Csillapíthatatlan éhséget okozó, ritka genetikai mutációt fedeztek fel

Forrás: Shutterstock -
genetikai mutáció súlygyarapodás étvágy hormonrendszer
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Egy új esettanulmány szerint két olyan gyermekben, akik intenzív, kielégíthetetlen éhséget tapasztaltak, ami túlevésre késztette őket, ritka, soha nem látott genetikai mutációt mutattak ki. A rendellenesség a leptint érinti, ami egy kulcsfontosságú hormon, mely a szervezet jóllakottságérzetéért felelős.

Miután a fehér zsírsejtek leptint termelnek, az az étvágy szabályozását segítő agyi régiókhoz, az agytörzshöz és a hipotalamuszhoz csatlakozik. Míg az "éhséghormon" ghrelin folyamatosan ingadozik, emelkedik a koplalással és csökken az étkezés után, a leptin szintje viszonylag állandó marad. A leptin mondja meg a szervezetnek, hogy mennyi energiát raktározott el zsírban, és „éhezés üzemmódba" állítja azt, ha a készletek túl alacsonyak.

Forrás: Shutterstock

Ritkán az emberek olyan genetikai mutációkat hordozhatnak, amelyek megzavarják a leptin termelését vagy kiválasztását, vagy hatékonyan blokkolják annak agyi hatásait. A The New England Journal of Medicine-ben június 14-én közzétett új esetjelentés előtt a tudósok 21 genetikai változatot találtak, amelyek összezavarták a leptintermelést, -felszabadulást vagy -érzékenységet, ami kielégíthetetlen éhségérzetet, úgynevezett hiperfágiát eredményezett.

Az új esetleírásban a szerzők két, egymással nem rokon gyermekről, egy 14 éves fiúról és egy 2 éves lányról írnak, akik kissé eltérő leptinbontó genetikai mutációkat hordoznak.

Mindkét gyermek vérében magas volt a leptin szint, ami egybeesett magas testzsírszázalékukkal. Miután kizárták a Prader–Willi és Bardet–Biedl-szindrómát – két másik ritka genetikai állapotot, amelyek nagy étvágyhoz és gyermekkori súlygyarapodáshoz vezethetnek – az orvosok a gyermekek leptingénjét, az úgynevezett LEP-et ellenőrizték. Azt találták, hogy mindkét gyermek hordozta a LEP gén egy külön változatát vagy variánsát; a fiút P64S-nek, a lányét pedig G59S-nek nevezték el. Ezek a gének a leptin kissé módosított változatait kódolták.

Laboratóriumi edényekben emberi sejtekkel végzett vizsgálatok során a csapat azt vizsgálta, hogy a gyermekek leptinje milyen jól kötődik ahhoz a receptorhoz, amely normális körülmények között csatlakozik az agyba. A leptin mindkét változata kötődött a receptorhoz, de normál leptin jelenlétében a variáns változatok blokkolták a receptort, és nem engedték be a normál leptint.

Tehát, míg a gyerekek nagy mennyiségű módosított leptint készítettek, a hormon nem tudta jelezni az agynak, hogy testük bőséges mennyiségű tárolt energiát tartalmaz. E jel nélkül a gyerekek étvágyát nem lehetett kielégíteni – agyuk megpróbálta kompenzálni a nem létező energiahiányt.

A gyerekek kezelésére az orvosok metreleptint, a leptin szintetikus formáját biztosították. Eleinte mindkét gyereknek "a szokásosnál nagyobb adagokra" volt szüksége a kezelésre, hogy leküzdje leptinváltozatainak agyi hatásait. Mindkét gyerek részt vett böjt- és edzésprogramokon is, hogy csökkentsék fehér zsírjukat, és ezáltal leptintermelésüket. Ez "végül terápiás választ váltott ki, a táplálékfelvétel normalizálásával, a jóllakottság érzésével és a fogyással" - írták a szerzők az esetjelentésben.

Mindkét gyermekben antitestek képződtek a metreleptin ellen, amire orvosaik számítottak, de úgy tűnik, ez nem befolyásolta a gyógyszer hatékonyságát. Nem voltak súlyos mellékhatások, és "mindkét beteg végül elérte a normálhoz közeli testsúlyt" - írja a Live Science.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.