Tinédzserkori pattanások kezelése — A szakértő ezeket tanácsolja

bőrápolás tinédzser pattanás
A bőr a legnagyobb szervünk, ezért fontos, hogy foglalkozzunk a „hibával". Biztosan sokat hallottad már, hogy fiatal vagy még, a tinédzserkori pattanások a pubertás velejárói. A szakember most elárulja hogyan is birkózhatsz meg velük.

Tini vagy és a bőrödet csúnya, piros foltok lepték el? Tonikok hada, tisztítózselék halma sorakozik otthon a fürdőszobaszekrényedben és egyik sem hoz jelentős változást? Ne aggódj, számtalan felnőtt is szenved ettől a makacs problémától, azonban, ha még most megtanulod, hogyan kezeled helyesen a bőröd, a későbbiekben nem lesz gondod vele. Természetesen fontos megjegyezni, hogy az állapot fenntartásához folyamatos ápolás szükséges, megfelelő termékekkel. Nem elegendő leemelni a drogéria polcairól egy-egy terméket, amire az van írva, hogy pattanásos bőrre kifejlesztve. A pattanásos bőr ettől sokkal összetettebb. Ha megfogadod az alábbi jó tanácsokat, búcsút mondhatsz a tinédzserkori pattanásoknak!

Teljesen mindegy, hogy fiúról vagy lányról van szó a tinédzserkori pattanások ugyanazt a kezelést igénylik
Teljesen mindegy, hogy fiúról vagy lányról van szó, a tinédzserkori pattanások ugyanazt a kezelést igénylik
Forrás: Shutterstock

A tinédzserkori pattanások kezelése

Tinédzserkorban a pattanások elkeserítőek lehetnek, rombolják az önbizalmat, és rettentő makacsok. De nem lehetetlen leszámolni velük. A szakértő szerint:

  • Hormonok okozzák a pattanásokat? 

Teljesen mindegy, hogy fiúról vagy lányról van szó, a pattanások ugyanazt a kezelést igénylik, sőt az sem befolyásoló tényező, hogy éppen milyen korban vagyunk. Megdöbbentő módon, de a bőrápolást, így a pattanásokat tekintve nincs olyan tényező, ami miatt más arcápolási rutinra lenne szükség, mint bármikor később életünk során, amikor pattanásokat, mitesszereket akarnánk eltüntetni. A pattanások kialakulásának legfőbb oka főként a baktériumokkal áll összefügésben. A leggyakoribb mélyebb okok között szerepel a hormonális — tinédzserkorban pedig ehhez adódik hozzá a grandiózus testi fejlődéssel járó hormonális változáscsomag, ami megkerülhetetlen velejárója életünknek.

 Sajnos tinikorban is jelentkezhetnek olyan mélyebb problémák, amik ronthatják az arcbőr állapotát, amit minden esetben érdemes bőrgyógyásszal kivizsgáltatni.

  • Szelektálj!

Jelentős változást hozhat az is, ha már a megfelelő arctisztítót, arckrémet választjuk ki. A pattanás kezelése türelemjáték: 8-12 hét is szükséges lehet ahhoz, hogy egy-egy hatóanyag kifejtse a hatását. A változás persze ettől hamarabb is elkezdődhet, de az sem pillanatok alatt történik. 

Szabadulj meg minden bőrirritációt okozó készítménytől: 

  • szilárd szappanok — eltömíthetik a pórusokat, ráadásul még szárítanak is, a pH-értékük pedig kedvez a baktériumok elszaporodásának,
  • a szárító, alkoholos termékek — ilyenek lehetnek a tonikok, de előfordulhatnak arckrémekben, arctisztítókban is,
  • az illóolajokat tartalmazó készítmények sem tesznek jót,
  • a frissítő, hűsítő összetevők, mint a mentol, eukaliptusz vagy a különféle citruskivonatok irritálhatják a bőrt.

Alapkészítmények kiválasztása

Amire szükséged lesz, az mindössze négy dolog:

Tinédzserkorban a pattanások roppant megkeserítőek lehetnek, rombolják az önbizalmat, és rettentő makacsok
Tinédzserkorban a pattanások roppant megkeserítőek lehetnek, rombolják az önbizalmat, és rettentő makacsok
Forrás: Shutterstock

1. Egy gyengéd arctisztító

A megfelelő reggeli és esti arctisztítást nem szabad elhanyagolni. Puha mozdulatokkal tisztítsd az  arcodat, nagyjából egy percig átmasszírozva az arctisztítóval a bőrt, majd a lemosáshoz langyos vizet használj. 

A túl meleg vagy túl hideg víz csak tovább érzékenyíti a bőrt, a törölközővel pedig véletlenül se dörzsöld az arcodat.

Ha sminkeled magad arctisztítás előtt, érdemes áttörölnöd az arcodat micellás vízzel.

2. Gyengéd BHA hámlasztó

Az esti arcmosást követően kell őket felvinni. Akár naponta is alkalmazhatóak. Segíti a pórusok tisztulását, megakadályozza, hogy eltömődjenek és mitesszerek, pattanások alakuljanak ki, valamint gyulladáscsökkentő hatással is bír. Fő hatóanyaga a szalicilsav, amely képes bejutni a pórusokba és onnan eltávolítani a felesleges faggyút.

3. Niacinamide hatóanyagú szérum

Segít normalizálni a zsírtermelést, így a pórusok méretét is csökkenti és gyulladáscsökkentő hatással is bír. Érdemes olyat választani amiben van  cink is, ugyanis növeli a niacinamide hatását, valamint önmagában is zsírtermelést normalizáló összetevőnek számít. 

4. Könnyed hidratálókrém és fényvédő

Este egy könnyű, lotion vagy géles állagú hidratálókrémmel érjen véget a nap. Reggelre pedig hidratáló fényvédő kerüljön a bőrre. Az UV-sugárzás rossz hatással van a bőrre és a gyulladást sem enyhíti — tévedés, hogy a napsugarak leszárítják a pattanásokat.

Pattanások a dekoltázson – mit kezdjünk velük?Ha így használod a pattanás elleni tapaszt, akkor tényleg hatékony leszApró fekete foltok az orrodon? Mitesszernek hiszed őket, pedig valójában valami egészen más

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.