játékötletek baba család kisgyerek magazin nevelés 6 hónapos baba fejlesztés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A babák az első évben igen intenzíven fejlődnek, s ez nem csupán a testi adottságaikra igaz. Ebben az időszakban kis szivacsként szívják magukba a különféle információkat, miközben a játék által tapasztalatokat gyűjtenek az őket körülvevő világról is.

A babák játék közben fedezik fel a szűkebb és tágabb környezetüket, ismerik meg a színeket, textúrákat, hangokat és jönnek rá az ok-okozati összefüggésekre.

Számukra minden játék, ám a játék ebben a korban egyben ismereteket közvetítő tárház is,

így szülőként érdemes olyan körülményeket biztosítani a babának, amely által játszva fejlődhet és fedezheti fel a világot.

A babák játék közben fedezik fel a szűkebb és tágabb környezetüket Forrás: Shutterstock

A 6 hónapos baba

A baba félévesen már nagyon aktív és sokkal ügyesebb, mint néhány hónappal ezelőtt: könnyedén forog, tárgyakért nyúl, de akár ülhet is, kíváncsisága pedig határtalan. Az önálló felfedezés vágya ilyenkor már munkál benne, így engedjünk teret ennek a kívánságnak, megteremtve a biztonságos feltételeket, hiszen ez kiváló módja a tanulásnak és a fejlődésnek, ráadásul igazi öröm a baba számára.
A 6 hónapos gyermek szereti a színes és hangos dolgokat, ezért jól leköthető tapsolós, mondókázós játékokkal, csörgő-zörgő és zenélő tárgyakkal, de az ok-okozati összefüggéseket feltáró játékok is szórakoztatják, mint például a rombolás vagy a tárgyak eldugása majd felfedezése.

Mivel szórakoztassuk a 6 hónapos babát

  • Plüssugráltatás: Egy kisebb plüssre kössünk zsinórt, majd mondókázva vagy hangutánzó szavakat kiadva rugóztassuk előtte a játékot.
  • Zsákbamacska: Tegyünk egy textilzsákba különféle tapintású, méretű és funkciójú tárgyakat pl. fakanál, habverő, kisautó, építőkocka, plüssállat, rongyi stb. Mutassuk meg neki, hogy hogyan tudjuk a zsákon keresztül kitapogatni őket, majd kérjük meg, hogy nyúljon bele és vegyen ki belőle valamit. A kivett tárgyról mesélhetünk vagy megmutathatjuk, hogy mire való.
  • Zenebona: Üljünk a babával a padlóra és készítsünk magunk elé műanyag tálakat és fényből készült lábasokat. Adjunk a kicsi kezébe egy fakanalat vagy habverőt és engedjük, hogy doboljon az edényeken. Bár ez elég hangos móka, a baba nagyon fogja élvezni a zenebonát, miközben azt is megtanulja, hogy a különféle tárgyak, különféle hangokat tudnak kiadni.
Bár ez elég hangos móka, a baba nagyon fogja élvezni a zenebonát Forrás: Shutterstock
  • Csörgőmóka: Szintén hangos játék, de nagyon élvezetes egy 6 hónapos számára, ha egy üres, félliteres, műanyag palackba különféle száraztésztákat teszünk, lezárjuk és a kezébe adjuk. Egyrészt elvarázsolja a kicsit a tészták formavilága, másrészt imádni fogja, hogy a megrázott palack csörgő hangot ad.
  • Habkaland: Az előző játékot úgy is játszhatjuk a babával, ha tészta helyett vízzel és folyékony szappannal töltjük meg félig a palackot és úgy adjuk a kicsi kezébe. Rázogatás közben hab keletkezik az edényben, amely biztosan tetszeni fog neki, hiszen minél erősebben rázza, annál habosabb lesz a palackban a folyadék.
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.