Újabb "toxikus" titkot fedeztek fel Leonardo da Vinci Mona Lisájával kapcsolatban

Forrás: Leonardo da Vinci/Wikimedia Commons -
mona lisa festmény Leonardo da Vinci
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A Mona Lisa a világ egyik legismeretebb festménye, nincs, aki ne látta volna legalább fényképen a titokzatos mosolyú nőt. Most azonban kiderült, az alkotáskor Leonardo toxikus anyagot is használt az elkészítésekor. Arról nem szól a fáma, hogy tudta is, hogy az. 

A Louvre egyik leghíresebb festményének, a Mona Lisának a rejtélyét még mindig nem fejtették meg, arra azonban senki nem számított, hogy még mindig okoz meglepetéseket: ezúttal a technikájában.

A Mona Lisa titkát még mindig nem fejtették meg Forrás: Leonardo da Vinci/Wikimedia Commons

A 16. századi festményeket falapokra festették, amit több rétegben kellett lealapozni, hogy utána festeni lehessen rá. Így készült a Mona Lisa is, a kutatók pedig felfedezték, hogy Da Vinci a rétegek során a száradás meggyorsításának érdekében ólom-oxidot is használt, aminek az olajjal való találkozásából úgynevezett plumbonakrit képződött - írja a techexplorist Victor Gonzalez, Gilles Wallez, Elisabeth Ravaud kutatásai alapján, amely a Journal of the American Chemical Societyben jelent meg.

Nem tudni, Leonardo da Vinci tisztában volt-e azzal, hogy a plumbonakrit mérgező anyag, írásaiban bőr- és hajgyógyszereknél említette, a festményei kapcsán nem ejtett róla szót.

A plumbonakritot az Utolsó vacsoránál és Rembrand festményeinél is megtalálták a kutatók.

Ez is érdekelhet:

Így nézne ki Mona Lisa a XXI. században

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.