Sportoljon a gyerek! De miért épp a vízilabda?

vízilabda sport világbajnokság Junior
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az már mindenki számára elfogadott tény, hogy a testmozgás jótékony hatással van a szervezetre, mind testileg, mind lelkileg, mind pedig mentálisan. De pontosan mi történik egy gyerek szervezetében, ha rendszeresen sportol? Eláruljuk! Ahogyan azt is, miért épp a vízilabda lehet az egyik legjobb választás.

A gyerekek igazi örökmozgók. Imádnak fogócskázni, alig lehet beterelni őket esténként a játszótérről és valóságos kihívás ágyba tuszkolni őket. Nem véletlenül: a fiatal szervezetnek szüksége van a sok mozgásra, de a szülők is tisztában vannak vele, hogy az ő életük is könnyebb lesz, ha a lurkók megfelelően ki vannak fárasztva.

Az igazi mesterhármas: test, lélek és szellem

Test. Nem újdonság: a rendszeres testmozgás a fiatal szervezet egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen, valamennyi szerv és szervrendszer megfelelő működéséhez hozzájárul. Fokozza a vérkeringést, csökkenti a magas vérnyomás kialakulásának veszélyét, erősíti az immunrendszert. Mozgás hatására nő a tüdőkapacitás, javul a légzés, erősödik a szívizom is, így később csökken a szív-, és érrendszeri megbetegedések kockázata. Javítja a testtartást, jótékony hatással van az izomzat fejlődésére, mindamellett kíméli az izületeket. A sport oldja a szorongást, javítja a hangulatot: mozgás közben a szervezet ugyanis hangulatjavító szerotonint és endorfint termel.

A rendszeres testmozgás a fiatal szervezet egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen Forrás: youthwaterpolocarneval.com

Lélek. Az egészségügyi előnyökön a túl a rendszeresen végzett testmozgásnak más előnyei is vannak, amelyek elengedhetetlenek a gyerekek személyiségfejlődéséhez. Megtanítja őket például méltósággal nyerni és emelt fővel veszíteni, alázatra nevel. A csapatjátékokban fejlődik az alkalmazkodóképességük, amely az együttműködés alapfeltétele. Segítőkészségre, másokért való odafigyelésre tanít. Kitartóvá válnak, megtanulják, hogy nem adjuk fel a dolgokat már rögtön az első akadálynál. Ezekkel a tulajdonságokkal felvértezve pedig az élet bármely területén megállják a helyüket.

Szellem. A kisgyermekkorban végzett megfelelő minőségű és mennyiségű testmozgás hatással van a későbbi tanulási kézségre, a finommotorikus mozgás kialakulására, segíti az agyféltekék közötti gyorsabb átváltást, és az idegpályák kialakulásán keresztül a gondolkodás gyorsaságát. Azok a gyerekek tehát, akik rendszeresen sportolnak, az iskolában jobb teljesítményt nyújtanak, kiemelkedőbb eredményeket érnek el.

A kisgyermekkorban végzett megfelelő minőségű és mennyiségű testmozgás hatással van a későbbi tanulási kézségre Forrás: youthwaterpolocarneval.com

De miért éppen vízilabda?

A vízilabda igazi csapatjáték, jó hatással van az egészségre, jó erőnlétet biztosít, fejleszti a koordinációs készséget, segíti a beilleszkedést és erősíti a valahová tartozás érzését. Ahhoz, hogy beírassuk a gyereket vízilabdázni, a legmegfelelőbb életkor a 8-10 év. Sok helyen már biztos úszástudással bíró gyerekeket várnak, de vannak olyan helyek is, ahol az első évben úszásoktatással alapozzák meg a későbbi eredményeket. Attól nem kell tartanunk, hogy a gyerekek nem lesznek lefárasztva: már a legkisebb korosztályban is kiegészítő edzések hada várja a gyerekeket, a szárazedzéseken erősítő gyakorlatokkal, futással, gimnasztikával erősítik az állóképességet. A sérülések veszélye pedig a vízben minimális.

Itt a remek alkalom! Ifjúsági vízilabda világbajnokság: most te is megnézheted a mérkőzéseket

A vízilabda igazi csapatjáték, jó hatással van az egészségre, jó erőnlétet biztosít Forrás: youthwaterpolocarneval.com

Ha szeretnél közelebbről megismerkedni ezzel a sporttal, most remek alkalom kínálkozik arra, hogy megnézd, némi kitartással és erőbedobással meddig lehet eljutni. Idén ugyanis Magyarországon, egészen pontosan Szombathelyen, a Tófürdőben rendezik meg az ifjúsági vízilabda férfi világbajnokságot augusztus 11. és 19. között, ahol összesen 20 csapat méri össze az erejét. A világ minden tájáról érkeznek a legkiválóbb csapatok, hogy összemérjék erejüket a vízben, így a következő mérkőzéseket nézheted meg élőben te is: a sorsolás után az A csoportba Egyiptom, Ausztrália, Dél-Afrikai köztársaság, Brazília és Montengero kerültek. A B csoportban Görögország, Magyarország, Argentína, Oroszország és Kína mérik össze erejüket. A C csoport tagjai Üzbegisztán, Új-Zéland, Olaszország, az Egyesült Államok és Horvátország, míg a D csoportba Szerbia, Kolumbia, Spanyolország, Kanada és Szaúd-Arábia kerültek. A 16 női csapat valamivel később, Belgrádban csap össze augusztus 27. és szeptember 2. között.
Ha élőben nem sikerül megnézned a nem mindennapinak ígérkező meccseket, online ITTis követheted őket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.