Lakáspszichológia: ápolni kell a kapcsolatot a környezettel

környezet pszichológia dekoráció lakberendezés lakás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Azt valószínűleg mindenki sejtette, hogy a lakás intenzív kommunikációs felület, amely számtalan pszichológiai kutatás tárgya is egyben. Az elhelyezkedés, a környék és a berendezés evidens üzenetein kívül viszont számtalan olyan dolgot is elmesél az ott élőkről, amelyek nem annyira egyértelműek.

Egyre többször találkozni a lakáspszichológus kifejezéssel, ezért kíváncsiak voltunk, mivel foglalkozik pontosan egy ilyen szakember, és mit tudhatunk meg a lakásunk alapján önmagunkról. Ha valaki - hozzánk hasonlóan - azt vizionálta a szó hallatán, hogy végre lesz valaki, aki megmondja, hogyan kellene átrendeznie a nemszeretem lakását, vagy mit kellene tennie, hogy barátságosabb legyen a légkör, esetleg a lakásán keresztül megfejti, miért van problémája a férfiakkal, annak csalódnia kell.

Thinkstock
Thinkstock


A lakáspszichológus szakma ugyanis nem létezik, viszont a környezetpszichológusok számára kitüntetett terület a lakások vizsgálata. "Inkább azt mondanám, hogy az otthonoké" - pontosít dr. Dúll Andrea környezetpszichológus. "Az ugyanis máris egy nagyon érdekes kérdés, hogyan lesz a lakásból otthon. Mindenkinek mást jelent ez a kifejezés, de ezen belül is a nemi különbségek markánsak." Az otthon viszont nemcsak a nők és a férfiak, hanem a környezetpszichológusok számára is más és mást jelent.

Otthon, édes?

Míg korábban a hétköznapi emberek és sokáig a pszichológusok számára is az édes otthon, a sweet home képe jelent meg az otthon szó hallatán, a modern környezetpszichológia ma már sokkal árnyaltabb és reálisabb képet vázol fel. "Nem minden otthon jó: ott van például a leépült nagymama, a fogyatékos gyerek, az alkoholista férj. Az otthon az intimitás, a közelség színtere, ugyanakkor az agresszió az egyetlen olyan érzelem, amihez közelség szükséges, de ez fordítva is működik. Ha valaki nagyon közel van, vagy nap mint nap benne van a személyes teremben, akkor ez agressziót hív elő" - magyarázza a környezet és az ember kölcsönhatását a szakember. A pszichológia ezen ága azt kezdte vizsgálni, hogy az emberek lelki folyamatai hogyan módosulnak az eltérő fizikai környezetekben. A környezetpszichológia azt mondja, hogy a környezet nem ok, hanem partner vagy nem partner.

Visszatérve a nők és férfiak közötti különbségre: képzeld csak el, neked mi jut eszedbe az otthonról. A meleg, barátságos fények, a mécsesek az ablakban, a finom otthon-illat, a süppedős szőnyeg, a puha textilek, a nevetés. "A nőkben inkább a hagyományos otthonfogalom él, az érzelmi biztonsággal, a családdal azonosítják" - erősíti meg ezt az elképzelést dr. Dúll Andrea. "A férfiak számára ezt kiegészítve - és direkt nem azt mondom, hogy ezzel szemben - az otthon sokkal inkább egyfajta presztízs, státusz, evolúciós potenciál, ha úgy tetszik, hogy az illető szaporodásképes, és minden tekintetben hatékony tagja a társadalomnak. Ebből a kettősségből egyébként sok konfliktus is fakad. Ha például a nő kitesz egy terítőt, az a férfit esetleg idegesíti. Ez a konfliktus teljesen természetes, olyan, mint amikor két gyémánt összecsiszolódik. Igazából az lenne a fontos, hogy a nők és a férfiak tudják azt, hogy másképp használják a teret, más rendszerben gondolkodnak. Ha tudunk erről a másságról, talán sokkal kevésbé borulunk ki miatta."

Thinkstock
Thinkstock



(Pár)kapcsolat a térben

A térhasználat egyébként fontos tükre lehet az otthonban élők egymás közötti viszonyának is. Itthon még nem, Skandináviában viszont gyakori, hogy a párterápia korai szakaszában a terapeuta kimegy a család vagy a pár otthonába. "Sokkal könnyebb beszélni arról, miért bújik mindenki külön kis kuckóba, ha nagy terek vannak a lakásban, vagy csukják-e az ajtókat, mint arról, hogy például a párnak szexuális problémái vannak. Vegyünk egy egyszerű példát, amit mindenki végiggondolhat: ha azokat az ajtókat, amelyeket mindig becsukunk, most nyitva kellene hagynunk, mennyire más lenne.
Olyan dolgaikba látna bele a másik, amikbe addig nem. Igazából nem történt semmi, csak becsuktunk néhány ajtót, a rendszer mégis megváltozott. Egyébként mélységesen hiszek abban, hogy nincs recept arra, kinek, mekkora térre van szüksége, de ha a nagy átlagot tekintjük, akkor az átlagos életformában kell olyan, hogy becsukhassuk az ajtót, legyen saját fiókom, sőt, saját internetfiókom is"
- mondja a szakértő, aki 1996 óta, Magyarországon elsőként foglalkozott környezetpszichológiával, ezen belül is otthonkutatással. Azóta számtalan lakberendezőt, építészt és belsőépítészt tanított, akiknek így árnyaltabbak lettek a térkialakítási eszközeik. Arra viszont nincs lehetőség, hogy ha valamilyen problémánk van a lakásunkkal - tegyük fel, nem tudunk megbarátkozni vele, nem érezzük jól magunkat benne -, akkor pszichológushoz forduljunk.

Párkapcsolat a térrel

"Azért van a világban néhány olyan hely, ahova elméletileg lehetne fordulni lakásproblémákkal" - mondja dr. Dúll Andrea, aki aztán meg is magyarázza, hogy ezt miért nem teszik az emberek. Az átlagemberben nincs meg az a szemléletmód, hogy a környezettel kapcsolatos problémáival szakemberhez forduljon, mert nem a fizikai környezetet tekinti a bajai forrásának. Ha pedig mégis gyanakodik, akkor inkább magát hibáztatja. Pedig a lakás és az egyén közötti partnerségi viszony arról szól, hogy az egészet ketten játsszák - a környezet és az egyén. "A környezet is ugyanúgy igazítható, rá is mondhatjuk, hogy nem hozta, amit vártunk tőle, de az is elképzelhető, hogy a környezet jó, csak én közben változtam. Ha az ember beköltözik egy lakásba, észreveheti, hogy bizonyos tárgyak sokszor hónapokon, sőt éveken keresztül keresik a helyüket. Hosszú folyamat, amíg a lakás és én intimizáljuk egymást. Ezt fel lehet fogni egy bizonyos fajta párkapcsolatnak, amin dolgozni is kell."

Thinkstock
Thinkstock


Ha viszont túl jó a kapcsolat a lakással, abból is adódhatnak nehézségek. "Mindig nagy megvilágosodást eredményez, amikor egy szinglivel végigjárjuk a lakását és megkérdezzük tőle, hogy szerinte beférne-e oda egy másik ember. Lehet, hogy van a lakásban egy franciaágy, de ha másképp igazítják meg, ahogy az illető megszokta, az már neki nem jó. Vagy nincs hely egy másik ember fogkeféjének, vagy utálja, ha nem hajtják le a vécédeszkát. Úgy érzi, mintha az ő egyik darabját venné el a másik. Ez így is van: egy kapcsolatban az ember odateszi saját magát. Ha viszont a lakásába nem fér bele rajta kívül már semmi, akkor érdemes magába néznie az illetőnek. A lakás az ember tükre, de egy bizonyos állapot fenntartója is, illetve valamilyen állapot ellen dolgozik. Ha nagyon jó a viszonyom a szingli módra berendezett lakásommal, és abba betüremkedik egy harmadik, akkor a háromszögből biztosan nem én fogok kiesni."

Mesél rólunk a lakásunk?

Ha a lakás és az ember viszonyát úgy fogjuk fel, mint egy párkapcsolatot, akkor, ahogy a párkapcsolatban is vannak mások számára prezentált dolgok, úgy a lakásban is vannak beszédes publikus terek. Ezek kialakítása fontos a számunkra, mert így tudjuk elmesélni, kik is vagyunk - legalábbis kinek szeretnénk látszani. "Olyan viszont nincs és nem is szabad mondani, hogy három nagy ablak egyenlő társaságkedvelő ember" - mondja a szakértő. "Az ilyen kijelentésekhez ismernünk kell nagyon sok mindent az emberből is. Persze az emberek a másik lakása alapján sok mindent jelzésként fognak értékelni, és levonják a maguk következtetését, hogy itt ki lakhat. Ahogy viszont haladunk befelé, úgy egyre intimebbek lesznek ezek a jelzések, és egyre inkább kiesnek a tudatos ráirányulásból. Nyilván ezek a terek is kommunikálnak, de nagyon más síkon és másoknak. Igen, beszél rólunk a lakásunk, de semmiképp sem szótárszerűen."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.