Kutatások szerint okosabbak azok a gyerekek, akik együtt alszanak szüleikkel

Forrás: Shutterstock -
együttalvás kutatás szülő alvás gyerekekkel együttalvás a gyerekkel altatás gyereknevelés gyerek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A gyermekeikkel együtt alvóknak több csoportját különböztetjük meg: vannak, akik számára természetes, hogy gyermekükkel egy ágyban alszanak, másoknál a kényszer és a feltehetően helytelen altatási rutin betonozta be ezt az állapotot, és akadnak, akik csupán éjszakánként engedik be maguk mellé a kicsiket, amikor álmukból felriadnak, és nem tudnak a saját ágyukban visszaaludni.

Az együttalvás esetén az sem mindegy, hogy az a szülői ágyban, a gyermek ágyában vagy a gyerekszobában külön matracon történik. Mindnek megvan természetesen a maga kényelmetlensége, és hosszút távon akár a szülők egymástól való elhidegüléséhez is vezethet. Ugyanakkor együtt, gyermektől függően összebújva aludni igazán meghitt dolog, amire sokszor nem is a kicsik, hanem a szülők vágynak.

Az együttalvással a gyermek biztonságérzetet nyer, jótékony hatással van az érzelmi és az értelmi fejlődésére is Forrás: Shutterstock

Nehéz tehát az együttalvás kettőségével megbirkózni, hiszen vannak hátulütői, ugyanakkor előnyei is.

Ez utóbbira jutott több kutatás is, méghozzá igen nagy előnyre. Az a fajta biztonságérzet, amit a gyermek nyer ezzel, jótékony hatással van az érzelmi és az értelmi fejlődésére is. Ezért lehet, hogy azok a gyerekek, akik 6-7 éves korukig gyakran alszanak együtt egyik vagy mindkét szülőjükkel, okosabbak és magabiztosabbak társaiknál.

Csecsemőkkel minimum 6 hónapos korukig nem ajánlott az együttalvás, mivel ezzel fokozottan növeljük a bölcsőhalál kockázatát, valamint könnyen ráfeküdhetünk a babánkra és a takarók, párnák rengetegében meg is fulladhat.

A kutatás során egy kognitív képességeket mérő (gondolkodáson alapuló) tesztet töltettek ki kisiskolás gyermekekkel, amelyeken azok, akik saját igényüknek megfelelően együtt aludhattak a szüleikkel, jobban teljesítettek. Az ilyen gyerekek felnőve nem csupán okosabbak, de önmagukkal elégedettebbek és magabiztosabbak is lettek – különösen igaz volt ez a fiúkra.

Egy kutatás kimutatta, a szüleikkel alvó gyerekek nem csupán okosabbak, de magabiztosabbak is lettek Forrás: Shutterstock

Ezzel kapcsolatban már 1988-ban is végeztek kutatást: Robin. J. Lewis. és Louis. H. Janda a Dominion Egyetem pszichológia tanszékének hallgatóit kérdezték gyerekkori alvási szokásaikról.

A retrospektív (visszatekintő) felmérés szerint a gyermekkorukban szülőkkel együtt aludt férfiakat magasabb önbecsülés, kevesebb bűntudat és szorongás jellemezte. A nők a fizikai kapcsolat könnyebb kialakításáról, a szeretet könnyebb kimutatásáról és a szexualitásban tapasztalt kényelemről, biztonságról számoltak be. Érdekes, hogy a szülői ágyban való alvásra vonatkozó konkrét kérdésekre válaszolva egyetlen téma sem jelent meg, ami negatív lett volna.

Így tehát érdemes elgondolkodni azon, hogy a gyermek éjszakai felriadását követően magatok mellé vegyétek-e, vagy épp szabályozzátok az automatikus együttalvások számát – a gyerek igényeinek megfelelően.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.