Ásványi anyagokkal és vitaminokkal a vetélés ellen

szülés vetélés Libero2015 magzat
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Kisbabád egészségét, már a születés, sőt a fogantatás előtt sem árt óvni. Most olyan praktikákat ajánlunk neked, amivel megőrizhető magzatod életét a születésig. 

Magyarország elég rossz statisztikákkal szolgál, ami a vetélések számát illeti, ugyanis minden negyedik terhesség végződik a magzat elvesztésével. Az okok széles skálán mozognak a szervi rendellenességektől egészen a genetikai elváltozásokig. Még ha ezek nem is lehet mindet kiküszöbölni az ásványi anyagok hiánya – és a vitaminhiány – is sokszor vezethet fertőzésekhez, betegségekhez, és ezek okozzák a vetélések jelentős részét.

Amikor elhatározod, hogy kisbabát szeretnétek a pároddal, mindenki a folsavat emlegeti az orvostól az ismerősökig. A kismamavitaminok skálája igen széles, ezért most útmutatásul, íme néhány a listáról, hogy megtudd amikor beveszel egy-egy pirulát mire jó és, hogyan óvod kisbabád egészségét és terhességed harmóniáját.

Forrás: Thinkstock

Folsav (B9): A folsavnak nagyon fontos szerepe van a terhesség korai szakaszában, hiszen a gerincet, vagyis a velőcsövet lezáró folyamat csak ennek az anyagnak a jelenlétében történik meg. Már a gyermektervezés ideje alatt, érdemes elkezdeni a folsav szedését a megfelelő vitaminkombinációval. Folsavat tartalmaz: a zöld leveles zöldségfélék (brokkoli, spárga) főzelékfélék (lencse, bab, borsó) és citrusfélék, valamint a mogyoró és teljes kiőrlésű termékek.

Vas: Elengedhetetlen a vérképző szervek működéséhez, hiányában a terhesség utolsó szakaszában halál is felléphet, ezért figyelj arra, hogy a készítmény, amit megvásárolsz tartalmazzon vasat. Az állati eredetű vasforrások (húsok, máj) sokkal jobban hasznosulnak, mint a növényiek (dió, gabonamagvak, hüvelyesek).

Cink: Sajnos ez az értékes ásványi anyag sok terhességi készítményben nem található meg, pedig fontos szerepet játszik az élettani folyamatokban. Hiányában fejlődési rendellenességek alakulhatnak ki, ami vetéléshez is vezethet. Cinket tartalmaz: gabonafélék, olajos magvak, tejtermékek.

Réz: A magzat szempontjából létfontosságú, hiszen az idegrendszer és az agy kifejlődésében is kulcsszerepet játszik. Hiányában spontán vetélés léphet fel. A lencse, búzakorpa, szárazbab, mogyoró, máj tartalmaz rezet.

Forrás: Thinkstock

Magnézium: Az egyik legfontosabb vitamin, ami segít megelőzni a spontán vetélést és a koraszülést, emellett pedig a terhességgel járó görcsöket is enyhíti. A magnézium mellett fontos a kálcium bevitele is a szervezetbe, mert segítik egymás felszívódását. A bab, sárgaborsó, lencse jó magnéziumforrás.

Jód: Fontos szerepe van a magzat súlyfejlődésében, ezért elengedhetetlen, hogy terhességed alatt a megfelelő mennyiségű jód a szervezetedbe kerüljön. A pajzsmirigy működését is befolyásolja, és mivel ez az egyik hormonképző szervünk, fontos, hogy ne legyen túl vagy alulműködésben, amikor a terhességed első szakaszába lépsz. A hús, a tej, a tojás és az ivóvíz tartalmaz jódot.

D-vitamin: A nem megfelelő D-vitamin bevitel koraszüléshez vezethet, hiányában a magzat nem fejlődik megfelelően. D-vitamint tartalmaz: a halolaj, tojás, tejtermékek, margarinok és a máj.

C-vitamin: végül, de nem utolsó sorban a vitaminok királyáról se feledkezz meg, hiszen az immunrendszer egészséges működése – amit ez a vitamin remekül szabályos – elengedhetetlen ahhoz, hogy a kisbaba és a kismama is egészséges legyen. C-vitamint tartalmaz: citrusfélék, zöldség- és főzelékfélék, csipkebogyó.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.