Nem kell megszakadni a téli fűtési számlába, számos takarékos megoldás létezik

alternatív energia fűtési rendszer energiatakarékosság
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Manapság nem csak azok szereltetnek be alternatív fűtési rendszert, akik a környezetvédelem elszánt harcosai, bár egyre többen gondolják úgy, hogy valamilyen módon tenniük kell a bolygóért. A felelős gondoskodás mellett azonban a megemelkedett energiaárak mindannyiunkat arra késztetnek, hogy minél takarékosabban oldjuk meg az otthoni fűtést. A napelemes, napkollekotoros rendszerek egyre népszerűbbek, ugyanakkor nem mindenki számára elérhetőek, ám ők sincsenek bajban, hiszen ma már számos korszerű technológia közül választhatunk.

Ezeket a fűtési rendszereket vesszük számba a Lakáskultúra segítségével.

Cirkórendszer

A jól ismert cirkórendszerhez a radiátorokon kívül tartozhat padló-, mennyezet- és falfűtés is. A csövekben 35-40 fokos fűtővíz áramlik, így nem éget és nem keringeti a port. Ráadásul a meleg évszakban használhatjuk hűtésre. A rendszer utólag is szerelhető, megfelelő gipszkarton elemekkel. Előny, hogy nem foglalják a helyet a zavaró radiátorok, ám fontos fotókat készíteni a kiépítés során, hogy pontosan merre mennek a csövek, nehogy kár keletkezzen, ha később fúrni szeretnénk a falat.

A jól ismert cirkórendszerhez a radiátorokon kívül tartozhat padló-, mennyezet- és falfűtés is Forrás: Shutterstock

Vegyes (szilárd) tüzelésű kazán

Nem kizárólag gázzal működő rendszer a vegyes (szilárd) tüzelésű kazán. A biomasszát mezőgazdasági, erdészeti, kertészeti fő- és melléktermékek, energianövények, faipari hulladékok égetésével állítják elő, használják önálló fűtésre és a melegvíz-ellátás biztosítására. Egyéb tüzelőanyag lehet fa, szalmabrikett, fabrikett vagy szén – de semmi esetre se tekintsük a kazánt háztartásihulladék-égetőnek!

Elektromos fűtési rendszerek

A gáz drágulásával párhuzamosan egyre többen választják ezt a megoldást. Egy hagyományos fűtésrendszer korszerűsítése véséssel, csövezéssel, a falak helyreállításával, az engedélyeztetéssel, kéménybéleléssel együtt sok millió forintba kerül. A beruházás sok esetben nem térül meg, így már ezért is megfontolandó, hogy inkább az árammal üzemelő fűtést válasszuk, hiszen a kiépítése egyértelműen olcsóbb.

  • Elektromos padlófűtéssel közel olyan hatást lehet elérni, mint a meleg vizes padlófűtéssel. Egyik fajtája a hőtárolós elektromos padlófűtés. A beton és a felette lerakott burkolat viszonylag hosszú ideig megtartja a hőt, ezért érdemes éjszakai árammal használni. Másik változata a közvetlen elektromos padlófűtés. A fűtőszőnyeg kábele jóval kisebb teljesítményű, és csak addig meleg, amíg be van kapcsolva. Nyaralóban kifejezetten ajánlott, így télen nem kell vízteleníteni a fagy miatt. Kiváló kiegészítő vagy időszakos fűtésként, de mivel alacsony a fogyasztása, sokan a teljes ingatlan fűtését ilyen módon oldják meg.
    Elektromos padlófűtéssel közel olyan hatást lehet elérni, mint a melegvizes változattal Forrás: shutterstock.com
  • Fűtőpanelek is biztosíthatják a meleget otthonunkban. A digitális hőérzékelőnek köszönhetően pontosan tartják a helyiségben a kívánt hőmérsékletet.
  • Az infrapanelek belülről melegítik a testet és a tárgyakat, a helyiség levegőjét pedig ezek melegítik fel. Az elektromos áramot veszteség nélkül alakítják át, az emberi szervezet számára ideális 7-14 mikron hullámhosszú, sugárzó hővé. Megfelelő megoldás allergiásoknak és a végtagfájdalmakkal küzdőknek, a rémhírekkel ellentétben a sugárzásuk nem káros. Nincs hőközvetítő közege (mint a levegő, az aljzatbeton vagy a fal), tehát nincs hőveszteség, és kiválóan alkalmas nagy belmagasságú terek fűtésére. Egyaránt lehet kiegészítő és önálló fűtési rendszer. A paneleket nem kell ablak alá szerelni, kerülhetnek a falon bárhová, a mennyezetre is. A készülék könnyen szabályozható, működése energiatakarékos.
  • A hőtárolós kályha hőtároló magja felveszi és tárolja a fűtőbetétek által leadott hőt, amit egy beépített ventilátor áramoltat a helyiség légterében, a készülék a termosztát segítségével azonos hőfokon tartja a levegőt. Halk, esztétikus, könnyű beszerelni, nem koszol, és nem igényel rendszeres karbantartást. Mivel éjszakai árammal is működtethető, a 2-7 kW teljesítményű készülékek üzemeltetése nem eredményez magas villanyszámlát.
  • A konnektorba csatlakoztatható kerámiabetétes, hőtárolós elektromos radiátor energiatakarékosan használja az áramot 5-8 órán keresztül. Felmelegszik, majd egyenletesen, szabályozható módon adja le a hőt. Nem jár kosszal, egyszerű szerelni, hangtalan, és nem igényel karbantartást.
  • Melegítésre a klímaberendezések is használhatók, de ez csak akkor kifizetődő, ha jól szigetelt, kis alapterületű ingatlanról van szó.

Tipp: Kisebb elektromos eszközök is rásegíthetnek a fűtésre, például mobilkandalló, olajradiátor, különböző vonal- és hősugárzók. Persze nem csak árammal lehet fűteni gáz nélkül. A fatüzelésű kandalló vagy cserépkályha remek kiegészítő fűtés, és az egyik legkarakteresebb hangulatteremtő elem.

Ha az elektromos fűtést nem csak kiegészítésnek szánjuk, akkor biztosan bővíteni kell a villanyhálózatot. Előfordul néha, hogy valamiért nem lehet bővíteni a hálózatot, ezért vásárlás előtt mindenképpen érdemes egyeztetni a szolgáltatóval. Ezenkívül egyéb engedély, tervrajz, kémény nem kell hozzá.

A korszerű elektromos kazánok már nem fogyasztanak olyan sok áramot, mint a régiek, könnyen vezérelhetők, így lakások, házak fűtésére egyaránt alkalmasak. Nemcsak a vételáruk kedvezőbb más fűtésrendszerekhez viszonyítva, hanem a karbantartásuk is, a készülékek élettartama hosszú. Az elektromos kombi kazán a fűtésen kívül a meleg vizet is biztosítja. Mivel nem keletkezik égéstermék, nem szennyezi a környezetet, és szén-monoxid-mérgezés veszélye sem fenyeget. Az új elektromos rendszerbe beköthetők a már meglévő régi radiátorok.

Az elektromos készülékek karbantartása nem jár nagy költséggel, nem bocsájtanak ki szén-dioxidot, szén-monoxidot, kormot és port. Ám mivel az áram drága energiahordozó, csak megfelelően szigetelt ingatlanokban éri meg alkalmazni.

Napkollektor és napelem

A két fogalmat sokan keverik. A napkollektor a nap által földre sugárzott hőt hasznosítja, és leginkább meleg víz készítésére alkalmas. 45 fokos dőlésszögű, déli tájolású tetőre érdemes szerelni a paneleket. A nyári hónapokban teljes egészében gondoskodnak a szükséges meleg víz előállításáról, télen a 10-20%-át biztosítják. Egy négytagú család melegvíz-igényét 30 db csöves napkollektor fedezi. A napelem is a nap sugarainak energiáját hasznosítja, és így termel elektromos áramot. A megtermelt áramot egy akkumulátor tárolja, illetve bekerülhet a hálózatba is.

Napkollektor Forrás: Thinkstock

Hőszivattyúk

A nap melegét a földkéreg raktározza, és energiáját a geotermikus hőszivattyúk révén hasznosíthatjuk. Sokan félnek a sötét téli hónapoktól, de ez a korszerű rendszer hatékonyan működik akár mínusz 10-15 fokon is. Minden épület alatt van annyi elraktározott energia, ami fedezi a fűtés hőszükségletét. A hőszivattyú árammal, gázzal, illetve napelemmel, biogázzal vagy szélenergiával is üzemelhet. Legnagyobb előnye, hogy hagyományos energiaforrások használata esetén is megtakarítást eredményez. Működési elve hasonló a hűtőszekrényéhez, de nemcsak hűtésre, hanem fűtésre is alkalmas, tehát külső energia bevonásával emeli magasabbra a hőmérsékletet. A készülék nem éget el semmit, tehát a szén-dioxid-kibocsátás szempontjából kíméli a környezetet.

Hátránya, hogy szervizigényes és függ az áramhálózattól. Zajszintje alacsony, nem nagyobb egy 150 literes bojlerénél, élettartama akár 30 év is lehet. A bekerülési költség függ a környezeti adottságoktól, de a megtérülési idő általában 5-7 év. Nem elhanyagolható az állami támogatás, a megújuló energiaforrások elterjedését ugyanis pályázatok segítségével ösztönzik.

A fan-coil vagy klímakonvektoros rendszer szíve egy kondenzációs kazán, napkollektor vagy egy hőszivattyú. Nyáron hűti, télen fűti a ventilátorral keringetett levegőt. Szerelhető ablakok alá vagy mennyezetre is - írja a Lakáskultúra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.