1,77: a bűvös szám, ami elárulja, mekkora az esély a gyerekre

kutatás tanulmány testmagasság termékenység
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Egy, a közelmúltban készített tanulmány érdekes felfedezésre jutott a fogantatással kapcsolatban, melyből már a megismerkedésetekkor következtethetsz a gyermekvállalás sikerére.

Tipp! Megható képek Lacikáról, a szívátültetett kisfiúról. Kattints a galériáért!






Thinkstock
Thinkstock

A férfiak magassága a középpontban

Tavaly év végén a Behavioural Ecology and Sociobiology című folyóiratban jelent meg egy tanulmány, melynek témáját az vetette fel, hogy a férfiak magassága köztudottan szerepet játszik a párválasztásban, a férfitársak közötti szexuális versenyben, ebből kifolyólag pedig a reprodukció sikerében is meghatározó szerepe van ennek a fizikai ismérvnek. A szakemberek egy wisconsini tanulmány több mint tízezer fős adatbázisát használták, melyhez az adatokat telefonos megkérdezés alapján gyűjtötték össze, az adatokat pedig arra használták fel, hogy összefüggéseket keressenek a férfiak magassága, jövedelmi helyzete, iskolázottsága és gyermekei száma között. A több mint tízezer fős adatbázisban található 4991 férfiből csak 3578-nál álltak rendelkezésre a magasságra vonatkozó adatok is.

A 177,42 centiméteresek a "legtermékenyebbek"

Amikor a kutatók megvizsgálták a született gyermekek számának és a magasságnak a viszonyát, úgy találták, az lineárisan nincs befolyással a gyermekszámra - holott a nyugati társadalmakban sokáig úgy tartották, hogy a magasabb férfiaknak van a legtöbb gyermekük. A szakemberek dolgát nehezítette, hogy az adatbázisban szerepeltek évtizedekkel korábbi adatok is, amikor is még a gyermekek életkora és túlélési aránya alacsonyabb volt, mint manapság - az ilyen helyzeteket statisztikai megoldásokkal korrigálták, hogy a lehető legpontosabb eredményt kapják.

Thinkstock
Thinkstock

Egy másik szemszögből vizsgálva a kérdést azonban kiderült, hogy az 177,42 centiméter magasságú férfiak esetében várható a legmagasabb gyerekszám. Ez meglepő annak fényében, hogy a nők sok esetben vonzóbbnak tartanak egy átlagtól magasabb férfit, hiszen a magasság tudat alatt magasabb társadalmi státuszt is sugall, ám ez a kutatás szerint nem jelenti azt, hogy több gyermeket tudnának nemzeni. A tanulmány szerint ugyanakkor a 177,79 centiméter magas férfiaknak átlagosan 2,57, míg a hat centiméterrel magasabb, illetve alacsonyabb társaiknak csupán 2,52 gyermekük van. Azok pedig, akik az ideális termettől újabb hat centiméterrel lejjebbről, illetve feljebbről szemlélik a világot, már csak átlagosan 2,36 utódot nemzenek. A kutatók a házassági adatokban lelték meg a jelenség egyik lehetséges magyarázatát: úgy tűnik, az átlagos termetű férfiak korábban találnak párt maguknak, mint a náluk alacsonyabb vagy magasabb társaik.

Az oktatás negatívan befolyásol

A kérdést más összefüggésekben is megvizsgálták, hiszen a tanulmány végén lévő összegzésben már úgy fogalmaznak: a középfokú végzettséggel rendelkező, átlagos magasságú férfiak esetében volt a legmagasabb a született gyermekek száma, akik megérték a 18 éves kort - az ennél alacsonyabbakkal vagy magasabbakkal ellentétben.

A korábbi kutatásokkal összhangban ők is arra jutottak, hogy az iskolázottság negatívan befolyásolja a szaporodó képességet, míg a jövedelemszint pozitívan. Tehát ez a két tényező rendkívül meghatározó egy-egy élettörténet során, sőt arra jutottak, hogy összességében nagyobb szerepet is játszik az utódnemzésben, mint a magasság. Ennek ugyanis mintegy háromszor kisebb a hatása, mint a jövedelemnek, és közel 4,5-szer kisebb mint az iskolai végzettségnek.

Tipp! Így élnek az állami gondozott gyerekek. Kattints a galériáért!


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.