Smárolós lélegeztetés és levágott ujj a jégen? 5 durva orvosi hiba, amit minden filmben elkövetnek

orvosi hiba film sorozat kórház
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Rosszul elszorított vagy éppen jégkockára fagyasztott végtagok, újraélesztés után azonnal talpra álló betegek – lehet, hogy fel sem tűnik, de a filmek még mindig tele vannak olyan orvosi jelenetekkel, amiknek szinte semmi közük a valósághoz. Most összeszedtük az öt leggyakoribb orvosi hibát, amiket a filmekben elkövetnek.

1. Halottá nyilvánítás

A valóságban természetesen csak egy orvos nyilváníthat valakit halottá, ellenben a filmekkel, ahol ezt többnyire figyelmen kívül hagyják. Ilyenkor pedig már nem is próbálják meg újraéleszteni az áldozatot, ami a legnagyobb felelőtlenség, és egyéb morális kérdéseket is felvet, arról nem is beszélve, hogy büntetendő is!

Forrás: Thinkstock

2. Szülések

Szinte a legtöbb filmbéli szülés közben felmerül valamilyen nem várt komplikáció, ami miatt persze mi halálra izguljuk magunkat. Az életben azonban a szülések többnyire simán zajlanak. Sőt, a statisztikák szerint a fejlett egészségügyi ellátással rendelkező országokban a szülések 95 százaléka komplikációmentes, és csupán 5 százalék esetében fordulnak elő nem várt problémák.

A gitárosok párjai mindig ilyen szépen és szépet szülnek?

És a hasonlóság nem merül ki csupán abban, hogy zenekart vezetnek. Mindkét családban fiatal, nagyon csinos az édesanya, mindketten nagyon komoly, felelősségteljes munkát végeztek a várandósság előtt, és mindketten lányt szültek. Ha még ez sem lenne elég: mindkettejük párja fiút szeretett volna lány helyett, és mindketten természetes szüléssel adtak életet a gyereküknek: a hab a tortán, hogy mindkét baba csudaszép volt. Hogy miről is van szó? Kiderül innen.

3. Az érszorító alkalmazása

Ha a filmekben valaki elvágja valamely végtagját, és súlyosan vérzik, az első, amit láthatunk, hogy azonnal elszorítják a seb feletti területet. Ez azon kívül, hogy súlyosan károsíthatja az érintett végtagot, még életveszélybe is sodorhatja a sérültet.

Ilyenkor ugyanis méreganyagok jelennek meg a vérben, amelyek miután a véráramlás helyreáll, akár életveszélyesek is lehetnek. Ezért az egészségügyi hatóságok számos országban már nem is engedélyezik, hogy az elsősegély-oktatás részeként tanítsák.

Forrás: Thinkstock

4. Levágott végtagok fagyasztása

Mikor a filmekben valaki elveszti például valamelyik ujját, általában rögtön látványosan jég közé teszik, hogy később az orvosok visszaoperálhassák. Ezzel azonban az a probléma, hogy többnyire a jéggel is érintkezik a szövet, melynek következtében megfagyhat, és visszafordíthatatlan károsodás érheti az adott testrészt.

5. Újraélesztés

Az újraélesztés ugyan nem a leggyakoribb jelenet egy filmben, de orvosilag ezen a ponton szokták a filmesek a legtöbb hibát elkövetni. Kezdve azzal, hogy túl lassan, vagy gyorsan végzik a szívmasszázst, olyan szarvashibákat is elkövetnek, amiket jobb lenne nem eltanulnunk a szereplőktől.

Ilyen például az, hogy csak négy percig próbálják meg újraéleszteni az áldozatot, aki többnyire ennyi idő után fel is ébred, vagy meghal. A négyperces határ azonban csak arra vonatkozik, hogy ennyi idő alatt éri károsodás az emberi agyat, ha leáll a keringése és a légzése. Ezért nem négy percig, hanem lehetőleg négy percen belül kell elkezdeni a szívmasszázst, amivel a keringést tartják fenn.

Ez akár 45 percig, sőt órákon át is végezhető, addig, amíg a mentősök meg nem érkeznek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.