káros anyagok takarítás rákkeltő anyagok egészség tisztítás lakás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az utóbbi évtizedekben több anyagról is kiderült, hogy káros az egészségre: allergiát okoz, vagy rosszabb esetben növeli a rák kialakulásának kockázatát. Utóbbiak között több olyan is van, mely szinte minden otthonban megtalálható, ráadásul naponta használjuk.

Nincs ugyan bizonyíték arra, hogy a rákos megbetegedések elkerülhetőek azáltal, ha az otthonunkból száműzzük azokat a szereket, melyek összetevői között az egészségre káros anyagok találhatóak, hiszen a rák kialakulásában genetikai tényezők és a lakáson kívüli környezeti hatások is szerepet játszanak. A kockázatot azonban csökkenthetjük, ha a lehetőségekhez mérten feleslegesen nem tesszük próbára a szervezetünket, azaz a lehető legkevesebb olyan szerrel vesszük körül magunkat, melyek veszélyesek lehetnek.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com


Légfrissítők és illatosítók

Míg régen levendulát, citromot és szárított virágokat használtak a lakás illatosítására, addig ma roskadoznak az üzletek polcai a különböző elektromos illatosítóktól, légfrissítő spray-ktől és mutatós illatgyertyáktól, melyek dekorációként is megállják a helyüket. Ezek többsége valóban azonnal elnyomja, illetve megszünteti a szagokat, de általában olyan összetevők által, melyek nem kímélik a szervezetünket. Ilyen többek között a légfrissítők egy részében található naftalin és a formaldehid. Előbbi hosszú távon károsítja a vörösvértesteket, és fokozza ezáltal a vérrögök képződését, továbbá növeli a rák kialakulásának kockázatát. A formaldehid mérgező - nagyobb mennyiségben irritációt, légzési problémákat okoz - és rákkeltő hatású.

Fontos!

A gyártók kezét szigorú szabályok kötik a termékeik gyártásakor használható veszélyesnek vagy egészségre károsnak bizonyuló anyagokat illetően. Gyakran azonban egy-egy anyagról vagy a felhasználható mennyiségről évekkel később derül ki, hogy veszélyes, ezért tanácsos a legkevesebb kockázatot vállalnod, és minimálisra csökkentened azon termékek számát a lakásban, melyek mesterséges összetevőket tartalmaznak.

Szőnyeg- és kárpittisztítók, padlóápoló szerek, ablaktisztítók

Előbbiek manapság a legmakacsabb foltokat is képesek percek alatt eltüntetni, utóbbiak pedig ragyogóvá varázsolják a kopott padlót is.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com


Valóban hasznosak, de ezek a modern tisztítószerek mellékhatásokkal is rendelkeznek: összetevőik között sokszor olyan anyagok is megtalálhatóak, melyek károsak az egészségre, sőt, egy-egy összetevőről azt is megállapították már, hogy szerepet játszhat a rák kialakulásában. Ilyen például a perklór-etilén, melyről feltételezik, hogy növeli a rák kockázatát. Az ablak- és üvegtisztító szerekben - szerencsére csak kevésben - megtalálni a dietilén-dioxidot, melyről szintén feltételezik, hogy rákkeltő hatású.

Fórum: Természetes tisztítószerek?



Fertőtlenítőszerek, antibakteriális tisztálkodószerek

antibakteriális



thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com


Már csak azért sem, mert az antibakteriális tisztálkodószerek egyik fő összetevője, a triklozán felhalmozódik az emberi szervezetben, ráadásul növelheti a rák kialakulásának kockázatát. A fertőtlenítőszerekben található fenolról és krizolról pedig már bebizonyították, hogy rákkeltőek, ráadásul a vesét és a májat is károsítják.

Házi praktikák - vegyszerek nélkül

Lesd el a nagyi trükkjeit takarításhoz!

Vegyszerek nélkül is lehet makulátlan a lakás

9 érv, hogy citromra cseréld a tisztítószereket


Kíméld a szervezeted!

tisztítószer

LIFE MAGAZIN: Házi praktikák

http://videa.hu/flvplayer.swf?v=B3wM4AYji7tFccS2

Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.