Aperol Spritz vagy Negroni? A mixer ajánlásával

Forrás:Pixabay -
PR cikk
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az Aperol Spritz mostanra szinte az egész világot meghódította, Magyarországot is beleértve, a Negroni pedig a mai napig az egyik legnépszerűbb koktél. Honnan ered ez a két különleges ital, hogyan kell őket jól elkészíteni, és melyiket mikor igyuk?
Forrás: Pixabay

Aperol Spritz - jég, narancs és varázslat

Az Aperol Spritz Észak-Olaszországból ered, Itáliában már a második világháború óta népszerű. Nem túl meglepő módon az alapja a szintén itáliai, egész pontosan padovai, Aperol névre hallgató keserűlikőr.

Az Aperol története

Forrás: Pixabay

Az Aperol neve az olasz aperitivo - magyarul: aperitif - szóból ered, tulajdonképpen egy szlengszó. Az olaszok nagyon jók ebben a műfajban, gondoljunk csak a Martinire vagy a Camparira. Az Aperolt 1919-ben alkották meg a Barbieri testvérek, az összetétele - mondhatni, magától értetődően - titkos. Az ital hivatalos honlapja szerint a likőr “keserű és édes narancsok keveréke”. Más források szerint egyebek mellett van még benne tárnics, rebarbara és kínafa is. A többi összetevő, illetve az arányok viszont tényleg titkosak.

A Camparihoz képest az Aperolban feleannyi (11%) alkohol van, viszont a cukortartalmuk megegyezik. Az Aperol ugyanakkor kevésbé kesernyés, és jóval világosabb színű, mint a Campari.

Az Aperol Spritz

Forrás: Pixabay

Barbieri Luighi és Silvio az apjuktól, Giuseppétől örökölték a lepárlóüzemet, és állítólag hét éven át kísérleteztek, míg szó szerint kifőzték a most ismert Aperolt. Az Aperol Spritz néhány évtizeddel később hódította meg Olaszországot, az 50-es években már népszerű koktélnak számított. A világot pedig a 2000-es évek második felétől hódította meg igazán, amikor a Campari Group megszerezte az Aperolt, és intenzív reklámkampányba kezdett.

Az Aperol Spritz elkészítése

A tökéletes Aperol Spritz hozzávalói:

  • 9 cl prosecco

  • 6 cl Aperol

  • 3 cl szóda

  • jégkocka

  • narancsszelet vagy -karika és/vagy olajbogyó

Elkészítése:

Koktéljéggel teli borospohárba töltjük az Aperolt és a proseccót, majd a szódát. Leggyakrabban narancsszelettel egészítik ki ezt a koktélt, de Olaszországban gyakori, hogy olajbogyóval kínálják, és azzal is meglepően finom. Ha spriccelünk rá egy kis narancshéjolajat, vagy narancshéjjal dörzsöljük be a pohár szélét, akkor tényleg semmi nem hiányzik egy tökéletes Aperol Spritzhez. Az italt finoman keverjük össze, hogy minél több szénsav maradjon benne. A narancsot pedig alaposan mossuk meg szivaccsal, forró vízben a héján lévő vegyi anyagok eltávolítása érdekében (kivéve, ha bio narancsot használunk). A végeredmény - túlzás nélkül - egy olyan koktél, ami szinte mindenkit elvarázsol.

Negroni - egy olasz gróf keserédes álma

A Negroni alapja ugyancsak egy emblematikus olasz, keserű narancsot tartalmazó keserűlikőr, a Campari, és népszerűségét tekintve is ugyanabban a ligában játszik, mint az Aperol.

A Campari története

Forrás: Wikipédia

Az ital névadója a olasz Guiseppe Campari, aki 1860-ban alkotta meg a róla elnevezett likőrt. A Caffé Camparit 1867-ben nyitotta meg Milánóban, a Dóm téren. Nem ez volt az egyetlen saját készítésű ital, amit a vendégeknek kínált, erre azonban azonnal felfigyeltek. A kesernyés ízű, piros színű aperitif hamar népszerű lett, és a tulajdonos-feltalálóról rajta maradt a Campari Bitter név.

Az összetételéről még kevesebbet tudni, mint az Aperol esetében, annyira őrzik receptjének a titkát. Annyi biztos, hogy van benne keserű narancs és kínafakéreg, valamint hogy gyógynövények és gyümölcsök kivonatából készítik. Több benne az alkohol, mint az Aperolban, érdekesség, hogy alkoholtartalmát 20,5%-tól 28%-ig célországtól függően állítják be (Magyarországon 25%).

A Negroni

A Campari a kezdetektől fogva kedvelt koktélalapanyag, gondoljunk csak a Campari szódára vagy az Americano koktélra. A legenda szerint ez utóbbi, vermutból és Campariból készülő ital volt Camillo Negroni gróf kedvence is. Egy alkalommal, a szájhagyomány szerint 1919-ben, amikor a gróf besétált törzshelyére, a firenzei Caffé Cassoniba, ugyancsak Americanóra vágyott, de megkérte az ott dolgozó Fosco Scarsellit, hogy ezúttal a koktél legyen kicsit erősebb a szokásosnál. Scarselli pedig a szódát ginnel helyettesítette - így született meg a Negroni koktél.

A hagyomány szerint a koktél annyira ízlett a grófnak, hogy attól kezdve nem ivott Americanót, csakis Negronit, akár napi 20-at is. A Negroni igazán a második világháborút követően indult hódító útjára világszerte, mára pedig az egyik legnépszerűbb koktélként tartják számon.

A Negroni elkészítése

  • 3 cl Campari
  • 3 cl rosso vermut (édes)
  • 3 cl gin
  • narancshéj
  • jég
Forrás: Pixabay

Az összetevőket a narancs kivételével előhűtött keverőpohárba töltjük, majd addig keverjük egy bárkanállal, míg eléri a megfelelő hígítottságot. Ehhez időnként meg kell kóstolnunk a készülő koktélt. Hűtött old fashioned pohárba szűrjük jégkockákra, majd egy vékony narancshéjjal díszítjük. Egy kevés narancshéjolaj ezen a koktélon is elfér.

Az Aperol és a Negroni az Instagramon

Azt, hogy ez a két koktél ilyen népszerű, több tényezőnek köszönhető. Mindkettő különleges, frissítő és kimondottan finom ital. Ráadásul a jégkockák csörömpölése és a narancs tovább fokozzák az élményt. Nem utolsó sorban pedig mindkét koktél gyönyörű, narancssárga színű, ami a fotókon is nagyon jól mutat. Ennek is köszönhető, hogy az Instagramon szívesen szelfiznek ezekkel az emberek. Az #aperolspritz hashtagre például csaknem 1.300.000 találatot kapunk, de a #negroni-ra is több mint 550 ezer fotó az eredmény (2019 szeptember közepén).

Melyiket válasszuk?

Mindkét koktél minőségi alapanyagokból készül, kellemes ízű és frissítő, főleg a nyári melegben abszolút itatja magát. Az Aperol Spritz könnyedebb, gyümölcsösebb, és mivel az Aperol maga is gyengébb, mint a Campari, valamint a gin is hiányzik belőle, kevésbé alkoholos koktél, mint a Negroni. Így többet meg lehet belőle inni anélkül, hogy nagyon megártana - de azért ezzel is érdemes vigyázni, mert becsapós lehet.

Végső soron mindkét koktél jó választás, azt pedig hogy kinek melyik ízlik jobban, csak egyféleképpen lehet eldönteni: meg kell őket kóstolni.

Bestmixer - egy suli, ahol mindent megtudhatsz a koktélokról és a kávékról

Ha azonban ennél többet akarsz tudni a koktélokról vagy a kávékról, és profi bartenderektől, baristáktól tanulnád meg a szakma elméleti tudásanyagát és gyakorlati fortélyait, jelentkezz a Best Mixer iskola mixer tanfolyamaira. Képzéseik nem csak Budapesten, hanem az ország több nagyvárosában is elérhetőek. További információért nézd meg a honlapjukat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.