Magyar tudósok kiderítették, hogy miért vagyunk önzőek

Forrás: AFP/Dieter Nagl -
agy szaklap kutatás teszt magyar önző
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Világhírű felfedezést tettek a Pécsi Tudományegyetem kutatói az önző viselkedéssel kapcsolatban, melyről már külföldön is bőszen cikkeznek a szaklapok.

A kísérletek alapján kiderült, hogy az emberek túlnyomó többsége alapjáraton önző, és máshogy viselkedik az agyunk, ha lehetőségünk van mást kihasználva hasznot húzni a dolgokból. A Bereczkei Tamás által vezetett kutatócsoport ezt jobban szerette volna tanulmányozni, ezért kifejlesztette a Machiavellizmus-személyiségtesztet - írja az amerikai Medical Daily.

Illusztráció Forrás: AFP/Dieter Nagl

A teszt lényege, hogy üzletelnünk kell egymással. A résztvevők kapnak 1000 forintot, és dönteniük kell arról, hogy mennyit adnak át a partnerüknek. Ők azt hitték, létező személyeknek kell adni, pedig beprogramozott gépekkel kommunikáltak. A gépek úgy lettek beállítva, hogy korrekt összeget vagy annál kevesebbet adjanak vissza. A játék felénél szerepcsere történt, és a gép kezdte el adni a pénzt. A teszt végén kiderült, hogy az önző alanyoknak sokkal jobban tetszett a helyzet, ahol kizsákmányolhatták a másik felet. Az önzőbb játékosok sokkal több pénzel fejezték be a kísérletet.

Az ilyen típusú embereknél a számukra jobb élethelyzetek következtében megnövekedik az agyi kapacitás a gátlásokért felelős területeken, vagyis próbálják elnyomni az ingert, hogy korrekten viselkedjenek, és viszonozzák a fair dolgokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.