Fogyókúratipp: tedd le az autót!

séta testtömegindex fogyókúra mozgás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Azoknak, akik újévi fogadalomként elhatározták, lefogynak, nemcsak azt kell meggondolniuk, hogy mennyi édességet fogyasztanak, hanem azt is, hogy milyen gyakran ülnek a volán mögé. Az Illinois Egyetem tudósai ugyanis rájöttek, hogy a napi kalóriabevitel és a gépjárműves közlekedés egyaránt hatással van a testsúlyra.

"Kutatási eredményeink szerint az étrend és a közlekedési szokások megváltoztatása jelentősen csökkentheti az elhízásra való hajlamot, ez pedig azt jelenti, hogy a volán mögött töltött idő csökkentésével legalább olyan jó eredményeket lehet elérni, mint az étrend megváltoztatásával" - nyilatkozta Banafsheh Behzad végzős hallgató a Preventive Medicine című tudományos szaklapnak.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Az elhízás rendkívül összetett probléma, amelynek kialakulásában több szociális és egészségügyi tényező is szerepet játszik. Az egészséges testsúly megtartása azonban csak azon múlik, mennyi kalóriát viszünk be, és hogy szervezetünk ebből mennyit hasznosít. A korábbi vizsgálatok során ezeket csak külön-külön vizsgálták, most azonban a tudósok mindkét tényező együttes figyelembevételével végezték kutatásaikat.

A mozgás legkézenfekvőbb és legegyszerűbb formája

"A fizikai aktivitás növelésének egyik legegyszerűbb módja, ha csökkentjük az autóban eltöltött időt" - tanácsolja Sheldon H. Jacobson, az egyetem számítógépes tudományok és matematikai professzora. "Bár az utazás egyik legegyszerűbb és legkényelmesebb módja az autózás, ez nagymértékben hozzájárulhat az elhízás kialakulásához."

A tudósok az Egyesült Államok átlagos testtömegindex-, kalóriabevitel- és vezetési idő értékeit vették alapul. Hogy a három tényező közti bonyolult összefüggéseket szemléltetni tudják, létrehoztak egy többváltozós modellt, ami megmutatta, miként hatnak az elfogyasztott kalóriák és az autóval megtett kilométerek a testtömegindexre. Az eredmények szerint ha az amerikai felnőttek naponta 1,6 kilométerrel kevesebbet vezetnének, 0,21 kg/m2-rel csökkenthetnék az országos átlag BMI értéket. (Az országos átlag testtömegindex 2010-ben 27,55 volt.)

"1,6 kilométer igazán nem sok" - mondta Behzad. "Ez mindössze egy rövid sétát jelent a buszmegállóig, a munkahelyig és vissza. Már ilyen kis erőfeszítéssel is annyit tehetünk, mintha napi 100 kalóriával csökkentenénk az energiabevitelünket. A kalóriabevitel csökkentése és a testmozgás együttesen pedig biztosan képes csökkenteni a testtömegindexet."

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Fogyókúra, amivel még pénzt is spórolhatsz

Már a BMI értékek kismértékű csökkenése is rengeteg pénzt takaríthatna meg az országnak: Jacobson számításai szerint ha minden autós napi 1,6 kilométerrel kevesebbet utazna, azzal nemcsak a benzinfogyasztás csökkenne, de az egészségügy is milliárdokat takaríthatna meg az elhízottak és túlsúlyosok számának csökkenése miatt.

"Nagyon fontos tudni, hogy az embereknek van választása" - vélekedett Jacobson. "Mindenkinek magának kell eldöntenie, mennyit eszik, és mikor ül a volán mögé. Láthatjuk, hogy már kismértékű változtatásokkal is jelentős eredményeket lehet elérni. Hosszú távon pedig biztos, hogy jobban jár mindenki, ha odafigyel egy kicsit az életmódjára."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.