gyaloglás kocogás futás sport edzés terepfutás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Sokan és sokat futunk betonon. Érthető, hiszen a futás, a kocogás, a gyaloglás a mozgásszegény életmód elől menekülők vagy épp a túlsúlyt felismerők menekülési útvonala is. A városi létforma gyakran mindkét problémával együtt jár, miközben erdei ösvényből, mezőből városban csak nagyon kevés akad - így marad a beton. Sajnos azonban az aszfalt nem a legideálisabb terep a futásra.

A sík, sima járófelület egyenetlenül terheli az ízületeket és a gerincoszlopot, ezáltal megsokszorozza a túlterhelésből adódó veszélyeket. Legalább ennyire problémás, hogy míg a törzsizomzat terepen enyhe, de a talaj egyenetlenségeit folyamatosan korrigáló munkára kényszerül, addig sík talajon tulajdonképpen alig van működésben - ez pedig kifejezetten nem kívánatos következménye a betonon futásnak.

A folyamatos egyensúlykeresés bár fárasztó, de igen hasznos: azon túl, hogy kitűnően erősíti a törzsizomzatot, egyes háttájéki sportsérülések, húzódások kimozgatására is alkalmas lehet. Hegynek felfelé haladva a mély hátizmok és a hasizom még fokozottabb terhelésnek vannak kitéve - ami szintén előnyünkre válik.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

A fitball-labda vagy a speciális, a járás során a talaj egyenetlenségeit szimuláló cipő sem véletlenül igyekszik ötvözni a terepfutás egész testre gyakorolt jótékony hatását. A labdán ücsörögve vagy a különleges cipőben sétálva testünket hasonlóképpen stimuláljuk, mint amikor egyenetlen, hepehupás erdei talajon futunk.

Aki felfut a hegyre, előbb-utóbb le is jön onnan - azonban nem mindegy, hogyan. A lejtőn való futásnál különösen nagy gondot kell fordítanunk az izommunkára, arra, hogy a lejtmenetben fokozódó lendületet ne csontozattal, ízületeinkkel, ne testünk passzív tartórendszerével csillapítsuk, hanem izomzatunkkal.

A gyengébb bokák, térdek igényelhetik a támogatást. Jó szolgálatot tehet a fásli vagy a kompressziós zokni: ezek viselésével is csökkenthetjük a sportsérüléseket. Az sem mindegy, milyen cipőben futunk: a legideálisabb, ha terepfutó-cipőt viselünk, vagy magas szárú sportcipőt.

A terepfutás bizonyos kockázatokkal jár - ezek azonban jórészt kivédhetők, arról nem beszélve, hogy az erdei futás pozitív hozadékai messze felülmúlják az esetleges sérülésekből fakadó hátrányokat. A legfontosabb, hogy csak ésszerű kockázatokat vállaljunk, felmérve önnön adottságainkat és képességeinket csakúgy, mint a talaj (!)- és időjárási viszonyokat.

A köves, sziklás erdei terep már komoly odafigyelést igényel - hát még a lefagyott, ónos esőtől síkos, csúszós út! A jeges idő még a legrutinosabbakat is kihívás elé állítja, főképp, mert jelentősen megterheli a bokaízületeket. Annak viszont, aki ilyen időben sem szeretne lemondani a terepfutásról, a bokakímélés miatt a bakancsot javaslom.

A terepfutás a városi futásétól némiképp eltérő mozgásstílust igényel, nem utolsósorban másfajta lépéstechnikát. Terepfutásnál a stabilabb, biztonságosabb mozgás érdekében hátrébb és mélyebbre helyezzük a súlypontunkat, mint egyébként: kevésbé gördülünk a talpélünkön, helyette inkább befelé taposunk, és a lábainkat is szélesebb ívben visszük előre, mint sima talajon.

A terepfutás kevéssé hatékony, de csak akkor, ha a gyorsaság lebeg a szemünk előtt. Ha viszont az időbeli teljesítménytől el tudunk tekinteni, a terepfutás csak javunkra válik - javaslom tehát, hogy rendszeresen találjunk rá alkalmat, és fussunk a természetben!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.