Ha ezt a rosszaságot csinálja a gyereked, akkor ő valójában egy bébizseni

zseni gyerek
Shutterstock - Sunny studio
gyereknevelés füllentés tulajdonság intelligencia
A te gyereked is szeret füllenteni? Vajon aggódnunk kell-e azért, ha a gyerekünk kicsit hamis és néha csúsztat? Lássuk, mit mond erről a tudomány.

A hazudozás nagyon gyakori a kisgyerekek körében. Ahogy megtanulnak beszélni, szinte azzal egy időben elkezdenek hazudozni. Nem kell komoly dolgokra gondolni, hiszen sokszor ártatlan füllentésekről van szó. Szülőként pedig ott állunk a nyilvánvaló hazuság felett és azon töprengünk, vajon normális-e mindez? Tényleg aggódnunk kell, ha a gyerekünk néha nem teljesen őszinte? A pszichológia azt mutatja, hogy ez akár előnyös is lehet.

gyerek, hazugság, intelligencia
Az, hogy a gyerekek néha füllentenek, valójában az intelligencia jele is lehet.
Forrás: Shutterstock

A gyerekek hazugságai valójában a fejlett intelligencia jelei lehetnek

A pszichológia szerint a hazudozó gyerekek valójában rendkívül intelligensek. Dr. Kang Lee, a Torontói Egyetem Alkalmazott Pszichológia és Emberi Fejlődés Tanszékének kiemelkedő professzora kutatásai alapján a gyerekek már kétéves koruk körül elkezdenek hazudni. A négyéves gyerekeknek pedig akár már a 80%-a hazudott. Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy vajon akkor a hazugság normális? Dr. Lee kutatásai szerint két kulcsfontosságú képesség szükséges ahhoz, hogy egy gyerek tudjon hazudni:

  • Meg kell, hogy legyen az úgynevezett "elmeolvasó" képessége, ami nagyjából annyit jelent, hogy tudja, hogy te nem tudod azt, amit ő igen.
  • Továbbá rendelkeznie kell önkontrollal is. Képesnek kell lennie irányítani a beszédét, a testbeszédét és az arckifejezését is. 

Ellenkező esetben a hazugság nem lesz hiteles. 

A kutatások szerint azok a gyerekek, akik jobbak az elmeolvasásban és az önkontrollban, már korán kifinomultabb hazugságokat mondanak. Ez alapján úgy tűnik, hogy a hazugság bizonyos nagyon pozitív tulajdonságokkal is összefügg, például az intelligenciával, az egyéniség kialakulásával és a kreativitással.

A gyerekek nem születnek erkölcsi iránytűvel: ezt azzal tanulják meg, hogy felfedezik a világot, és visszajelzéseket kapnak a környezetüktől. Már fiatal koruktól kezdve arra törekszenek, hogy amit szeretnek, abból minél többet kapjanak, és minél kevesebbet abból amit nem. Ennek megfelelően a gyerek hazugságok többsége arra irányul, hogy elkerüljék a kellemetlen következményeket, vagy hogy hozzájussanak valami pozitívhoz, például a kedvenc ételükhöz. Mindemellett a korai gyerekkori hazudozás összetett dolog, hiszen a nagyon kis gyerekek még nem tudják elkülöníteni a valóságot a képzelettől. Ezért a legtöbb gyerek számára az igazság és a képzelet megkülönböztetése meglehetősen ingoványos, ráadásul a való világ sokszor kevésbé szórakoztató számukra.

Tehát úgy tűnik, hogy titkon még örülhetünk is a gyerekkori hazugságoknak. Természetesen semmiképpen sem szabad bátorítani a gyerekeket a hazudozásra, és nem is kell szemet hunynunk a füllentéseik felett. Ugyanakkor fontos észben tartanunk, hogy a hazugság a gyerek pszichés fejlődésének természetes része.

Házimunka gyerekekkel: hogyan vonjuk be őket, hogy segítsenek?Az olvasás jótékony hatásai. Ezért adj könyvet a gyereked kezébeNyugodt vacsora hiszti nélkül? – Így csinálják a francia szülők

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.