Fogyókúra alatt is nassolhatsz - ha betartod ezeket a szabályokat!

Forrás: Getty Images/iStockphoto/iuliia_n/Iuliia Nedrygailova -
nassolás életmódváltás2017 életmódváltáséve2017 egészséges életmód fogyókúra
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A nassolás, az édesség utáni vágy sokak diétáját teszi tönkre, pedig annyiféle egészséges nassolnivaló van, csak tudni kell, hogy milyen alapanyagokat használhatunk fel az elkészítésükhöz. A fogyókúra alatti nassolás legfontosabb kérdéseit Nagy Dóra, a BioTechUSA edzés- és táplálkozási szakértője válaszolta meg nekünk. 

Milyen sarokpontjai vannak a diéta alatti nassolásnak?

A diéta alatti nassolás sajnos a legtöbb esetben a diéta végét jelentheti, ha nem figyelünk oda, mit eszünk ilyenkor. Amint valamilyen cukros, lisztes ételt veszünk magunkhoz, legyen az akár keksz, péksütemény, csokoládé vagy bármilyen édesség, a szervezet nem fogja szükségét érezni annak, hogy a tartalékokhoz, azaz a zsírpárnáinkhoz nyúljon, így a fogyás megáll. Főleg az esti nassolás káros, hiszen utána lefekszünk aludni, így az elfogyasztott ételt nem tudjuk felhasználni, tehát a szervezet elraktározza.

A túrót bogyós gyümölcsökkel akár estefelé is fogyaszthatod Forrás: Getty Images/iStockphoto/Kateryna Maksimenko/Zlyka2008

Milyen alapanyagokból ajánlod összeállítani a nassolnivalókat?

A nassolnivalóknál figyeljünk arra, hogy semmiféleképpen se tartalmazzanak egyszerű szénhidrátot, vagyis cukrot, lisztet stb. Sőt, lehetőleg minél kevesebb szénhidrát legyen bennük. Főként fehérjét és rostokat fogyasszunk, amelyek megfelelően eltelítenek, ám nem gyarapítják zsírpárnáinkat. Így például remek ötlet tojásfehérjéből, zsírszegény túróból vagy fehérjeturmixból készíteni a nassolnivalónkat, a fehérjepor ráadásul nagyszerűen használható egészséges sütemények összetevőjeként is! Ha napközben nasizunk, akkor ehetünk zabkását vagy más lassabb felszívódású szénhidrátot, és akár gyümölcsöt is tehetünk bele.

Kezdd a napot egy kis édességgel!

A zabkása reggelinek is kiváló, rengeteg rostot tartalmaz, és sokáig ellát energiával.


Így készül:


1 csésze zabpelyhet kétszeres folyadékban tegyél fel főni. Ez lehet akár egy rész növényi tej és egy rész víz. Ha besűrűsödött és a zabpehely megszívta magát, vedd le a gázról. Ezután jöhet az ízesítés. 1 banánt nyomkodj össze villával, ez lesz a természetes ízesítőszer, ami kellemes édeskés ízt ad a zabnak. A banán mellett egy csapott kiskanál fahéjat is adhatsz hozz, végül néhány bogyós gyümölcs is jöhet a tetejére.

Ha mégis este jön ránk a nassolási vágy, mit tegyünk?

Ha napközben megfelelően odafigyelünk a táplálkozásunkra, és rendszeres időközönként étkezünk, akkor jelentősen lecsökken az esélye annak, hogy este megkívánjunk valami diétagyilkos kalóriabombát. Ha mégis ellenállhatatlan vágyat érzünk valamilyen édes vagy sós nassolnivaló iránt az esti időpontokban, akkor sem kell kétségbeesnünk, mert manapság rengeteg olyan alternatíva közül választhatunk, amelyek alacsony kalóriatartalmúak és finomak. Válasszunk például saját készítésű répa- vagy almachipset, bogyós gyümölcsöt kis zsírszegény túróval, tojáspalacsintát sósan vagy édesen.

Így készülnek a gyümölcs- és zöldségchipsek!

Almachips

Habár a chips hallatán egy ropogós textúrájú nassolnivalóra gondolunk, szerintünk az almachips akkor a legfinomabb, amikor nem sül teljesen ropogósra. Moss meg 3 nagyobb almát, és magházvágóval vájd ki a közepét. Ezután akár késsel, bár úgy egy kicsit nehezebb, akár zöldséggyaluval vágd vékony szeletekre. Fél órára áztasd be annyi vízbe, amennyi ellepi. A vízbe tegyél 2 kiskanál fahéjat és egy fél citrom levét. A sütőt közben melegítsd 200 fokra, csak a rácsot vedd ki előtte. Arra helyezünk majd egy sütőpapírt, amire szépen felsorakozhatnak az almakarikák.


Zöldségchipsek

A zöldségből készült chipsek tényleg akkor finomak, ha jó ropogósak, ennek pedig két titka van. Az egyik az, hogy bármilyen zöldségből is készül, a lehető legvékonyabbra kell gyalulni, a másik pedig az, hogy a sütőpapíron véletlenül sem szabad egymásra pakolni őket. Ha felkarikáztad a zöldségeket, egy kevés olívaolajban forgasd meg őket. Egy kevés só is mehet rá, de ezt tényleg ne vidd túlzásba. 220 fokra mehetnek be a sütőbe. A mi kedvenceink a cékla- és az édesburgonyachips, ezeket mindenképpen próbáld ki.

Az almachips szuper választás a nassoláshoz Forrás: Getty Images/iStockphoto/iuliia_n/Iuliia Nedrygailova

Ha nincs időnk otthon elkészíteni, mit vásárolhatunk?

Rengeteg lehetőségünk van manapság, amiket szívből tudok ajánlani a diéta kiegészítésére. Turmixok, fehérjeszeletek. Így egyik személyes kedvencemet, a Zero Bar proteinszeletet nagyon szívesen javaslom a diétázóknak, ahogy a vendégeimnek is! Ez egy cukor-, laktóz-, glutén-, aszpartám- és GMO-mentes szelet, amely nagyon finom, és már 12-féle ízvariációban érhető el. Magas fehérjetartalmának köszönhetően remekül eltelít, és egy szelet mindössze 188 kalória. Napközben vagy vacsora helyett is jó választás.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.