Érezted már valaha úgy, hogy elakadtál? Hogy igazából te magad vagy az akadály? A coaching lényege és célja is pontosan itt ragadható meg. A Life.hu sztárszerzőjével, Szily Nórával, a mély és őszinte interjúk nagyasszonyából lett coachcsal járta körül a coaching témáját.
Talán nem is olyan meglepő, hogy maga a coaching alapja a sportpszichológiából ered. Maga a kifejezés ('coach') is magyarul edzőt jelent: egy olyasvalakit, aki figyelembe veszi az egyén adottságait, tulajdonságait, és
nem kész megoldást kínál, hanem az erőforrásaira támaszkodva igyekszik utat mutatni és segíteni őt a fejlődésben. Pont úgy, ahogyan egy edző is teszi.

A nemrég coachként debütált Szily Nóra is ugyanezt hangsúlyozza. A pszichológusi diplomával rendelkező televíziós műsorvezető saját bevallása szerint 25 éven át tett fel kérdéseket, amelyekben a megértés, támogatás vágya vezérelte.
Idővel azonban rájött, hogy nem képernyő-, sokkal inkább interakciófüggő, és immár képzett coachként az igazán nagy élményt az jelenti számára, amikor egy-egy beszélgetés végén az ügyfél szemébe nézve válaszokat talál a kérdéseire, és tudja, hogy mi legyen a következő lépés, amit megtesz.

A coaching lényegéről Timothy Gallwey írt elsőként a hetvenes években. A Harvard Egyetem teniszcsapatának edzőjeként sajátos módszert dolgozott ki a sportolóinak. Úgy vélte, hogy nem a háló túloldalán lévő jelenti az igazi ellenfelet, hanem a fejünkben lévő. Az edző, vagyis a coach feladata az, hogy segítsen a sportolónak abban, hogy ezeket az akadályokat elhárítsa, hogy a saját, természetes képességeivel eljusson a céljához – immár utasítások nélkül.
Az azonban lényeges, hogy a coach nem jelent egyet a terapeutával.
– mutat rá a különbségre Szily Nóra.

Gallwey módszere a sportból hamarosan az üzleti életben is hatalmas népszerűségnek kezdett örvendeni. A mostani felfogásban a business, vagyis az üzleti coachingolás lényege azonban nem csupán a siker elérése, hanem például a magánélet és a karrier összehangolása, a kiégés, a motiválás, a döntések elősegítése, a konfliktuskezelés, az önbizalom növelése, a stressz kezelése, a kapcsolatok építése vagy az idő helyes kezelése. Mindezen területek együttesen segítenek abban, hogy az egyén élvezni tudja a sikerét, és kellőképpen kiegyensúlyozott életet élhessen.
A coaching másik válfaja a life coaching, amely során az egyén személyes problémái kerülnek fókuszba. Ez egyfajta egyéni életvezetési tanácsadást jelent. A life coach azonban a terapeutával ellentétben nem a múlt történéseit dolgozza fel, vagyis nem visszafelé, hanem előre tekint.
A rendezvényre jegyet itt rendelhetsz.