Valóban olyan biztonságos a botox, mint ahogy gondoljuk?

Forrás: giphy.com -
vizsgálat botox injekció kutatás eljárás kezelés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az utóbbi évben közel 2 milliárd dollárnak megfelelő összegű botoxot értékesítettek szerte a világban – hivatkozik a The Guardian egy amerikai gyógyszeripari vállalat összegzésére. A botoxkezelést általánosságban véve biztonságosnak tekintik a szakértők, az orvosok pedig alkalmazzák is, mivel az eddigi vizsgálatok alapján viszonylag ártalmatlan eljárásnak gondolják. Az University of Wisconsin-Madison nemrég készült tanulmánya szerint azonban ez nem igaz.

A kutatók szerint ugyanis az eddigi vélekedésekkel ellentétben a szervezetbe fecskendezett botox nem marad a helyén: az állatokon végzett kísérletek szerint

a hatóanyag képes volt mozogni az idegsejtek között, ami felveti a hasonló jellegű mozgás lehetőségét az emberi szervezetben is.

Forrás: Dreamstime

Maga a felfedezés nem új keletű. 2009-ben az amerikai élelmiszer- és gyógyszerellenőrzési hatóság (FDA) a biztonsági figyelmeztetésében arról számolt be, hogy a toxin átterjedhet az injekció helyéről más testrészekre is, ezáltal pedig a botulizmus tüneteit okozhatja, mint például ideggyengeség és légzési nehézségek léphetnek fel akár néhány órával, akár egy héttel az injekció beadása után.

Szépülni és gyógyulni mindenáron?

A botox az A típusú botulinum toxint jelenti. Ez a neurotoxin az egyik kiváltó oka a botulizmus nevű betegségnek, amely lebénítja az izmokat, és akár végzetes is lehet.

Maga a botox először olyan betegségek kezelésében volt engedélyezve, mint az izomgörcsök, a hónalj túlzott izzadása vagy a szemhéjrángás.

Az amerikai hatóság 2002-ben hagyta jóvá alkalmazását kozmetikai célú kezelésekre, amely során elsősorban az arc ráncait és a szarkalábakat tüntették el vele. Mára az egyik leggyakrabban használt kozmetikai beavatkozásként tartják számon az Egyesült Államokban.

Forrás: giphy.com

A botoxkezeléseken átesett páciensek statisztikáit nézve biztonságos eljárásnak számít. 1989 és 2003 között az FDA-nak mindössze 36 olyan esetet jelentettek, amely során súlyos károsodást szenvedtek a beavatkozás során, olvasható egy 2005-ös tanulmányban. Közülük 13-nál valamilyen társbetegséget állapítottak meg, amely miatt valószínűsíthető a szervezetük szerre adott válasza. A szakvélemény szerint minden gyógyszeres kezelésnek lehetnek kockázatai,

a botox továbbra is az egyik legbiztonságosabb eljárások közé tartozik.

Lehetnek szövődmények, de ritka

Az University of Wisconson-Madion tudósai által készített kutatás során azt vizsgálták meg, hogy a befecskendezett botox valóban a helyén marad-e. A kutatók egereken végzett kísérletek során mutatták ki, hogy a toxin molekulái képesek voltak a mozgásra a különféle idegsejtek között a laboratóriumi edényben.

Ami továbbra sem világos, az az, hogy milyen messzire képesek eljutni.

Az orvosok szerint azonban nincs ok az aggodalomra: a The Guardian által megkérdezett bőrgyógyász, Kathleen Souzzi, a Yale Orvostudományi Egyetem bőrgyógyászati osztályának oktatója szerint, még ha a botox molekulái képesek is a mozgásra az idegsejtek között, nem valószínű a szövődmények kialakulása.

Forrás: Dreamstime

Ez a megállapítás akkor sem bizonyíték

A kutatók szerint további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy megbizonyosodjanak a botox idegsejtek közötti mozgásáról,

a krónikus fájdalmakkal küzdő betegek, például a krónikus migrénesek esetében azonban továbbra is a botox az egyedüli módszer, amely enyhülést hozhat.

Forrás: Dreamstime
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.