Használd ki a téli szünetet egy kis lakásfelújításra – Falfestés télen

lakásfelújítás festés falfestés tél
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az előszobánk már nyár eleje óta várja, hogy a tapéta lekerüljön róla, és kapjon egy új, lágy fűzöld színt. A festékek egészen berendezkedtek a szekrény aljában, már nem pillognak rám reménnyel telve. Most azonban érzem magamban az erőt, a téli szünetben a gyerekek is pár napot a nagyinál fognak tölteni, tehát minden adott egy kicsi, mégis igen jelentős felújításhoz. De itt a lényeg: érdemes-e egyáltalán belevágni a falfestésbe télen, amikor kint röpködnek a mínuszok?

Podmaniczki Attila, a Poli-Farbe alkalmazástechnikus szakembere szerint igen. Három fontos pontban szedte össze, hogy mire kell ebben az esetben figyelnünk.

Falfestéskor fel kell csavarnod a fűtést, 20-30 foknak kell lennie, hogy a festék szépen megszáradjon Forrás: Podmaniczki Attila

1. Hőmérséklet

Ez a legfontosabb. Festékfajtától függően, hozzávetőleg 20-30 fok kell hogy legyen a szobában ahhoz, hogy a falra felkent festék szépen megszáradjon. Ez talán egy frissen vásárolt, aktuálisan nem lakott ingatlan esetén a legnehezebb megvalósítani, de valljuk be őszintén, az életszerűen lakott lakásokban sincs túl gyakran télen nyári meleg. Tehát a falfestéskor mindenképp fel kell csavarnod a fűtést, vagy be kell vetned olajradiátort. De nem elég aznap elkezdeni. A kihűlt falakat – ahol eleve nem volt fűtés – fel kell készíteni már legalább 1 hónappal a festés előtt.

2. Be fog törni a hideg

Miután felkerült a festék, fontos, hogy ne legyen pára. Ezt gyakori szellőztetéssel – óránként 15-20 perccel - tudjuk elkerülni, természetesen akkor, ha kint nem esik az eső. Ebben az esetben elegendő félóránként 2-3 perc is. Egy átlagos száradási időt télen érdemes duplázni – tehát, ha 2-3 órát írnak, akkor nyugodtan számoljunk 4-6 órával.

A kihűlt falakat fel kell készíteni már legalább 1 hónappal a festés előtt Forrás: Shutterstock

Itt az új magyar fejlesztés, a lakásfűtő falfesték

A fűtőfesték csökkenti az otthonok ökológiai lábnyomát, alkalmas a lakások, házak
energiatakarékos felmelegítésére. A termékújdonság újabb irányt teremthet a
lakásfelújításban és az „okoslakás" kialakításában. Olvasd tovább!

3. Más festékre lesz szükség

Azzal, hogy gyorsítsuk a folyamatot, és minél előbb birtokba vehessük az adott helyiséget, válasszunk egy rétegben fedő és gyorsan száradó festéket. Ez drágábbá teheti a lakásfelújításunkat, de abban az esetben, ha télen szeretnénk erre sort keríteni, nem érdemes spórolnunk, hiszen a mérőórák is pörögnek.

Válasszunk egy rétegben fedő és gyorsan száradó festéket Forrás: Shutterstock

+1. A fránya gombásodás és penészedés

Télen – akármennyire is betartjuk a fentieket –, hagyni kell, hogy a mélyebb rétegek is megfelelően ki tudjanak száradni. Épp ezért tavaszig ajánlott a falra nem rátolni a bútorokat, tehát hagyjuk szellőzni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.