A laza elegancia bája - Mi is az a smart casual

Forrás: Shutterstock -
fashion week smart casual dresszkód öltözködés magazin dress code stílus
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Tizenévesként és a húszas éveink elején általában senki nem várja el tőlünk, hogy tisztában legyünk az öltözködés néha szigorú szabályaival. Ebben a korban lehetünk bohókásak, kislányosak, kevergetjük a színeket, mintákat, fazonokat és stílusokat, mert a fiatalság bája mindent feledtet. Ám eljön az a kor, amikor bizony meg kell jelenni egy állásinterjún, egy céges karácsonyi rendezvényen vagy egy partyn, ahol elvárják, hogy a megjelölt módon öltözzünk fel.

Az öltözködésnek megvannak a saját szabályi, amelyekkel – annak ellenére, hogy az utóbbi években sokat lazultak – jobb tisztában lennünk, ha elmúltunk 25 évesek. Előző cikkünkben már gyorsan végigszaladtunk a legismertebb dress code megjelöléseken, most pedig a smart casual fogalmával ismerkedünk meg kissé tüzetesebben.

Smart casual

A casual maga egy hétköznapi viseletet jelent, amely azonban nem egyenlő a kopott farmer és bolyhos pulcsi kombinációval - bár a farmer jöhet, mondjuk egy blúzzal vagy egy csinosabb blézerrel.
A smart casual azonban már a sima casualnél egy fokkal elegánsabb, így itt jobb, kissé szofisztikáltabban összeállítani a megjelenést, ha ezt a stílust kell képviselni egy ebéden, egy céges rendezvényen, egy esküvőn vagy a munkahelyen.

A smart casual a sima casualnél egy fokkal elegánsabb Forrás: Shutterstock

A smart casual sikkes, ugyanakkor kényelmes, vagány mégis elegáns.

Keveredik benne az üzleti megjelenés (business look) konzervatív jellege és a hétköznapi viselet teljes szabadsága. Nincsenek benne tiltólistás darabok, színek vagy formák, mégis jobb egyes ruhafajtákat – mint például nők esetében a farmer - kerülni vagy nagyon csínján bánni velük.

Szerencsére a női smart casual annyi lehetőséget rejt, hogy bárki könnyedén összeállíthatja a saját gardróbjából ezt a fajta megjelenést, s nem kell befektetni olyan ruhadarabokba, amelyeket lehet, hogy utána soha többet nem fog viselni – ilyen sok esetben egy estélyi vagy egy koktélruha.

A smart casual sikkes, ugyanakkor kényelmes, vagány mégis elegáns Forrás: Shutterstock

Hogyan állítsunk össze egy smart casual szettet?

Ha akad a szekrényben

  • bármilyen blúz
  • elegáns ing
  • szövetnadrág
  • akármilyen szoknya
  • nemesebb anyagú ruha
  • blézer
  • zakó
  • körömcipő

máris jó esély van arra, hogy összeálljon egy smart casual szett.

Keveredik benne az üzleti megjelenés konzervatív jellege és a hétköznapi viselet teljes szabadsága Forrás: Shutterstock

Tökéletes lehet például egy szövetnadrág-blúz-blézer kombináció, de egy ceruzaszoknya-ing-magassarkú összeállítással sem lőhetünk mellé. Ha egyrészes ruhát szeretnénk felvenni smart casual stílusban, akkor ügyeljünk rá, hogy a szabása és az anyaga is elegáns legyen. Színek tekintetében nyugodtan viselhetünk feltűnő darabokat, mint amilyen egy sárga blúz vagy egy vörös blézer, de tartsuk azért szem előtt a mértékletességet, azaz

az összeállításunk csak egy karakteres elemet tartalmazzon, és semmiképpen ne öltözzünk papagájnak.

A méretesebb vagy szembetűnőbb táskák, cipők, övek, ékszerek sem tiltólistásak, sőt egy egyszerű szabású és semleges színű szettet kifejezetten alkalmivá tudunk varázsolni a megfelelő kiegészítőkkel.

Legyünk lazák, stílusosak, mégis sikkesek és elegánsak, így biztosan megfelelünk majd a smart casual elvárásainak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.