Undorító: ennyi fajta féreg élhet a testedben

Forrás: Facebook/Abby Beckley, CDC -
parazita féreg
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Meglepődött egy fiatal nő, amikor hatalmas férgeket "húztak ki" a szeméből. Mégis milyen giliszták, paraziták jelenhetnek meg a szervezetünkben és milyen betegséghez köthetjük őket?

Idén februárban egy elképesztő esetről számoltak a lapok az Egyesült Államokban, Oreagon államban. A 26 éves Abby Beckley egy farmon él, gyakran lovagol, ő maga eteti a birtokon található állatokat, köztük a marhákat, teheneket is. A fiatal nőnek hamarosan viszketni kezdett a szeme, és gyakran azt érezte gyulladásban vannak. Néhány hónappal később Abby orvoshoz fordult, ahol a vizsgálatok kiderítették, hogy

apró férgek telepedtek meg a szemében.

Abby Beckley szemében apró férgek telepedtek meg Forrás: Facebook/Abby Beckley, CDC

A Thelazia gulosa nevű fonálféreg eddig csak szarvasmarháknál fordult elő többnyire az Egyesült Államok északi és Kanada déli részén. A férgeket apró legyek terjesztik, amelyek a szemgolyót védő folyadékkal táplálkoznak. A féreg hosszan tartó jelenléte a szaruhártya átfúródását okozhatja, szélsőséges esetben akár vakság is lehet a következmény. Végül a kórházban közel 14 ilyen parazitát távolítattak el a nő szeméből.Azóta 10 hasonló esetről számoltak be az Egyesült Államokban, 9 Kaliforniában, míg egy UTah államban történt.

Természetesen Abby esete nagyon egyedi és ritka. Azonban vannak számos egyéb paraziták, amelyek gyakran megtalálhatóak az ember szervezetében, és ha nem figyelünk rájuk időben, akkor komoly problémát okozhatnak.

Fonalféreg, ostorgiliszta és orsógiliszta

Az egyik ilyen a cérnagiliszta, fonalféreg, amely kifejlett formában 1 cm hosszúságú. Leggyakrabban a 8-12 éves gyerekek fertőződnek meg, méghozzá úgy, hogy a végbélnyílás körüli vakargatás után a gyermek a szájához veszi a kezét. A parazitát emberről emberre is át lehet adni, szennyezett ruha, vagy ágynemű útján. Az enyhe lefolyású fonalféreg-fertőzésnek különösebb tünete nincs, de jelentős elszaporodások már végbéltájéki viszketéssel jár.

Egyéb paraziták gyakran megtalálhatóak az ember szervezetében, ilyen például a fonálféreg Forrás: Shutterstock

Hasonlóan gyakran fordul elő az embereknél az ostorgiliszta. Eme parazita sem okoz a kezdeti időszakban tüneteket, azonban komolyabb fertőzés esetén étvágytalanság, hányinger és fogyás is jelezheti a bajt. Az ostorgiliszta inkább a vidéki lakosságot veszélyezteti.

Amivel már tényleg senki nem akar találkozni, az az

akár 15-30 cm hosszúságra is megnövő orsógiliszta.

A fertőzés szájon keresztül történhet, leginkább akkor, ha az ember piszkos kézzel (pl: széklet, szennyvíz, vagy tárgya marad a kezén) ér a szájához. De óvakodni kell a trágyázott, viszont mosatlan zöldség fogyasztásától is. A kifejlett parazita a vékonybélben élősködik. Az orsógiliszta tünetei: a köhögés és a légzési nehézségek. Megfigyelhető a fogyás , valami epe és májpanaszok.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.