Az érettségi alatt kikészül a kamaszok idegrendszere

Forrás: Thinkstock -
szorongás stressz érettségi
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Még alig léptek be a felnőttek világába, de máris úgy stresszelnek, annyit idegeskednek, mint egy menedzser. A sikeres érettségihez nemcsak tudásra van szükség, hanem kiegyensúlyozott lelkiállapotra. Csakhogy a mi kamaszaink agyonstresszelik magukat.

A serdülőkorban lezajló idegrendszeri változások miatt a gimnazista korú gyerekek egyébként is gyakran szoronganak, a hangulatuk ingadozik, a lelki változások pedig csak fokozzák bennünk az instabilitást. Mindezek mellett az iskolai elvárások, a vizsgák növelik a stressz-szintjüket. „A szorongás vészcsengőszerepet tölt be a lelki életben, cselekvésre, megoldások keresésére sarkall" – mondja dr. Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus. „A teljesítménykövetelmények és ezek tétjei /továbbtanulás/ növelik a helyzeti feszültségeket, a kockázat növekedésével együtt nő a szorongás. Mivel pedig a tudományosan „szeptohipokampális stop"-nak nevezett szorongásban a memóriaközpont /hipokampusz/ erősen aktivált, előáll az úgynevezett debilizáló szorongás állapota, azaz „elbutulunk", olykor „se kép, se hang" állapota jön létre. A szorongás blokkolja a felidézést."

A teljesítménykövetelmények és ezek tétjei /továbbtanulás/ növelik a helyzeti feszültségeket, a kockázat növekedésével együtt nő a szorongás Forrás: Thinkstock

Ezt csináld, ha leblokkolsz a stressztől, miután kihúztad a tételt!

Tehát nem kell sem a vizsgabizottságnak, sem a szülőknek azonnal arra gondolniuk, hogy ez a gyerek megint nem tanult semmit. Nem feltétlenül erről van szó. Lehet, hogy a stressztől leblokkolt. Ilyenkor is lehet mit tenni, ami több, egy „nyugodj meg" sablonnál. „Ilyenkor a stresszkezelésnek óriási szerepe van. A leggyorsabb feszültségoldás a mozgásos aktivitás, az úgynevezett aktív relaxáció /pl. Jacobson progresszív relaxációja/, amelyben végig kell feszíteni rendre a test izmait, majd a spontán ellazulásban magától előáll a testi-lelki feszültségcsökkenés. Tudnunk kell, hogy minden mozgásos aktivitás feszültségoldó, a futás, úszás, kerékpározás, stb..." - mondja a szakember.

Hogyan segít a sport?

A testmozgás minden formája hasznos, a szoros értelemben vett sportolás /rendszeres edzéssel folyó testmunka/, amelyet nem a vizsgaidőszakban kezdünk el, hanem az életünk része, ez csodálatos erőnléti állapotot hoz létre és tart fenn. Kardinális edzettséget ad, praktikusan ügyessé tesz az ellazításban, lehetővé teszi a szimpatikus idegrendszeri gerjesztettség /stresszeltség/ gyors leszerelését és az idegrendszeri, lelki egyensúly gyors helyreállítását. Ha pedig képessé válunk a belső feszültségeink kontrollálására, a keletkező szorongás mértéke is kisebb. A rendszeres mozgás iránti igény akkor tud beépülni a gyerekek életébe, ha megtalálják azt a mozgásformát, sportot, amelyet szívesen végeznek, amelyben sikeresek. Fontos, hogy a szülők segítsék gyermeküket a megfelelő sportág kiválasztásában. Ebben nyújthat segítséget a Magyar Diáksport Szövetség által rendezett Diákolimpia Fesztivál Debrecenben, június 24-én.

Kedves szülők! Ezeket ne tegyétek!

A legrosszabb, amit egy szülő elkövethet, ha ilyenkor azt kezdi sorolni, hogy egyszer ő is vizsgázott, és nem szorongott annyit, mint most a gyerek. Nem szabad összehasonlítgatni, és megparancsolni a tanulást, ha láthatóan a gyerek rossz mentális állapotban van. „Alakítsanak ki egy napirendet, és ha a szülők tehetik, akkor fussanak együtt a gyerekkel egy-egy kört az utcában két tétel megtanulása között. A segítő-megértő-támogató viszonyulás a legelőnyösebb."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.