A toborzási szakemberek szerint az álláspályázók egynegyede mesterséges intelligencia által generált önéletrajzot küld be a jelentkezéskor, ami nem vet rájuk túl jó fényt. A HR-szakemberek ebből sokszor azt a következtetést vonják le, hogy a jelentkező nem tudja, miről beszél, és fogalma nincs, hogyan keverje az AI által szerkesztett tartalmat a saját ötleteivel.
Ha te is AI-asszisztenst használsz, gondolj a több száz másik álláspályázóra, aki ugyanezt teszi. A toborzók számára, akik sok jelentkezést átnéznek, nyilvánvalóvá válnak a mesterséges intelligencia generálta jelentkezések, mivel mindegyik hasonló mondatszerkezetekkel bír, és ugyanazokat az esettanulmányokat használja.
Egy HR-szakember példaként hozta fel, hogy a jelöltek arra a kérdésre, hogy miért érdekli őket az adott pozíció, mindannyian szó szerint ugyanazt a választ adják: „A vállalat küldetésnyilatkozata illik hozzám és a jelenlegi munkakörömben szerzett tapasztalataimhoz”.
„Manapság szinte mindig látom az olyan szavakat, mint a „szakértő”, a „technológiailag hozzáértő” és a „modern” a tech pozíciókra jelentkezők önéletrajzaiban” – mondja egy nagy technológiai vállalat toborzója — „Leginkább gyakornoki és pályakezdő önéletrajzokat nézek át, és a pályakezdő jelöltek közül nem sokan használták ezeket a kifejezéseket a ChatGPT előtti jelentkezésükben.”
„Egy jó toborzó kilométerekről kiszúr egy mesterséges intelligencia által írt jelentkezést” – mondja egy kiválasztási specialista, aki szerint a fő jel a közhelyes, divatos szavak használata. „Előfordulhat, hogy a jelöltek olyan készségeket sorolnak fel, mint a »kiváló kommunikátor« vagy a »csapatjátékos«, de ezeket nem támasztják alá valós példákkal. A konkrétság, a hitelesség és a személyes kapcsolat hiánya intő jel lehet” — teszi hozzá.
Bizonyos esetekben ez nyilvánvaló a szerkesztés hiánya miatt van a szakemberek szerint. Sokszor benne hagyják a ChatGPT által az összefoglalt válaszokban megadott betűtípust, zárójeleket vagy megfogalmazásokat, például, hogy „ide írjon számokat”. Ez visszaüthet a jelöltre, mert azt jelzi, hogy nem figyel a részletekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.