Több száz éves hagyománya van annak, hogy a férfiak ékszereket ajándékoznak a hölgyeknek, hogy elnyerjék választottjuk szívét. Különösen igaz ez a megállapítás az eljegyzési gyűrűkre. Az, hogy erre a különleges alkalomra különleges gyűrűvel készülnek, már a középkor óta így van.
A gyémánt az egyik olyan drágakő, amelyik soha nem megy ki a divatból. A különböző gyémántgyűrűk trendje az idővel változik, de maga a kő mindig is jelentéssel bírt, és értékesnek számított. Már a középkorból találhatók feljegyzések arról, hogy az uralkodók milyen ékszerekkel kedveskedtek a jövendőbelijüknek. Ezek az ékszerek általában olyan aranygyűrűk voltak, amelyek igazi értékét a bennük található gyémánt adta.

Az első gyémánt eljegyzési gyűrűről szóló történelmi feljegyzés 1477-ből származik, amikor is Miksa, Ausztria főhercege egy manapság már egyszerűnek számító gyémántgyűrűvel kérte meg Mária burgundi hercegnő kezét.
- Az első briliáns gyémántot a XVII. században készítették, a koronája 17 csiszolt felülettel rendelkezett. A követ Mazarinsnek nevezték el alkotója, Cardinal Mazarin után. Nem sokkal később egy velencei polírozó, Vincent Peruzzi a korona csiszolt felületeinek a számát 33-ra növelte, ami nagy előrelépés volt Mazarin briliánsához képest.
- Az 1800-as években, a viktoriánus korban másfajta divat uralkodott. A gyűrűkben a gyémánt mellett mindenféle színes ékkő megtalálható volt, mint a smaragd, az ametiszt, a rubin, a zafír vagy a topáz. Ebben az évszázadban Bonaparte Napóleon és XVI. Lajos francia uralkodó is gyémántgyűrűvel hódoltak a kedvesüknek.
XVI. Lajos egy 5,64 karátos, körte alakú gyémántgyűrűvel jegyezte el Marie Antoinette-et, Napóleon pedig első felesége kezét kérte meg egy egykarátos gyémánt- és egy egykarátos zafír gyűrűvel.
- 1839-ben Viktória királynő kígyót formázó eljegyzési gyűrűt kapott Albert hercegtől, a kígyó szemében található smaragd volt Viktória születési köve is.
1940-ben a De Beers vállalat „A diamond is forever” kampányával megalapozta az azóta is uralkodó gyémántgyűrűtrendet. A kampány szlogenjét az AdvertisingAge magazin a 2000-es évek egyik legjobb szlogenjének választotta.

- 1956-ban Elisabeth Taylor egy 29,4 karátos smaragdvágású gyémántgyűrűt kapott Mike Toddtól, amelynek értéke körülbelül 2 milliárd forintra rúg. A gyűrű azóta is a gyémántgyűrűk egy ikonikus példája, és a mai napig inspirálja az iparágat.
- A gyémánt azóta sem ment ki a divatból, manapság is számos híresség költ dollármilliókat arra, hogy megkérje a párja kezét. A 2000-es években olyan trendek jellemezték a gyémántgyűrűpiacot, mint a színes ékkövek megjelenése a gyűrűkben, a smaragdvágás és a vintage stílus.
- 1981-ben Károly herceg egy 12 karátos ceyloni kék zafír gyűrűvel kérte meg Diana hercegnő kezét, a gyűrű értéke több mint11 millió forintra tehető. 2010-ben Vilmos herceg ugyanezzel a gyűrűvel kérte meg Kate Middleton kezét.
- Az Egyesült Államokban a tehetősebb réteg körében azóta is a leánykérés hagyományai közé tartozik, hogy gyémántgyűrűvel kérik meg a hölgy kezét. Ben Affleck például 2002-ben egy 700 millió forint értékű rózsaszín gyémántgyűrűvel kérte meg Jennifer Lopez kezét. Brad Pitt 2010-ben egy smaragdcsiszolású gyémántgyűrűvel jegyezte el Angelina Jolie-t. Johnny Depp mellett olyan hírességek is gyakran megjelennek antik gyémántgyűrűvel az ujjukon, mint Scarlett Johansson vagy Emily Blunt.

A külföldi hírességek mellett nekünk, magyaroknak is van kire emlékeznünk a nagy gyémántgyűjtők kapcsán. Gábor Zsazsa hollywoodi híresség kilenc házasságából kilenc gyémánt eljegyzési gyűrű tulajdonosának mondhatja magát.
- „Jó vagyok a háztartásban. Ha elhagyok egy férfit, megtartom a házát” – jegyezte meg egyszer viccesen Gábor Zsazsa, aki kilenc házasságával az élbolyban szerepel a legtöbbet házasodott és elvált hollywoodi hírességek listáján. Az ingatlangyűjtésen kívül még valamiben világelső a leghíresebb amerikai magyar színésznő: a szerelmeitől kapott gyémántgyűrűket is megtartotta.