogy a településre érjünk. Igaz, onnan még hosszú az út a kövekig, ráadásul onnan vissza is kell jönni...

A Nyakas-kő a Budai-hegységhez tartozik, ami közvetlen kirándulócél is lehet, de a mellette fekvő erdőben is számos turistaösvény húzódik, egyiken például a Biatorbágyi Kaptárkövekhez lehet eljutni. Mi azt sajnos már nem találtuk meg, de legközelebb egyenesen azt vesszük célba.

A hatalmas gombára emlékeztető Nyakas-kőt sokan az alatta lévő parkolóból közelítik meg, de ha tömegközlekedéssel megyünk, a helyi járatról Biatorbágy, Alsómajornál szálljunk le. Ha pedig éppen nem indul busz, a vasútállomástól gyalog is el lehet indulni, így megnézhetjük a híres-hirhedt, felrobbantott, majd helyreállított viaduktot is. Ha így indulunk el, nem néhány kilométert sétálunk, a mi biatorbágyi túránk körülbelül 20 kilométeresre sikerült. Jó sokáig sétáltunk a hol lakott, hol erdős településen, hegyre fel és hegyről le, amire az első sziklát megpillantottuk.

A Nyakas-kő monumentális és lenyűgöző mészkőformáció. Mi ezt a Madárszirtről pillantottuk meg, nem egyenesen ezzel kezdtük a kirándulást Forrás: Life.hu

Az első szikla már a Madárszirt része, ahol el is lehet kezdeni a nézelődést. A terep jól járható, de azért óvatosan kell egyik szikláról átmenni a másikra. A sziklák felett kis ösvény is vezet, ha netán félnénk a megcsúszástól, azt javaslom, én sokszor inkább azt választottam. Az egész út egyébként a sziklafal pereme közelében fut, káprázatos kilátással a Biai-tavakra és a Zsámbéki-medencére.

Ha nem vagy szédülős, a Nyakas-kő tetejére simán fel is mászhatsz Forrás: Life.hu

A Madárszírtről lefelé egy kis kitérővel az úgynevezett Százlépcső vezet (többek szerint van az 130 is), onnan felnézve az egész szirt elénk tárul. Mi lementünk és visszamásztunk, onnan folytattuk utunkat a Nyakas-kő felé, de lent is lehet haladni és megkerülni a követ. Ha a Nyakas-kőről indulunk, ha a Madárszirtről, meg kell küzdenünk le és lelfele is egy meredek, morzsalékos szakasszal (a parkolóból indulva ez azt hiszem kikerülhető), a Madárszirt peremén pedig mindenképpen nagyon óvatosan közlekedjünk, mert a széleken nincsen korlát és figyelmeztetést vagy tiltó táblát sem találunk.

A Százlépcső aljáról ilyen látványt nyújt a Madárszirt Forrás: Life.hu

A Nyakas-kőre egy darabig viszonylag egyszerű felmászni, annak ellenére, hogy néhol egészen át kell préselnünk magunkat két szikla között, néhol pedig elég meredek, de a legtetejéhez egy kis "sziklamászás" is szükségeltetik.

A Nyakas-kő tetejére igyekezve helyenként úgy kell magunkat átpréselni a sziklák között Forrás: Life.hu

A Százlépcső felső szakasza egy nagyon érdekes sziklaformáció alól indul, ahova önmagába lejutni se egyszerű, simán megcsúszhat a lábunk, érdemes odafigyelni és kapaszkodni.

A Százlépcső felső szakaszánál el is üldögélhetünk egy darabig, ha leérünk róla, egy pici pihenőhely vár minket. Ott a felettünk lévő sziklavonulatban gyönyörködhetünk. Forrás: Life.hu

A bátrabbak ide is fel- és bemászhatnak, de ha egy csöpp aggályod is van, hogy neked ez menne-e, netán szédülős vagy, ne tedd, elégedj meg a biztonságos helyről elérhető látványvilággal.

A Madárszirt impozáns sziklájára nem célszerű felmászni Forrás: Life.hu

A sziklahasadékon át szuper a kilátás, igaz, hogy ezt lefotózhassuk, egészen be kell mászni közéjük, amit biztosan nem mindenki vállal be szívesen (én se.)

Forrás: Life.hu

Összességében azon őszintén csodálkozom, hogy a Nyakas-kő és környéke még nem került be (vagy csak nem tudok róla) a "mindenképpen látni kell" turisztikai célpontok közé, mert hangulatában, látványában simán felér a legendás hazai túraútvonalakkal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.