Nászágy helyett másik szoba - Divat külön aludni?

a nap cikke párkapcsolat válás hálószoba férfi szerelem
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Külföldi, elsősorban tengerentúli felmérések szerint egyre több pár választ magának külön szobát éjszakára. Vajon ez a kapcsolatok felszínessé válásának a jele, vagy épp a boldog házasság titka?

Tipp! Érzéki fotók: így árulják magukat a hírességek! Kattints a galériáért!


Amerikai és kanadai felmérések szerint az ottani párok 25-35 százaléka külön szobában tölti az éjszakát. Az amerikai lakásépítők szövetsége szerint pedig egyre nő az igény a két szülői hálóval épült lakásokra, sőt, ha a trend így folytatódik, 2015-re már az összes újépítésű otthon 60 százaléka két szülői hálóval épül majd a tengerentúlon.

Turbékolásból horkolás

Vajon mi lehet ennek az oka? Hová lett az egymás karjaiban alvó, boldog házaspár mítosza, és a "nászágy" mint a hosszú távú elkötelezettség jelképe? Több szakértő felhívja rá a figyelmet, hogy a történelem folyamán csak a szegények aludtak együtt: a kastélyokban bizony külön hálószobában tért nyugovóra az úr és az úrnő - csak az ipari forradalom, a városok felvirágzása és a lakásméretek ezzel járó csökkenése hozta magával azt, hogy a tehetős párok is "összeköltöztek". Ráadásul a szerelem első időszakában még oly romantikus együtt alvás hosszú távon nem jön be mindenkinek. "Az első egy-két év szoros szimbiózisa után a pár tagjainak kialakul az igénye a saját személyes térre - az pedig igen egyéni lehet, hogy kinek mekkora az a tér, amelyben már kényelmesen érzi magát" - mondja szakértőnk, Gazdag Enikő pszichológus. Könnyen lehet, hogy a rózsaszín szemüveg lekerülésével egyre jobban zavarja a feleséget a horkoló, fogat csikorgató férj, aki viszont a feleség késő estig tartó olvasását, éjszakai toalett-járatait viseli nehezen.

Thinkstock
Thinkstock

Pihentető alvás

Több kutatás is igazolta, hogy a közös hálószobában alvók pihenését megzavarhatja a másik izgése-mozgása és az éjszaka hangjai. Különösen a nők hajlamosak minden apró horkantásra felébredni. A nem kielégítő alvás egy sor egészségügyi problémát okozhat, a szívbetegségektől a tüdőproblémákig, az elhízástól a depresszióig. Aki pedig kialvatlanul morcos, az az élő fába is beleköt, tehát jóval nagyobb esélye van arra, hogy a kapcsolata válással végződjön, mintha külön hálószobában aludna. Sokak szerint azért épp most vált divattá a külön alvás, mert az emberek egyre fontosabbnak tekintik az egészséges életmódot és a pihenést, és kevésbé hajlandóak ezt feláldozni a "jó házasoknak ezt így illik" kitétel kedvéért.

Nem a szobán múlik...

A közös hálószobára szavazók egyértelműen a kapcsolat kihűlésének jelét látják abban, ha egy pár tagjai szétköltöznek éjszakára, és arra is figyelmeztetnek, hogy a szexuális élet veszíthet spontaneitásából - nincs több hajnali összebújás, tervezetlen szeretkezés. Gazdag Enikő szerint azonban ez nem feltétlenül igaz."Természetesen vannak olyan párok, akiknél valóban az elhidegülés első komoly jele a külön hálószoba, ám vannak olyan házaspárok is - a hírességek között is találunk ilyeneket -, akiknek nagyon is rendben van a szexuális életük, pedig külön alszanak. A fordítottja is igaz: lehet úgy is elhidegülni, hogy a pár mindvégig, akár a válásig egy ágyban tölti az éjszakákat. Vagyis az intimitás nem a fizikai összezártságtól függ" - állítja a szakértő.

Tipp! Még mindig elképesztően szexi az újra szingli szupermodell! Kattints a galériáért!


Figyeljünk egymásra!

Vajon mikor érdemes megfontolnunk a külön hálószobába költözést? A pszichológus szakértő szerint ez a megoldás magától értetődően akkor működik a legjobban, ha mindkét félnek kényelmes és természetes ez a helyzet. "Nagyon sok függ attól, hogy a pár tagjai mit hoztak magukkal a saját szüleiktől: milyen személyes térre van igényük, és milyen tudatos, illetve tudattalan elképzeléseik vannak a jó házasságról, a fizikai közelségről, az intimitásról" - mondja Gazdag Enikő, hozzátéve, hogy az viszont egyértelműen rossz, ha a gyerekek veszik át az uralmat a családi ágyban, és ezért szorul ki a férj a hálószobából. "Ilyenkor általában az anya tolja fizikailag és lélekben is maguk közé a gyerekeket, pedig a kicsiknek is szükségük volna saját térre, saját ágyra és szobára" - magyarázza a szakértő. Ha azonban a külön alvás a pár közös döntése, akkor nincs gond, ám a közelség fenntartására nagyon oda kell figyelni. "Fontos, hogy a párnak legyenek közös programjai: filmnézés, vacsora, összebújás, és természetesen a szex. Lényeges az is, hogy a beszélgetéseikben ne csak a munkahelyi problémákról és a gyerekekről essen szó, hanem hosszú távon is szórakoztató partnerei tudjanak maradni egymásnak" - figyelmeztet a pszichológus. Az is lényeges, hogy nagyon őszintén beszéljék meg a külön szobába költözés okát, nehogy bármelyik fél is visszautasítást lásson benne. Ha ez megvan, akkor a külön ágy biztosan nem lesz válóok...

Thinkstock
Thinkstock

Érvek és ellenérvek

Mellette:
- Nincs vita a dekoráción, a hálószobánk akár rózsaszín is lehet.
- Pihentetőbben alszunk a saját ágyunkban.
- Nem kell összehangolnunk a lefekvés idejét, akár hajnalig is olvashatunk az ágyban.
- Nincsenek zavaró hangok, horkolás, és senki nem rántja le rólunk a takarót.
- A szex különlegesebb lesz, ha a saját "budoárunkban" fogadjuk életünk párját.

Ellene:
- A szex sokkal spontánabb, kötetlenebb a közös ágyban.
- Sokan nagyobb biztonságban érzik magukat, ha éjszaka hozzábújhatnak a párjukhoz.
- Ha bármi baj van, mindig van valaki mellettünk, aki segítsen.
- A közös ágy még mindig a szoros kapcsolat szimbóluma.


Átalakítunk! Igazi vadmacska lett a visszafogott Anitából! Kattints a galériáért!


Tudj meg minden fontosat már a hírfolyamodból! Csatlakozz a Life.hu-hoz az iWiWen és a Facebookon is!


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.