Komposztálás könnyedén: így kezeld a kerti és a konyhai élelmiszer-hulladékot

Compost,The,Kitchen,Waste,,Recycling,,Organic,Meal,Asian,Young,Household
Shutterstock/Copyright (c) 2022 Kmpzzz/Shutterstock. No use without permission. - Kmpzzz
komposztálás tippek-tanácsok fenntarthatóság
Akinek kertes háza van, eddig is komposztált, ami a termőföldnek és az embernek is hasznos, feltéve, hogy helyesen szelektálja a zöld- és háztartási biohulladékot. Ha neked sem egészen világos, hogy mi a komposztálás és mi kerülhet és nem lerülhet bele, milyen arányban, figyelj, segítünk!

Januártól a háztartási biohulladék szelektív gyűjtáse mindenki szmára kötelező, függetlenül attól, milyen jellegű ingatlanban él. A kertes házban élők maguk is megoldják a komposztálást, sőt fel is használják az elkészült komposztot. Aki társasházban él, attól pedig elszállítják a szelektíven gyűjtött háztartási biohulladékot, hogy komposzttelepeken állítsák elő a termőföldet tápláló humuszos anyagot. 

A komposztálás egy újrahasznosítási folyamat
Forrás: Forrás: Shutterstock

Mi az a komposzt és hogyan zajlik a komposztálás? 

Ma már a legtöbb hobbikertész igyekszik biokertet fenntartani, azaz vegyszermentesen megtermelni a családi asztalra a zöldségeket és gyümölcsöket. A saját kertben termelt élelmiszerek sokkal zamatosabbak lehetnek a boltban kapható, nagyüzemi termelésből származó növényi táplálékoknál, ám ennek feltétele a megfelelő, tápanyagban dús talaj. A komposzt is ezt a célt szolgálja: táplálni a talajt. A komposztálás folyamán a mikroorganizmusoknak hálas a zöld hulladékból, háztartásban keletkező élelmiszer-hulladékból egy biológiailag aktív, humuszban gazdag szerves anyag keletkezi, amely tápanyagot biztosít a talajban élő földigiliszták, gombák és baktériumok számára, ugyanakkor a talajszerkeszetet is javítja. Idővel a legrosszabb földből is termelésre alkalmas termőtalaj eletkezik, ha komposzttal tápláljuk, miközben a föld vízmegtartó képessége is nő. 

A komposztálás folyamatának négy alapvető és szükséges elemei: a víz, az oxigén, a nitrogénben gazdag zöld alapanyagok és a magas széntartalmú barna alapanyagok. Ezek megfelelő aránya biztosítja a kiváló minőségű végeredményt. 

Mi kerülhet a komposztba?

Kezdjük az egyszerűbbel, a szénben gazdag barna alapanyagokkal, amelyek közé tartozik: 

  • használt virágföld
  • a fűnyesedék
  • a faapríték, azaz a kertben levágott, letört száraz ágak, gallyak, kéreg felaprítva — ez azért fontos, mert minél nagyobb darabban kerül be az alaőanyag a komposztálóba, annál lassabb lesz a lebomlás
  • a hervadt, kiszáradt növények szárai, levelei, virágai
  • a nem festékes papír
  • a falevelek
  • széna és szalma

 

A nitrogéndús zöld alapanyagok a következők: 

  • a fűnyíráskor keletkezett fűnyesedék
  • a friss növényi maradványok
  • a gyümölcslevelek, héj, szár, csutka
  • a zöldségmaradványok, héjjal szárral, levelekkel, torzsával
  • konyhai szerves hulladékok, kávézacc, teafű (filter nélkül), fűszerek, a tojáshéj kimosva, apró darabokra törve
  • kizárólag növényekkel táplálkozó állatoktól származó szerves trágya

 

Mi nem kerülhet a komposztba?

Mindent, ami nincs felsorolva a komposztálható anyagok listáján, tilos beletenni a komposztálóba. Ilyenek többek között:

  • a használt olajok és növényi zsiradékok
  • a háztartásban keletkező, csak részben vagy egyáltalán nem lebomló anyagok, pl. csomagolópapír, veszélyes hulladékok, vegyszerek stb. 
  • a feldolgozott élelmiszerek, péksütemények, főttétel-maradványok, llati eredetű élelmiszerek
  • műanyagtartalmú hulladékok, beleértve a lebomló zacskókat is
  • pelenka, használt papírszebkendő és szalvéta, nedves törlőkendők, betétek és hasonló papíralapú, de nyomokban műanyagot is tartalmazó hulladékok
  • faszenéből keletkezett hamu

Korlátozottan komposztálható anyagok

Vannak olyan növényi eredetű anyagok vagy növényi részek, amelyek csak korlátozottan kerülhetnek be  komposztálóba, vagy azért, mert lassítják a lebomlást, vagy azért, mert kisebb mennyiségben hasznosak, nagyobban rontják az alapanyagarányokat és így a végeredményt is. ezek közé tartozik:

  • a diófalevél, mert nagyon lassan bomlik le, a benne lévő lebomlást gátló anyagok miatt
  • tűlevelűek, azaz a fenyőfélék, mert a gyanta és illóolajtartalmuk miatt nehezen bomlanak le
  • a gyomnövényeket virágzáskor és felmagzáskor, mert a magok csíraképesek maradnak a komposztban is
  • a déli gyümölcsök héja is nehezen bolmlik le a mi éghajlatunkon, ráadásul a kezelt héjúak egyáltalán nem kerülhetnek be a komposztba a vegyszertartalmuk miatt
  • a fahamu is csak mértékkel komposztálható, mivel ellúgosíthatja a komposztot
  • a nem kezelt szíes újságpapír, papírhulladék annak ellenére, hogy a komposzt széntartalmának jót tehet, inkább külön gyűjtésre érdemes

 

Mi fán terem a komposztáló?

Komposztálni kétféleképpen is lehet, hideg koposztálással és termokomposztálással. A hideg komposztálás a mondjuk úgy, hagyományos módszer, amely a legkevesebb odafigyelést igényli, gyakorlatilag minden engedélyezett anyag beledobálható, amolyan basic módszer a kezdőknek és a kevés időráfordítás híveinek. Annyit tudni kell azért erről a fajta komposztálásról, hogy ezzel lassabban készül el a humusztartalmú talajjavító anyagunk, mintha termokomposztálnánk. 

A termokomposztálás nem olyan régen került be a köztudatba, és ha nagyobb odafigyelést is igényel, nem kell hozz fekete öves kertészmérnöknek lenni, hogy sikeresek legyünk benne. A termokomposztálás során a kellő nedvességtartalomnak és a megfelelő alapanyagaránynak, valamint a belerakott anyagok nem forgatással történő szellőztetésének köszönhetően a folyamat beindulásakor a komposztunk felhevül. A jó arány érdekében ennél a módszernél nem ajánlott a konyhai- és zöldhulladékok közvetlen komposztálüba való bedobálása, érdemes külön gyűjteni a zöld és barna alapanyagokat, majd a megfelelő arányban a komposztálóba helyezni. Annak érdekében, hogy a komposztunk ne száradjon ki, megőrizze a szükséges nedvességtartalmát, érdemes árnyékos helyen tartani a berendezést, amelyet házilag is összerakhat bárki. A módszerhez számos videós útmutatót találhatsz a neten, amely segítségével, ha nem is pillanatok alatt,de rövid időn belül elkészítheted a saját komposztálódat.

Ahogy azt láthatod, a komposztálás nem egy nagy ördöngösség, sokkal kisebb energiabefektetéssel jár, mint amekkora hasznot hoz, nemcsak neked, aki így kevesebb szemetet termelsz, hanem a talajnak és ezzel a bolygónak is. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.