párkapcsolat férfi szerelem bántalmazás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Nemrégiben Balogh József parlamenti képviselő olyan súlyosan bántalmazta élettársát, hogy az asszony sérülésekkel került a kórházba. A férfi mindent tagadott, állítása szerint párja valószínűleg átesett a család vak komondorán, de amúgy sem emlékszik semmire, mert ittas volt. Az eset után a férfi volt felesége elmondta, hogy házasságuk alatt őt is bántalmazta. Néhány héttel később kiderült: az asszony visszament erőszakos párjához. Az eset több kérdést is felvet. Elsősorban azt, hogy váratlanul csattan-e el az első pofon, vagy vannak figyelmeztető jelek, illetve azt, hogy mi visz rá egy nőt, hogy folytasson egy ilyen kapcsolatot. A Life.hu utánajárt.  

Baljós előjelek

A szakembereknek bőven van alkalmuk tanulmányozni a családon belüli erőszak jelenségét, hiszen rengeteg ilyen ügy fordul elő hazánkban és világszerte: a KSH 2011-es adatai szerint a regisztrált bűncselekmények közül a párkapcsolati erőszak sértettjeinek száma 3269, ám sok ügy a négy fal között marad, így a becslések szerint nagyjából 400 ezer nőt bántalmaz a párja Magyarországon. A rengeteg ügy vizsgálata alapján megállapították, hogy főbb motívumaiban minden eset megegyezik, vagyis a legtöbb bántalmazás meghatározott koreográfia szerint zajlik. A fizikai erőszakot szinte mindig megelőzi a pszichológiai hadviselés, a lelki terror, ami többféle módon valósulhat meg.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

A bántalmazó jellemzően domináns szerepet vállal a kapcsolatban vagy a családban. Ő hozza meg a jelentős döntéseket, de egyéb téren is elvárja, hogy mindenki neki engedelmeskedjen, hozzá alkalmazkodjon, a tulajdonaként kezeli a párját. Gyakori eszköz a megalázás is, ami sértegetés, megszégyenítés, gorombáskodás formájában nyilvánul meg, gyakran mások előtt is. Az elszigetelés szinte mindig megjelenik ilyen esetben: a bántalmazó nem engedi, hogy a párja a családjával, barátaival találkozzon, nem ritka, hogy a munkavállalástól is eltiltja. A bántalmazottnak engedélyt kell kérnie, ha valakivel találkozni akar, de gyakori, hogy ezekre a találkozókra elkíséri a párja is. Ehhez sokszor kapcsolódik az anyagi függés kialakítása is. Sokszor él a fenyegetés eszközével is, ha nem a kedve szerint alakul a helyzet: fizikai erőszakot helyez kilátásba, de az is bevett módszer, hogy a családtagjaival vagy a gyerekeivel zsarolja a bántalmazottat. Bizonyos esetekben előfordul, hogy öngyilkossággal fenyegetőzik. A megfélemlítés ennek egy drasztikusabb formája. Előfordulhat, hogy tárgyakat tör össze, háziállatot bántalmaz, esetleg fegyverrel fenyegetőzik, aminek az a célja, hogy demonstrálja, mi vár arra, aki nem engedelmeskedik neki. Ez a lelki terror teljesen aláássa a bántalmazott önbecsülését, illetve elszigeteli a külvilágtól. Ez egy teljesen kiszolgáltatott helyzetet eredményez, amiből nehéz szabadulni.

Ilyen egy bántalmazó társ

A családon belüli erőszaknak nagyon sok oka lehet. Gyakori, hogy a bántalmazó maga is ilyen családban nőtt fel, és az ott tanult mintát viszi tovább a saját kapcsolataiban is. Állhat a háttérben alacsony önbecsülés, és ennek kompenzálása a fizikai erőfölény fitogtatása. Nem ritka, hogy az erőszakos viselkedés valamilyen személyiségzavar következménye - leggyakrabban antiszociális vagy paranoid vonások váltják ki. Az is általánosnak mondható, hogy alkohol vagy drog is szerepet játszik az agresszióban. A kiváltó okok tehát sokfélék lehetnek, nehéz általánosítani, hiszen ilyen szempontból minden eset egyedi. Van azonban néhány magatartásforma, illetve személyiségjegy, amik esetén nem árt az óvatosság. Ilyen a partiarchális szemlélet, illetve a kettős mérce alkalmazása. Ha egy férfi rendszeresen hangoztatja a nők alacsonyabb rendűségét, gyengébb képességeit, akár tréfának álcázva, az erős, magabiztos nőket pedig kigúnyolja, illetve a nemi erőszak és a családon belüli erőszak kérdését elbagatellizálja, esetleg viccelődik rajta, érdemes riadót fújni.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Szintén figyelmeztető jel lehet az alacsony stressztolerancia, ha a frusztráló helyzetekre dühvel reagál, alkohollal, droggal kezeli az ilyen szituációkat. A túlzott birtoklási vágy és féltékenység is figyelmeztető jel lehet, főleg, ha ez összekapcsolódik az elszigetelés nyilvánvaló törekvéseivel. Szintén aggodalomra ad okot, ha saját rossz döntéseiért nem vállalja a felelősséget, másokat okol a kudarcaiért, ugyanis ilyenkor a partner könnyen kerülhet bűnbak szerepbe. A szexuális viselkedés is jelezheti, hogy bántalmazóval van dolgunk: ha rendszeresen kierőszakolja a szexet, ha az együttlétek alkalmával durva, illetve olyan szerepjátékokat erőltet, amikben ő az abszolút domináns fél, az jelezheti, hogy az élet egyéb területein is hasonlóan viselkedik. Ha ezek közül több vonás is jelen van a viselkedésében, nem árt az óvatosság.

Miért maradnak a bántalmazott nők?

A családon belüli erőszakkal foglalkozó szakemberek azt tanácsolják, hogy amint elcsattan az első pofon, azonnal le kell zárni a kapcsolatot, ugyanis az elsőt követi a második és a helyzet egyre súlyosabb lesz. Ennek ellenére sok nő csak akkor fogja menekülőre, amikor már az élete is veszélyben van, de az is előfordul, hogy gyilkosságig fajul a helyzet. Az is tipikus, hogy egy-egy menekülési kísérlet után visszamegy a párjához a bántalmazott nő, ám egy rövid nyugodt időszak után minden ugyanott folytatódik. Ennek nagyrészt az az oka, hogy egy-egy bántalmazás után következik a nászút vagy mézeshét periódusnak nevezett időszak. Ilyenkor a bántalmazó elhalmozza kedvességgel, figyelmességgel és ajándékokkal az áldozatát, úgy udvarol, mint a kapcsolat elején. Eljátssza a megbánást és fogadkozik, hogy soha többé nem tesz ilyet. Az áldozat rendszerint elhiszi, hogy a túláradó figyelem és kedvesség valóban a megbánás, a szerelem és a ragaszkodás jele, ettől fontosnak érzi magát, és nem száll ki a kapcsolatból, vagy ha menekülni próbált, visszatér. Persze, ez a viselkedés a bántalmazó részéről nem valódi megbánásból és bűntudatból fakad, hanem a manipulálás eszköze: így akarja visszaszerezni és maga mellett tartani a párját, hogy tovább folytathassa a lelki és fizikai bántalmazást.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

A másik lényeges tényező, ami az áldozatokat maradásra bírja, a tanult tehetetlenség. A bántalmazott személyisége torzul az állandó agresszió hatására, így a végére maga is elhiszi, hogy nem tud kitörni a kapcsolatból, hogy nem találna jobbat, sőt nem is jár neki jobb, így meg sem próbál javítani a helyzetén. Az sem ritka, hogy azonosul a bűnbak szereppel és elhiszi, hogy valóban ő a felelős a kialakult helyzetért, hogy ő rontott el valamit. Ennek az lesz az eredménye, hogy meg sem próbál változtatni a helyzeten, beletörődik, hogy ez az élet rendje. Emellett szerepet játszik még az anyagi kiszolgáltatottság, a magánytól, az önálló életvezetéstől való félelem, illetve ha vannak közös gyerekek, sokszor az a tévhit, hogy a családnak együtt kell maradni bármi áron. Sokszor az tartja vissza a bántalmazottakat, hogy elszigetelődtek, nincs kitől segítséget kérni, illetve sokszor megtapasztalták a társadalom közönyét vagy épp negatív hozzáállását a családon belüli erőszak kérdéséhez, ami erősíti a tanult tehetetlenséget, így nem hisznek abban, hogy érdemi segítséget kapnának.

Fotó: Terry Richardson
Fotó: Terry Richardson
Kövesd a Napi hímet a Facebookon!


Mert igenis minden nap megérdemelsz egy szexi pasit. Kövesd a Napi hím oldalt a Facebookon és hagyd, hogy naponta egy szexi arc vagy test elcsábítson!


IRÁNY A FACEBOOK ÉS A NAPI HÍM OLDAL!



Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.