Ha egy gyerek nem kap szeretetet, az az egész életére rányomja a bélyegét

Forrás: Shutterstock/Vasilyev Alexandr -
biztonságos kötődés kísérlet Harry Harlow gyerekkor szeretet Mary Ainsworth pszichológia magazin szorongó-ambivalens kötődés szorongó-elkerülő kötődés kötődés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Egészen a 20. századig azt gondolták a szakemberek, hogy amennyiben az árvaházakban megfelelő ellátásban és gondoskodásban részesülnek a gyerekek, akkor egészséges felnőtt válik belőlük. Ez a teória azonban hamar megdőlt, amikor a II. világháború során árván maradt gyermekeket vizsgálták: függetlenül attól, hogy milyen ellátást kaptak, a fejlődésüket veszélyeztette, hogy nem kapták meg azt a törődést, amely egy biztonságos kötődéshez vezetett volna.

A pszichológusok több ízben is tanulmányozták a kötődést, mely a gyerekkorban alakul ki, és az egész felnőttkorunkat meghatározza. Leginkább párkapcsolatunkra, házasságunkra nyomja rá a bélyegét, így érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen kötődési mintával rendelkezünk.

Harry Harlow és a rézuszmajmok

Bár a szakemberek sokáig azt hitték, hogy egy gyermek fejlődéséhez elég, ha megfelelő ellátásban részesül, Harry Harlow kísérlete azonban megmutatta, hogy ez egy hatalmas tévedés. Harlow rézuszmajom-kölykökkel kísérletezett, akiket közvetlenül a születésük után választott el az édesanyjuktól. Két anyát kreált a számukra, az egyik drótból készült, ő lett a „drótanya", és egy frottírszövetből készült anyát, ő lett a „szőranya". A kismajmokat két csoportba osztotta, az egyik csoportnak a drótanya, a másiknak pedig a szőranya szolgáltatta a tejet. Harlow arra volt kíváncsi, hogy kihez fognak jobban kötődni a kismajmok, a kísérlet pedig meglepő eredményt hozott.

Harry Harlow rézuszmajom kölykökkel kísérletezett Forrás: University of Wisconsin--Madison

Mary Ainsworth és a korai érzelmi kötődés

Amennyiben egy gyermek ezt nem kapja meg, az az egész életére rányomja a bélyegét, ugyanis képtelen lesz biztonságosan kötődni másokhoz. A korai érzelmi kötődés egyik legmeghatározóbb kutatója Mary Ainsworth volt, aki az „Idegen helyzet" nevű kísérletében a gyermek és gondozója közötti kapcsolatot figyelte meg. A kísérlet egyszerű volt: a gyermek és az anya belépett egy helyiségbe, ahol a szülő leült, a gyerek pedig elkezdett játszani. Amikor már megszokta a környezetet, egy idegen lépett be a helyiségbe, pár szót beszélt az anyával, majd, miközben megközelítette a gyermeket, a szülő szó nélkül elhagyta a helyiséget. Pár perc múlva az anya visszajött, megvigasztalta gyermekét, majd újra elhagyta a helyiséget, majd ezt újra megismételték.

Mary Ainsworth és csapata a következőket figyelte meg: a gyermek érzelmi reakcióját, miközben az édesanyja elhagyta a helyiséget, az idegenhez fűződő viszonyát, valamit a reakcióját, amikor a szülő visszatért a helyiségbe. Ez alapján a pszichológus három kötődési típust különböztetett meg:

Forrás: Shutterstock/Vasilyev Alexandr

Biztonságos kötődés

Az ebbe a kategóriába eső gyermekek biztos bázisként tekintenek a szüleikre, nem esnek kétségbe, amennyiben az édesanya elhagyja a helyiséget és örül neki, amikor visszatér. Ha sír is, hamar meg lehet nyugtatni. Belőlük lesznek az egészségesen kötődő felnőttek, akik nem féltékenykednek, nem akarják magukhoz láncolni a másikat, érzelmileg stabilak.

Szorongó – ambivalens kötődés

Az ebbe a kategóriába eső gyermekek ragaszkodnak az édesanyjukhoz, a közelében szeretnének maradni, félnek az idegen személytől és teljesen kétségbeesnek, amikor a szülő elhagyja a helyiséget. Amikor az visszatér, nagyon nehezen lehet megnyugtatni, megsértődik, vágyik a szülő szeretetére, ugyanakkor elutasítja azt. Belőle lesz az a felnőtt, aki retteg, hogy elhagyják, csüng a partnerén, bizonytalan, rengeteget szorong, féltékeny és hogy bizonytalanságát túlkompenzálja, birtokolni akarja a másikat.

Szorongó – elkerülő kötődés

Az ebbe a kategóriába eső gyerek nem mutat sok érzelmet, és az édesanyját figyelmen kívül hagyja, nem nagyon számít neki, hogy ki van a helyiségben. Belőle lesz az a felnőtt, aki menekülni fog a konfliktusok és a nagy érzelmi kitörések elől. Bár első látásra érzelmileg stabilnak tűnik, valójában nehezen mutatja ki és éli meg az érzéseit, nagyon nehéz hozzá közel kerülni. Érdekes módon remek párost alkot a szorongó – ambivalens kötődő emberrel, legalábbis egy ideig. Ugyanis, míg az egyikük mindenáron kötődni akar, addig a másik folyamatosan hárítja és kerüli ezt, így mindketten újra élhetik a gyerekkori traumáikat és ezáltal egy évekig tartó játszmát játszhatnak.

+ 1: Dezorganizált kötődés

Ide leginkább azok a gyermekek tartoznak, akiket valamilyen trauma ért, esetleg elveszítették valamelyik szülőjüket. Az ő viselkedésük néha egészen szélsőséges, lehet, hogy közelednének a szülőhöz, de félnek is tőle, néha a földhöz vágják magukat, máskor meg sem rezzennek a szülő távozásakor.

Felnőtt korunkban jelentősen meghatározza a szerelmi életünket, hogy hogyan kötődünk egy másik emberhez, ugyanakkor választ is adhat arra a kérdésre, hogy miért szorongunk gyakran a másik elvesztése miatt, vagy miért esik nehezünkre kifejezni az érzéseinket. Épp ezért nagyon hasznos, ha tisztában vagyunk a kötődési mintánkkal, ami önmagában ugyan nem oldja meg a párkapcsolati problémáinkat, de legalább magyarázatot adhat a működésünkre.

Ez is érdekelhet: Sorsod kísértetiesen hasonlít a felmenőidére? Ez lehet az oka

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.