Most akkor szedjünk D-vitamint vagy ne? Mi legyen?

betegség D-vitamin vitamin szívderítő egészség
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A genetikailag meghatározott alacsony D-vitaminszint a rákos és egyéb okú halálozással összefüggést mutat, ugyanakkor a kardiovaszkuláris halálozást nem befolyásolja. A British Medical Journalben közelmúltban megjelent közlemény eredményei arra utalnak, hogy a korábbi megfigyeléses vizsgálatokkal szemben az alacsony D-vitaminszint és a szív-érrendszeri halálozás között nincs összefüggés.

A tanulmány fővizsgálója, Prof. Nordestgaard (University of Copenhagen) szerint az a tény, hogy korábbi adatok szoros összefüggést véltek felfedezni a D-vitaminhiány és a fokozott halálozás között, inkább arra vezethető vissza, hogy a D-vitaminhiány az egészségtelen életmód, a rossz körülmények és táplálkozás markere (jelzője), és ez torzíthatta el a korábbi megfigyeléses vizsgálatok eredményeit.

A dán kutatócsoport tanulmánya a résztvevők genetikai vizsgálatán alapult – ugyanis a gének eltérései nem magyarázhatóak az egészségtelen életmóddal vagy rejtett betegséggel.

Így is meglepő volt, hogy egyes betegségekkel szemben kimutatható volt a D-vitamin védő hatása. A kutatók ugyanis nem számítottak arra, hogy a genetikailag alacsony D-vitaminszint befolyásolja a mortalitást. Meglepetést okozott, hogy összefüggést találtak a daganatos és egyéb okú mortalitással. Igaz, az összefüggés így is csak a szignifikancia határán volt, így az eredmények alapján még nem lehet biztosan állítani, hogy a D-vitamin pótlás előnyös a daganatos mortalitás csökkentésére, vagyis mindennapi terápiás gyakorlatunkat ezek az eredmények még nem fogják megváltoztatni.

Most akkor szedjünk D-vitamint vagy ne?

Amíg a D-vitamin pótlást vizsgáló két nagy randomizált tanulmány, az amerikai Vitamin D and Omega-3 trial (VITAL) és a Finnish Vitamin D Trial (FIND) 2017-re várható eredményei nem látnak napvilágot, a kardiológiai szempontból legalábbis mindössze a természetes módon történő D-vitaminpótlás javasolható, vagyis az óvatos napozás valamint a D-vitaminban gazdag étrend, pl. az olajos halak fogyasztása.

A D-vitaminpótlás hatását más összefüggésben is vizsgálták. Hogy melyek ezek, és hogy a D-vitaminpótlás valóban előnyös hatással van-e a vérnyomásra, kiderül a Szívderítő.hu cikkéből.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.