alternatív gyógymód rákos beteg diéta injekció daganatos beteg jóga
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Évente több mint 50 ezer új rákbeteget diagnosztizálnak hazánkban. A kétségbeejtő adatok mindannyiunkat arra késztetnek, hogy megpróbáljunk minél hatékonyabb gyógymódokat találni a kezelésére. Most, a teljesség igénye nélkül, bemutatunk néhány alternatívan bevethető gyógymódot a rák ellen.

Vannak, akik a saját bőrükön tapasztalják, mások ismerősök, rokonok szenvedésein keresztül ismerik meg, sokan pedig a média felhívásai és a rákellenes kampányok segítségével kerülnek kapcsolatba vele. Lépten-nyomon belebotlunk a rákbetegség fogalmába, azt azonban csak kevesen tudják, hogy a "rák" kifejezés nem egy egységes, könnyen azonosítható betegség neve, hanem nagyjából 200, különböző daganatos betegség gyűjtőfogalma.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com




A kóros sejtburjánzással járó megbetegedések legismertebb típusai a tüdő-, a vastagbél-, az emlő- és az agydaganat. A páciensek a daganatos betegség típusától függően eltérő tünetekkel és gyógyulási esélyekkel rendelkeznek, és akkor az egyéni életbeli különbségekről, a felismerés időpontjáról, az öröklődés faktoráról és az életkori rizikóról még nem is beszéltünk.

Melyek a legfőbb rákkeltő tényezők?

Rákbetegséget ugyanis nemcsak a környezeti ártalmak, rákkeltő anyagok vagy a helytelen életvitel okozhat, de kialakulásában nagy szerep jut az öröklött tényezőknek is. A kérdés, hogy lehetnek-e a rákbetegségnek pszichés okai, élesen megosztja a kutatókat. Megkérdezett szakértőnk, prof. dr. Tompa Anna szerint a probléma hátterében szinte minden esetben szervi, fizikai okok állnak, míg a pszichés tényezőknek szerepe leginkább a betegséggel való megküzdésben érzékelhető.

Bár a kutatók elszántan küzdenek, hogy megtalálják a "rák ellenszerét", jól tudjuk, hogy ez óriási kihívás, még a mai modern orvostudomány számára is. Sokunk előtt ismerősen cseng a kemoterápia, a sugárkezelés és az immunterápia neve. Túl a sebészeti beavatkozásokon, ezek azok a módszerek, melyeket a szakorvosok jelenleg a leghatékonyabbnak tartanak a rák elleni küzdelemben. Ugyanakkor a betegek többsége motivált abban, hogy növelje a gyógyulási esélyeit azzal, hogy a kórházi kezeléseken túl valami mást is kipróbál.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com



Most összegyűjtöttünk 7 olyan gyógymódot, melyekkel érdemes lehet a kórházi terápiát kombinálni. Figyelem: minden módszer csak a szakorvos tudtával, beleegyezésével és folyamatos kontroll mentén alkalmazható!

1. Csökkentett deutérium tartalmú víz

A kezelés lényege, hogy a betegek rendszeres jelleggel olyan folyadékot - vizet - fogyasztanak, melynek deutériumtartalmát a kutatók speciális módszerekkel csökkentették. A kulcsmozzanat a következő: a daganatos sejtosztódáshoz megfelelő mennyiségű deutériumra lenne szükség, ennek hiányában a sejtek képtelenné válnak az osztódásra, azaz gátoltak abban, hogy szaporodhassanak és áttéteket okozhassanak.

2. Immunsejt-injekció

A kutatók évek óta vizsgálják, milyen hatással lehet a rák fejlődésére, ha egészséges emberi donorból nyert immunsejteket fecskendeznek a daganatos betegek szervezetébe. A kutatók azt várják az elő stádiumában járó vizsgálattól, hogy az egészséges immunsejtek segítségével ellenállóbbá és küzdőképessé tehetik a rák miatt legyengült betegek szervezetét, akik így néhány éven belül tünetmentessé válhatnak.

3. Nyersétel-diéta

A módszer alapja a daganatos betegek számára előírt, speciális étkezés. A diéta során a betegek kizárólag nyers zöldségeket, gyümölcsöket illetve ezek leveit és gyógynövény-főzeteket fogyaszthatnak. Tény és való, a táplálkozási szokásaink megváltoztatásával és a megfelelő étrend kiválasztásával sokat tehetünk a gyógyulásunk érdekében. A módszer megkezdése előtt azonban mindenképp konzultálni kell a szakorvossal az adott étrend összetételéről, a diéta módjáról és időtartamáról.

4. Akupunktúra

Ez a tradicionális kínai módszer a jógához hasonlóan csökkenti a kezelések során kialakuló kellemetlen tünetek jelenlétét. Számtalan vizsgálat igazolja, hogy az akupunktúra veszélytelen, mégis hatékony eszköz a terápiák során kialakuló fájdalmak, hányinger, hányás, kimerültség enyhítésében.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com



5. Jóga

Közismert stresszcsökkentő módszerről van szó, ami a meditáció eszközével segít hozzá bennünket a fizikai és emocionális egészség eléréséhez. Azt viszont csak kevesen tudják, hogy a daganatos betegségben szenvedők számára is jótékony hatású lehet. Nem csodaszer, és nem helyettesíti az onkológusok munkáját sem. Az viszont igaz, hogy a rákbetegek életminősége javulhat, szorongásszintjük pedig jelentősen csökkenhet a jógaóráknak köszönhetően.

6. Vitaminok, gyógynövények

Szakértők szerint nagy segítséget jelenthet a gyógyulásban, ha pótoljuk a betegség során megcsappanó vitaminokat és ásványi anyagokat a szervezetből. Ezzel a módszerrel azonban csínján kell bánni, ugyanis bizonyos vitaminok (mint a C-vitamin) csökkentik a kemoterápia és sugárkezelés hatékonyságát, egyes gyógynövények pedig akár komoly mérgezést is okozhatnak a daganatos betegeknél. Ugyanakkor érdemes próbálkozni a kamillával, ami nyugtató, gyulladáscsökkentő hatású, illetve az árnikával, ami csökkentheti a duzzanatot.

7. Lelki segély

A daganatos betegeknek nemcsak a fizikai tünetekkel, de jelentős mértékű lelki fájdalommal, szorongással, depresszív gondolatokkal is meg kell küzdeniük. Az onkopszichológusok feladata, hogy segítsenek a pácienseknek feldolgozni a betegségük okozta krízist, hogy megküzdhessenek a bennük munkáló halálfélelemmel, pozitívan tekinthessenek a jövő felé és lelki erőt gyűjthessenek az előttük álló küzdelemhez.

Oláh-Szíjjártó Linda

Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is!



Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.